Güç kaynağı hakkında acil yardım!

Başlatan Egeadiguzel, 30 Mayıs 2012, 16:08:01

Egeadiguzel

Cuma gününe yetiştirmem gereken bir güç kaynağı var. Trafoda 220 voltu 12 volt ac ye indiriyorum buraya kadar sorun yok. ama resmini eklediğim devredeki bazı elemanlar aşırı ısınıyor ve devreye 2n3055 i bağlamadım, çıkışların hiçbirinden +5, -5 , +12, -12 çıkış alamıyorum sorunlar neler olabilir ?

Lütfen yardım edin acil

Yusuf usta

@Egeadiguzel,

verdiğin resimlerden birşeyler çıkarmak için müneccim olmak lazım. Şimdi diyeceksin ki, ustam müneccim peki bu resimlerden birşey çıkarır mı, eh, o da çıkaramaz.

şaka bir yana, sana yardımcı olalım, yetiştircuma gününe kadar, fakat bize şema vermelisin. neyi ne amaçla nereye bağladığını görelim, teorik olarak bir hata yoksa pratiğe, yani montaja bakalım.

resimdeki devre sanırım hazır bir devre, ama neyi nereye bağladığını göremiyorum. ters mi düz mü takılmış malzemeler, bilemiyoruz. altını göremiyoruz çünkü. şema olmayınca yanlış yere monte edilen birşey var mı onu da göremiyoruz.

daha net bir veri görsem hemen sana yardımcı olayım...

kolay gelsin.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Egeadiguzel

Hocam sen bu işi biliyon bana yardımcı olabilirsin ben detaylı bilgi vereyim.

Hazır bir devre doğrudur.

Ben şüphelendiğim bir şeyi söyleyeyim. 2N3055 transistörü kesinlikle şaseye temas etmemeli diyo, ben transistörü bu devreye bağlamadan enerji verdim acaba bu yüzden çıkışları düzgün alamıyo olabilir miyim ?

Şema :

Yusuf usta

İşe baştan başlayalım şimdi,
ben zaman ayırıp yazıyorum, sen de zaman ayırıp mutlaka dediklerimi yap ama.

devrede AC trafo kablosunu, köprü diyot girişine bağladın. köprü diyotun + ve - kısmını ölç önce. 12- ila 17V arası boşta iken voltaj ölçersin. eğer o noktalarda voltaj yok ya da çok düşükşe devrede kısadevre birşey var demektir. o şekil uzun süre tutma ayırp, transistörleri 7805 vs boşa al veya çıkar sonra devam edelim.

sen bu ölçümü yap ben de devamını yazıyorum.

(not: köprü çıkışında normalde topraktan almaz da direkt köprüdeki + - ölçersen 24-30 arası voltaj olur. köprünün artısından toprak arasında, yani trafo orta ucu arasında -12 ve ayrıca köprü - ile toprak arasında +12 görürsün.)

Yusuf usta

1- devrede bir defa 7805 7812 gibi entegreler tek başına bağımsızdır. diğer her yerde sorun olsa da bunlar tek başına iş yaptığından voltaj almalısın. voltaj yok diyorsan mutlaka bir yerde kısa devre ya da bozuk malzeme var o kesiyor.

önemli:

7805 ile 7905 çok farklıdır. birbiri yerine yanlışlıkla takma. tamamen alaksız malzemedirler. kontrol et.

78 ile başlayanların orta ucu toprak iken 1 numaralı ayaklarından 12V ölçmen lazım. üçüncü ayakları çıkıştır. oradan da 78 devamı neyse o voltaj olur. mesela 7805 5V verirken 7812 ise 12 volt verir.

Yusuf usta

2- 79 ile başlayan entegreler negatif regüledir. 7905 size -5V verirken, 7912 ise -12 verir. ölçümlerde probun siyah olanı toprakta olmalı (trafo orta ucu, diyota bağlı olmayan uç)

ayrıca dikkat edersen 7812 voltajı 12 yaparken ondan çıkan 12 ile 7805\'e girilip 5 volt elde ediliyor. demek ki 7812 sorunlu ise 5 volt da çıkmaz. aynı şekilde, 7912 sorunlu ise de -5 V da çıkmaz.

bunların takılmasında hata yapmış mısın bakmalısın.

Yusuf usta

3- devreye 3055 bağlamayışın sorun değil. çünkü dediğim gibi 78xx  malzemeler tamamen bağımsız.

peki ne iş görüyor bu 3055 metal kılıflı olan?

o transistör 0-24 ayarlı güç kaynağının güç çıkış transistörüdür.
BD139 sürmektedir ve 4-5Amper dayanma gücü olan 2N3055 ile çıkış alınıyor. BD transistörün beyzindeki 10K potans ile de tetikleme açısı değiştirilip çıkış voltajı ayarlanıyor. bu devrede tek sorunun ne biliyor musun? BT169 tristörünü düzgün bağlarsan mesele kalmaz. bu tristör ne işe yarar?

kısa devre olursa çıkışın, transistör npn olduğu için beyzine şaseyi 1N4148 üzerinden direkt basar tüm voltajını keser. tekrar vermesi için reset butonuna basman gerekir. biliyorsun tristör bir kez iletime geçerse tamamdır, inat eder daha bırakmaz :)

Egeadiguzel

Hocam Allah razı olsun senden çok sağol dediklerini yapıcam. Benim anlamadığım şey trafodan 12 V çıkıyo o tamam kontrol ettim. Ama 7805 neden bu kadar çok ısınıyo. Bide ben bahsettiğiniz ölçümleri yapmaktan korkuyorum çünkü devre çok ısınıyo bir patlama falan olmasından korkuyorum

Yusuf usta

7805 ve 7812yi devreden sök.
7905 ve 7912 yi de sök. korkun kalmaz.

önce sadece 7812 tak 12 volt alıyor musun en sonda çıkıştan bak. almıyorsan ya 7812 bozuk ya ayağına 12 gelmiyor ya da 7912 yerine yanlışlıkla takıyorsun başka ihtimal yok. (köprü diyotun + ve - yönü ters değilse tabi.

12 geldi mi? devam et, 7805 tak bu kez. çübkü 7812 olmadan 7805 taksan da birşey çıkmaz. 7805 enerjiyi 7812 çıkışından alıyor çünkü... 5 volt çıktı mı? mesele yok. ısınırsa da ısınsın sorun değil. ama 5 volt yoksa aynı şıklar yine geçerli. ya bozuk ya 7905 yerine yanlış takıyorsun ya da 7812 den 12 volt çıkıp gelmiyor.

bir anektod daha var. kutu metal ise ve çıkış prob yuvalarını bu metale değecek şekilde takıyorsan tüm çıkışları kısa devre ediyorsun demektir. böylece hem ISINIR, HEM DE VOLTAJ ÇIKMAZ. HEM DE YANAR.

Egeadiguzel

Prob yuvalarının metale değdiğini nasıl anlıyabilirim ?

Bu arada voltaj regülatörlerini yanlış takmıyorum doğru takıyorum ondan eminim.

Yusuf usta

prob yuvaları zaten izolelidir ama, elektrik takılı değilken ölçü aletini buzer konuma getir. kutu yüzeyi ile prob yuvasına  değdir uçlarını ölçü aletinin. bip etmiyorsa tamamdır.

ve şundan emin ol, ortası toprak ilk ayağı artı iken voltaj regülatörü mutlaka çıkış verir. ısınması normaldir, ama eğer çıkış veriyorsa tabi. ısınma normal derken henüz birşey bağlı değilken el yakacak kadar ısınmaz ama yine de ısınabilir. bu meretler böyle malesef. kaldırıp da daha modern birşey yapmadılar. (78xx serisi için tabi 79 eksi regüle eder.)

Egeadiguzel

Yusuf usta

peki mesela bir prob yuvasından kabloyu ayır, öyle bak. prob yuvası boşta kablosuz iken de ötüyorsa yuvayı sök değmeyecek şekilde tak bir daha. yok eğer kabloyu söktün bip kesildiyse, yanlış yere lehimli olma şansı yoktur herhalde, o halde ya probun yanlış yerine kabloyu bağlıyorsun ya da devredeki kondansatörler nedeni ile bir süre bip edip usacaktır herşey yolundadır.

Egeadiguzel

Hocam beni bir arkadaş daha uyarmıştı bu dediğin şey hakkında ben hepsini çıkartıp tekrar yapıcam. Bunu yaptıktan sonra ne yapmamı önerirsiniz?

Yusuf usta

adım adım yazdım ben ne yapacağını. sen yaptıkça sorunu yazarsan ben sana nereye bakman lazım söylerim.

Egeadiguzel

Yusuf usta özellikle senin yardımını bekliyorum.

Born vidaları düzelttim, o konuda şüphelerim gitti buzzer konumuna alınca ses gelmiyor.

Onun dışında devreden 7812 voltaj regülatörünü çıkarttım. Aynı şekilde 7812 çok ısınıyor. Devrede sadece o ısınıyor onu çıkarttım bu yüzden. Şimdi klemens çıkışlarında bir acaiplik oldu, yorumunuzu bekliyorum.

Voltmetre besleme ucu 3 girişli. Ortası 0.

Bir çıkıştan 18 V Bir çıkıştan 1 V çıkış alıyorum. Olması gereken: 0..24 V arası

Diğer çıkışlardan gerilim alamıyorum, acil yardım .

Yusuf usta

-konu taşındığı için bu ileti anlamsız oldu, kaldırdım özür...-

Yusuf usta

yarın ben yardımcı olurum sen yine bir bak çünkü çok ayrıntılı anlattım zaten sana. bak mesela 7812 ayağına ne geliyor? çıkan kaç? 7805 takılınca voltajı kesiyor mu? çünkü az evvel düzelttiğin yerler nedeni ile büyük ihtimal hepsi yandı! bence sen 78xx ve 79xx ne varsa yenile. çok birşey tutmaz. 75 kuruştan 3 lira eder zamanın ölmez. onlar çıkışı kısa devre olursa mutlaka yanar. voltaj ne görünürse önemli değil ölü voltajdır o.

Egeadiguzel

Tamam abi yarın ilk işim yenilerini almak yada atölyeden çalmak :p :D

Egeadiguzel

Yusuf ustam devrede bd169 u kullanmadan çalıştırsam bir sorun yaşarmıyım

Yusuf usta

BD 139 transistörü 2N3055 sürmek için kullanılıyor. onu takmazsan 3055 takmanın anlamı kalmaz. ve 0-24 ayarlı kısım devre dışı kalır.

Yusuf usta

pardon, BD diye başladın ya oradan ben de yanıldım.
Tristörü takmazsan zararı yok. sadece kısa devre koruması çalışmaz. yani çıkış uçlarını birbirine değdirirsen veya aşırı yük çeken bir şey bağlarsan enerji kesilmez. o zaman reset butonu da bağlamana gerek kalmaz.

asma

Bir sorum var.
Bu şemayı ve baskıdevre plaketini hazır mı aldınız, değilse nasıl temin ettiniz?

Açık şemada hata var. Bu tip hatalar ticari ürünlerde olur; plaket doğrudur, çalışır ama şema yanlıştır, farklıdır, bord üzerinde veya başka kartta çalışmaz.

7812 ve 7912 entegrelerine 12Vac uygulanmış. DC olması gerek.
İki elektrolitik kondansatör seri bağlı gözüküyor. Olması gereken ikisinin ortası trafonun orta ucuna bağlanmalıydı. (2x2200uF/25V)

Ayrıca pozitif ve negatif çıkışların şaseleri ortakken (zaten öyle olması gerekir) ayarlı çıkışın sasesi diğerleriyle ortak değil , bağımsız da değil. (yani aynı devrede ayarlıyla sabitlerden birini berabar kullanamazsın) Makbul olanı şasesi bağımsız olanıdır, istenildiğinde birleştirilebilir.

Kolay gelsin.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: asma - 01 Haziran 2012, 22:12:07Bir sorum var.
Bu şemayı ve baskıdevre plaketini hazır mı aldınız, değilse nasıl temin ettiniz?

Açık şemada hata var. Bu tip hatalar ticari ürünlerde olur; plaket doğrudur, çalışır ama şema yanlıştır, farklıdır, bord üzerinde veya başka kartta çalışmaz.

7812 ve 7912 entegrelerine 12Vac uygulanmış. DC olması gerek.
İki elektrolitik kondansatör seri bağlı gözüküyor. Olması gereken ikisinin ortası trafonun orta ucuna bağlanmalıydı. (2x2200uF/25V)

Ayrıca pozitif ve negatif çıkışların şaseleri ortakken (zaten öyle olması gerekir) ayarlı çıkışın sasesi diğerleriyle ortak değil , bağımsız da değil. (yani aynı devrede ayarlıyla sabitlerden birini berabar kullanamazsın) Makbul olanı şasesi bağımsız olanıdır, istenildiğinde birleştirilebilir.

Kolay gelsin.

sayın @asma.

kondansatörlerin seri bağlanarak kullanılması alandan kazanmak ve kocaman kondansatörü o karta sığdıramama durumu yaşamamak için olabilir normaldir...  trafonun orta ucu ayarlı kademede asla kullanılmıyor çünkü 24 volt olarak köprüden alınıyor.

trafo orta ucu köprünün - ucuna göre + durumda olur + ucuna göre de - polaritede olur. yani 0V noktasıdır. dolayısı ile 78xx ve 79xx için konulan kondansatörler 0 noktasına konulmuştur. şema o şekilde yaygın kullanılan bir şemadır ve doğrudur. köprü diyotun alternatif kısımlarından enerji alınması yanlış o konuda haklısınız. + ve - uçlardan alınması gerekirdi. ticari devrelerde kasıtlı olarak bu tip değişimler yapılıyor mu emin değilim, çoğunda yok, ama bazısı bu şekilde malesef.

Egeadiguzel

Devreyi kurdum, ilk seferde çalıştı çok teşekkür ederim. Yanlız iki sorunum var, birincisi: Normal çıkışlarda sorun yok (12 v 5 v) ama ayarlı gerilim tarafında ilgincime giden bir sorun var. Ekranda gerilimi görebiliyorum pot ile oynama yaptığımda ekrandada değişim oluyor ancak bir alıcı bağladığımda gösterge 0.1 v lara kadar düşüyor ve bağladığım alıcı çalışmıyor. İkincisi ise küçük bir sorun: Ekranda gördüğüm sayıların mesela 8 in alttaki bir tarafı çıkmıyor. Bunun sebebini hocama sordum pic\'in bir kaç bacağında soğuk lehim olabilirmiş. Bunun sebebi nedir? Teşekkürler.

Yusuf usta

alıcı dediğin nedir?
rakamı eksik görünen ne, ölçü aleti ekranı mı?
adaptör boşta iken kondansatör dolu olduğundan fazla volt okursun. yükte iken asıl ölçmeyi yapabilirsin. rakamı eksik dediğin ölçü aleti ise, ekranı dandik bir ucuz alettir, likid kristal ekran altında iletken lastik gevşemiştir, nemlenmiştir vs vs vs    ayrıntı?

Egeadiguzel

12 V 1200 rpm ile çalışan bir el matkabı bağladım çalışmadı.

Ayrıca ekranın kalitesi açısından bir sorun olduğunu zannetmiyorum bence pic te bir sorun var.

Benim aklım gerilim alamamamda kaldı. Gerilim yok ama ekranda 24 v gerilim görebiliyorum.

Yusuf usta

matkapların çoğu (şarjlı pilli olan el matkapları) senin o güç kaynağı ile çalışmaz. plaka deldiğin ufak matkaptan bahsediyorsan matkap bağlı iken 12V\'a ölçerek getir güç kaynağını. o zaman çalışır. eğer yük varken potans 12V\'a çıkmıyorsa bir tuhaflık var demektir. devreyi incelemen lazım

Egeadiguzel

Devreyi incelemen lazım derken kısa devre, yanlış bağlantı böyle şeyler mi.?

Yusuf usta

3055 sağa sola değiyor mu, bd139 soğuk lehim olabilir mi, ya da ters filan olabilir mi, vs vs işte tüm ihtimalleri değerlendirmen lazım. ben şahsen 30 yıllık elektronikçiyim bazen bakıyorum birşey kopuk ya da ters bağlı... aklımız bazen başka yerde oluyor. kısa devre olur bir ayak iyi kesilmemiştir, lehim akmıştır yani her ihtimale bak.

Egeadiguzel

Eyvallah abi çok yardımın oldu. Bu arada bugün atölye hocasına ölü voltaj nedir dedim bilemedi bende merak ettim alakası yok ama ölü voltaj gerçekten ne bi anlatır mısın :)

Yusuf usta

HERHANGİ BİR YÜK BAĞLI DEĞİLKEN ölçü aleti ile ölçtüğün akım, yük bindiğinde amperi çok düşük olduğundan sıfırlanır. aslında amperi çok düşük olan ve voltaj olarak ölçümle görebildiğin bu akıma biz elektronik tamircileri ölü voltaj diyoruz.

örneğin prizdeki voltajı  bir tane 22K direnç üzerinden ölç, 220V görürsün. ama bir led ampül bağla mesela, led ampülün yandığını ve sorun çıkmadığını görürsün. şimdi tut aleti ölç, bakarsın ki az evvel 220 olan voltaj, 3V olmuş.

senin güç kaynağında mesela, yük yokken kondansatör şarjlı olduğu için aslında 3V ayarlamışsındır ama yine de 12V görürsün. yük bağlayınca bakarsın az evvel 12 olan voltaj 2-3V olmuş...

gücü düşük olan bu tip voltajları kast ediyoruz.

Egeadiguzel

Vay bunu öğrendiğim iyi oldu. Birde ufak bir sorun ama benim güç kaynağında bir led var, açılış yapıldığında yanıyor ve sönüyor. Ama farkettim ki arka arkaya kapatıp açınca led yanıp sönmüyor sadece bir defa. 5 dk bekledikten sonra bir daha açıyorum led yanıyor. Sanırım bunun kondansatörlerle bir alakası var?

Adnancoskun

ölü voltaj piyasa tabiridir, hocanın bilmemesi normaldir, hocanın bilgisiz olduğu anlamına gelmez. mesela motor tamircileri marş motorunun üzerindeki selenoid\'e kaba tabir ama marş daşşağı derler, onu gidip motor hocasına sorarsan o da bilmeyebilir.
 Bir direnç üzerinde gerilim düşebilmesi için o direnç üzerinden bir akım geçmesi lazım, direnç sabit kalmak şartıyla direnç üzerinden nekadar çok akım geçerse okadar gerilim düşer ohm kanunu bunu söylüyor
V= I.R  , o oranda da ısı açığa çıkar,
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Egeadiguzel

Benim söylediğim şeyle arasında bir bağlantı kuramadım ben :/

asma

Alıntı yapılan: Yusuf usta - 01 Haziran 2012, 23:08:40sayın @asma.

kondansatörlerin seri bağlanarak kullanılması alandan kazanmak ve kocaman kondansatörü o karta sığdıramama durumu yaşamamak için olabilir normaldir...  trafonun orta ucu ayarlı kademede asla kullanılmıyor çünkü 24 volt olarak köprüden alınıyor.

trafo orta ucu köprünün - ucuna göre + durumda olur + ucuna göre de - polaritede olur. yani 0V noktasıdır. dolayısı ile 78xx ve 79xx için konulan kondansatörler 0 noktasına konulmuştur. şema o şekilde yaygın kullanılan bir şemadır ve doğrudur. köprü diyotun alternatif kısımlarından enerji alınması yanlış o konuda haklısınız. + ve - uçlardan alınması gerekirdi. ticari devrelerde kasıtlı olarak bu tip değişimler yapılıyor mu emin değilim, çoğunda yok, ama bazısı bu şekilde malesef.
Üstadım, ne olduğu belli olmayan resme dikkatli bakarsanız, 2 adet 4700uF/25V ve bir adet 2200uF/35V kondansatör yanyana kullanılmış. İki kondansatör yerine birtane 35V ve üzeri voltajda kondansatör bağlamak kesinlikle daha az yer kaplar ve daha ucuz olur.
Elbetteki trafonun orta ucu ayarlı çıkış için kullanılmıyor, bu uç bahsettiğim iki kondansatörün birleşim noktasına bağlanıp, diğer iki ucuyla 78 ve 79 lu devreler beslenir. (Köprünün + ve - uçlarıda zaten burasıdır)
Bir de ticari ürünlerde bilinçli olarak hatalı dökümanların olduğunu değil, bilinçli hataların ancak ticari ürünlerde olabileceğini belirtmek istedim.
Buna karşılık cevap gelmediği gibi, açık şemanın olduğu gibi kurulması durumunda sabit çıkışların hiç biri çalışmaz.

Devredeki LED kısa devre koruması devredeyken(aktifken), reset butonuna basılı olduğu sürece ve ilk enerji verildiği kısa sürede yanar. Sürekli yanması sorun olduğunu gösterir. Bu üç durum haricinde yanmaması gerekiyor.
Kolay gelsin.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: asma - 04 Haziran 2012, 02:00:09Üstadım, ne olduğu belli olmayan resme dikkatli bakarsanız, 2 adet 4700uF/25V ve bir adet 2200uF/35V kondansatör yanyana kullanılmış. İki kondansatör yerine birtane 35V ve üzeri voltajda kondansatör bağlamak kesinlikle daha az yer kaplar ve daha ucuz olur.
Elbetteki trafonun orta ucu ayarlı çıkış için kullanılmıyor, bu uç bahsettiğim iki kondansatörün birleşim noktasına bağlanıp, diğer iki ucuyla 78 ve 79 lu devreler beslenir. (Köprünün + ve - uçlarıda zaten burasıdır)
Bir de ticari ürünlerde bilinçli olarak hatalı dökümanların olduğunu değil, bilinçli hataların ancak ticari ürünlerde olabileceğini belirtmek istedim.
Buna karşılık cevap gelmediği gibi, açık şemanın olduğu gibi kurulması durumunda sabit çıkışların hiç biri çalışmaz.

Devredeki LED kısa devre koruması devredeyken(aktifken), reset butonuna basılı olduğu sürece ve ilk enerji verildiği kısa sürede yanar. Sürekli yanması sorun olduğunu gösterir. Bu üç durum haricinde yanmaması gerekiyor.
Kolay gelsin.

Doğrudur Üstad,
Biz 4 numara gözlük takıyoruz yahu, çaktırma burada şimdi...

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın