Oyuncak Bebeklerdeki Elektronik Sistem [Yardım]

Başlatan NsKy, 04 Haziran 2012, 01:31:40

NsKy

İyi forumlar dilerim.

Çok basit (belki de bana öyle geliyor) bir devreye ihtiyacım var.

İnternette ve kitaplarda aramama rağmen, belki de çok kolay olduğundan, bulamadım. Bu yüzden yardımınıza ihtiyacım var.

Aklınıza gelebilecek en basit \'\'mp3 player\'\' devresi.

Ben daha önce bilgisayara kaydedilmiş yaklaşık 2-3 mb\'lık bir şarkıyı nasıl olduğunu bilmediğim bir yöntemle bir entegreye (ya da bir pic\'e, bilmiyorum!) kaydedeceğim.

Bu entegrenin çıkışını bir hoperlöre bağlayacağım. Bir buton yardımıya istediğim zaman dinleyebileceğim.

Tabi ki bir pil enerjisiyle.

Özetle, oyuncak bebeklerdeki sistem. Nasıl butona bastığımızda bebek şarkı söylüyor, benzer mantık olmalı.

Sadece kendi müziğimi kullanmak istiyorum.

Mümkünse yardımlarınızı, değilse yardımcı olabileceğini düşündüğünüz tecrübelerinizi talep ediyorum.

Teşekkürler...

Not: Konuyu umarm doğru yere açmışımdır, yanlış olduysa görevli arkadaşlardan özür dileyerek doğru yere taşımalarını rica ediyorum.

yazici67

2-3 MiB MPEG3 formatlı şarkı WAV formatında daha da büyür..Bu veriyi bir EEPROM veya PIC hafızasına kaydetmek pek mümkün değil.Birkaç tane EEPROM ile yapılabilir ancak.Şarkıyı(müziği) atarsanız daha kesin bilgi verebilirim...

NsKy

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 04 Haziran 2012, 02:05:53https://elektronikprojeler.com/index.php?topic=2766.msg10676#msg10676

Çok karmaşık geldi, daha basiti var mı acaba bildiğiniz?

Alıntı yapılan: yazici67 - 04 Haziran 2012, 20:17:072-3 MiB MPEG3 formatlı şarkı WAV formatında daha da büyür..Bu veriyi bir EEPROM veya PIC hafızasına kaydetmek pek mümkün değil.Birkaç tane EEPROM ile yapılabilir ancak.Şarkıyı(müziği) atarsanız daha kesin bilgi verebilirim...

Şuan müzik hazır olmadığı için atmam mümkün değil. \'\'Yapılabilir\'\' kelimesini biraz daha açmanız mümkün mü?

yazici67

Yusuf ustanın mesjaındaki devre 60 sn lik sesi kaydedip çalabilir.
Mesajıma gelince; 4 tane 24C1024 ile 4 MiB veri saklayabilirsiniz. Buda sizin ses kaydınıza yeter mi bilmiyorum.
Not: 24C1024 \' ün tanesi www.direnc.net te 11 TL yani biraz pahalıya patlar :(
Eğer sizin ses kaydınız elimde olsaydı gerekli tür dönüşümü ve kayıplı sıkıştırmayı yapıp kesin birşey söyleyebilirim.

NsKy

İlk olarak ses kaydetmekten kastınız mikrofon ile yapılan kayıt mıi yoksa pc\'den atacağımız müzik mi?

İkinci olarak dediğiniz gibi pahalı ve zahmetli ise, oyuncak bebeklerdeki sistem mi farklı acaba?

yazici67

PC den atacağınız sesi kastetmiştim.Oyuncak bebeklerin ucuz olmasının sebebi gereken tüm devre şemasının tek parça halinde döküm entegreye oluşturulması.Yani onların kullandığı MCU da gereksiz yere bulunan CCP, I2C, SPI gibi ek donanımlar olmadığı için ucuza üretiliyorlar.Bir de son kullanıcıya ulaşma sırasında konan vergi ve kâr payları yok.
Atacağınız müziği verebilirseniz çok daha ucuza yapıp yapamayacağımızı söyleyebilirim...Eğer atacağınız müzik gerekli dönüşümler yapıldıktan sonra PIC\'in flash hafızasına sığıyorsahiç ekstra entegreye ihtiyaç olmaz...

NsKy

Teşekkür ederim yardımlarınız için.

Şuan müzik hazır değil, müziği oluşturur oluşturmaz sizinle iletişime geçeceğim...

Tekrar çok sağolun.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın