MOC3020 ses ışık modülü

Başlatan hasanjack504, 02 Haziran 2012, 17:03:27

hasanjack504

degerli arkadaşlar aranıza yeni katıldım
 bu devre 220volt ampülleri bass sesine göre çalıştıran ses ışık mödülü ben bu devreyi 12 volt şeritledler için kullanmak istiyorum devrede kullanılan R3 direnci sanırım 220 volt için seçilmiş MOC3020 6 nolu bacagına baglanmış giriş 250 volt denmiş buradaki dirençte ve diger elemanlarda nasıl bi oynama yaparsak 12 volt şerit ledleri çalıştırmak için uygun olur lütfen yardım edin arkadaşlar çok acil

Resim #1:

Resim #2:

Yusuf usta

R3 direnci220 için ayrı 110 için ayrıdır. ama bu optokuplör beslemesi içindir. siz şerit led kullanacaksanız ampül bağlı yeri priz gibi düşünün ve orada adaptör kullanın derim. bildiğiniz sargılı trafolu AC adaptör olsun. SMPS olmaz. DC de olmaz. çünkü voltaj değiştikçe azalma çoğalma efekti olmaz. AC trafolu adaptör en sağlıklı çözümdür.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

hasanjack504

elektronik elemanlarda bir degişiklik yapmayacakmıyım  dogrumu anladım bağlanacak olan AC trafo kaç volt olacak fakat şeritledler DC akım

Yusuf usta

@hasanjack504;

devrede değişiklik yapmayacaksın. AC trafo 12 V olacak. amperi de bağladığın metreye bağlı. mesela metresi 200mA çekiyorsa 5 metre kullanacaksan 1A çeker. sen de 1.2 Amperlik bir trafo kullanırsın minimum. şeritler DC değil. Bildiğin Led ampül. Led aynı zamanda tek yönlü geçiren bir diyottur. yani AC ile de yanar DC ile de yanar sorun yok.

DC ile yakarsan ne fark eder? sese göre az ya da çok yanmasını önlemiş olursun. sadece yanarsa tam yanar sönerse tam söner. Dc adaptörlerde kondansatör olur ve enerji kesilse de bir süre daha yakar ledi. o nedenle AC tavsiyemdir.

AC bağladığında kablo yönü önemli değil. DC bağladığında + ve - yönü doğru bağlaman gerekir.

hasanjack504

ama ben 3 metre şerit led almıştım metresi 15 tl  bu ledler AC de çalışırmı

Yusuf usta

çalışır merak etme. led ampülün her çeşidi AC voltajla çalışır. DC voltajın AC den farkı ne? diyot koyuyorsun önüne + ve - sabit oluyor. eh, ledlerin kendisi diyot zaten öyle düşün. sorun yok. için rahat olsun.

hasanjack504

:) yardımlarınız için  çok teşekkür ederim yunus usta sagolun

Adnancoskun

sen ledleri nerede kullanacaksın? eğer araçta kullanacaksan bir optocoupler ve yüksek akımlı bir mosfet işini görür. eğer evde kullanacaksan orada da yine senin ledlere yetecek kadar akım sağlayabilecek bir güçkaynağı ve yine bir mosfet işini görür...
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Yusuf usta

DİKKAT!!!

o şekilde işini görmez trafo da yanar ayrıca!!!!

TRAFONUN YANDAN İKİ UCU ve ortada bir ucu var. sen ortadaki ile beraber sadece bir tane kullan. o trafo 2x12V yani 2 adet 12 çıkış var onda. iki başı kullanma zaten 24 eder. ortadan birini ve kenardan birini kullan sadece. kenarları birleştirme kısa devre oluyor yanar trafon ısınır

hasanjack504

anladım yusuf usta sadece bir çıkışı kullanacam mosfet transistöre gerek varmıdır baglayacagım led 5 metre
1 metresi 0.5 amper çekiyor biliyorum

0,5*5= 2,5 amper yapar bc136 yeterli gelmezmi

birde yunus usta denedim AC akımda çalışmadı şerit let  bende köprü diyor bagladım kondansatör baglamadım ledler şahane yandı

Yusuf usta

Yunus?

bağlayacağın led şeritlerin AC voltajla yanmayıp DC ile yanması mümkün değil. orada nasıl bir sorun var bilemiyorum. Ama madem köprü bağladım DC yaptım diyorsun çözmüşsün hiç kurcalama.

Transistör neden koyuyorsun ki? zaten kontrolü yapan senin modülatörün. modülatöre ampül yerine trafonun 220 girişini bağlayacaksın. transistör vs gerekli değil.

hasanjack504

evet çok teşekkür ederim sizin sayenizde halletim gibi buda devre inşaallah bi sorun yoktur

Yusuf usta

hasanjack504

yardımı geçen herkeze çok teşekkür ederim özellikle yusuf ustaya devreyi kurdum silah gibi çalışıyor   :) buda video

http://www.youtube.com/watch?v=CrVsojLc1Rk&feature=youtu.be
not: at tarafta çekili olan beyaz led onu baglamadım kızmızı olan 2 m  trafoda 1.5 amper korkumdan baglayamadım biraz böyle kullanayım

Egeadiguzel

Yusuf usta AC de çalışır demişsin ama arkadaş trafo çıkışına köprü diyot bağlamış gereksiz değil mi ?

Yusuf usta

aslında öyle ama, AC ile yanmadığını söylüyor arkadaş. denemiş. bu teorik olarak mümkün değil ama, elektronik gıcık iştir kimbilir ne oldu da ne oldu işte, karıştırma hiç. güzel yapmış videoya baktım, o rap parçayı kim söylüyor diyecektim de formu elektronik dışı kaynatmak istemedim.

Egeadiguzel

Ahaha Norm Ender ustam arada kaynatmak iyi olur :)

Ustam bu devreyi mutlaka yapmam lazım bana yardımcı olacağından şüphem yok

hasanjack504

önce bu devreyi deneyecektim fakat çok saglıksız gözüktü bende var geçtim

yusuf ustamın yardımıyla yaptıgım devrede 12 volt ile 220 volt gerilimini fiziksel olarak birbirinden ayrı tutmak için optokuplör kullanılmış yani daha sağlıklı amfime hiçbir zararı yok gönül rahatlıgı ile kullanılabilir  ;)

Egeadiguzel

Sağlıksız derken? bende bunu yapmayı düşünüyorumda.

yazici67

Ege arkadaşım yani izole değil.Devrede mesela transistör yandı.Akü direkt kulaklık girişine bağlanırsa ne olur?
Ya kablo, ya kulaklık çıkışı ya da amfi yanar... Veya insanlık halidir, lehimlerken temas ettirdin amfiyi yakar.

yazici67

hasanjack504

ege kardeş devre çok kolay ben yaptım kullanıyorum video izlemişsindir hemde çok kararlı çalışıyor takıldıgın yerde bende yardımcı olurum kolay gelsin

Egeadiguzel

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın