Ana içeriğe git
Konu: Güç kaynağı hakkında acil yardım! (2604 Kez okunmuş)

Ynt: Güç kaynağı hakkında acil yardım!

Yanıt #15
Tamam abi eyvallah yorduk seni :)

Güç Kaynağı Hakkında

Yanıt #16
Yusuf usta özellikle senin yardımını bekliyorum.

Born vidaları düzelttim, o konuda şüphelerim gitti buzzer konumuna alınca ses gelmiyor.

Onun dışında devreden 7812 voltaj regülatörünü çıkarttım. Aynı şekilde 7812 çok ısınıyor. Devrede sadece o ısınıyor onu çıkarttım bu yüzden. Şimdi klemens çıkışlarında bir acaiplik oldu, yorumunuzu bekliyorum.

Voltmetre besleme ucu 3 girişli. Ortası 0.

Bir çıkıştan 18 V Bir çıkıştan 1 V çıkış alıyorum. Olması gereken: 0..24 V arası

Diğer çıkışlardan gerilim alamıyorum, acil yardım .

Ynt: Güç Kaynağı Hakkında

Yanıt #17
-konu taşındığı için bu ileti anlamsız oldu, kaldırdım özür...-
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Yanıt #18
yarın ben yardımcı olurum sen yine bir bak çünkü çok ayrıntılı anlattım zaten sana. bak mesela 7812 ayağına ne geliyor? çıkan kaç? 7805 takılınca voltajı kesiyor mu? çünkü az evvel düzelttiğin yerler nedeni ile büyük ihtimal hepsi yandı! bence sen 78xx ve 79xx ne varsa yenile. çok birşey tutmaz. 75 kuruştan 3 lira eder zamanın ölmez. onlar çıkışı kısa devre olursa mutlaka yanar. voltaj ne görünürse önemli değil ölü voltajdır o.

Yanıt #19
Tamam abi yarın ilk işim yenilerini almak yada atölyeden çalmak :p :D

Yanıt #20
Yusuf ustam devrede bd169 u kullanmadan çalıştırsam bir sorun yaşarmıyım

Yanıt #21
BD 139 transistörü 2N3055 sürmek için kullanılıyor. onu takmazsan 3055 takmanın anlamı kalmaz. ve 0-24 ayarlı kısım devre dışı kalır.

Yanıt #22
BT169 dan bahsettim ben ustam

Yanıt #23
pardon, BD diye başladın ya oradan ben de yanıldım.
Tristörü takmazsan zararı yok. sadece kısa devre koruması çalışmaz. yani çıkış uçlarını birbirine değdirirsen veya aşırı yük çeken bir şey bağlarsan enerji kesilmez. o zaman reset butonu da bağlamana gerek kalmaz.

Yanıt #24
sende olmasan varya bittim ben usta :D

Yanıt #25
Bir sorum var.
Bu şemayı ve baskıdevre plaketini hazır mı aldınız, değilse nasıl temin ettiniz?

Açık şemada hata var. Bu tip hatalar ticari ürünlerde olur; plaket doğrudur, çalışır ama şema yanlıştır, farklıdır, bord üzerinde veya başka kartta çalışmaz.

7812 ve 7912 entegrelerine 12Vac uygulanmış. DC olması gerek.
İki elektrolitik kondansatör seri bağlı gözüküyor. Olması gereken ikisinin ortası trafonun orta ucuna bağlanmalıydı. (2x2200uF/25V)

Ayrıca pozitif ve negatif çıkışların şaseleri ortakken (zaten öyle olması gerekir) ayarlı çıkışın sasesi diğerleriyle ortak değil , bağımsız da değil. (yani aynı devrede ayarlıyla sabitlerden birini berabar kullanamazsın) Makbul olanı şasesi bağımsız olanıdır, istenildiğinde birleştirilebilir.

Kolay gelsin.

Yanıt #26

Bir sorum var.
Bu şemayı ve baskıdevre plaketini hazır mı aldınız, değilse nasıl temin ettiniz?

Açık şemada hata var. Bu tip hatalar ticari ürünlerde olur; plaket doğrudur, çalışır ama şema yanlıştır, farklıdır, bord üzerinde veya başka kartta çalışmaz.

7812 ve 7912 entegrelerine 12Vac uygulanmış. DC olması gerek.
İki elektrolitik kondansatör seri bağlı gözüküyor. Olması gereken ikisinin ortası trafonun orta ucuna bağlanmalıydı. (2x2200uF/25V)

Ayrıca pozitif ve negatif çıkışların şaseleri ortakken (zaten öyle olması gerekir) ayarlı çıkışın sasesi diğerleriyle ortak değil , bağımsız da değil. (yani aynı devrede ayarlıyla sabitlerden birini berabar kullanamazsın) Makbul olanı şasesi bağımsız olanıdır, istenildiğinde birleştirilebilir.

Kolay gelsin.

sayın @asma.

kondansatörlerin seri bağlanarak kullanılması alandan kazanmak ve kocaman kondansatörü o karta sığdıramama durumu yaşamamak için olabilir normaldir...  trafonun orta ucu ayarlı kademede asla kullanılmıyor çünkü 24 volt olarak köprüden alınıyor.

trafo orta ucu köprünün - ucuna göre + durumda olur + ucuna göre de - polaritede olur. yani 0V noktasıdır. dolayısı ile 78xx ve 79xx için konulan kondansatörler 0 noktasına konulmuştur. şema o şekilde yaygın kullanılan bir şemadır ve doğrudur. köprü diyotun alternatif kısımlarından enerji alınması yanlış o konuda haklısınız. + ve - uçlardan alınması gerekirdi. ticari devrelerde kasıtlı olarak bu tip değişimler yapılıyor mu emin değilim, çoğunda yok, ama bazısı bu şekilde malesef.

Yanıt #27
Devreyi kurdum, ilk seferde çalıştı çok teşekkür ederim. Yanlız iki sorunum var, birincisi: Normal çıkışlarda sorun yok (12 v 5 v) ama ayarlı gerilim tarafında ilgincime giden bir sorun var. Ekranda gerilimi görebiliyorum pot ile oynama yaptığımda ekrandada değişim oluyor ancak bir alıcı bağladığımda gösterge 0.1 v lara kadar düşüyor ve bağladığım alıcı çalışmıyor. İkincisi ise küçük bir sorun: Ekranda gördüğüm sayıların mesela 8 in alttaki bir tarafı çıkmıyor. Bunun sebebini hocama sordum pic\'in bir kaç bacağında soğuk lehim olabilirmiş. Bunun sebebi nedir? Teşekkürler.

Yanıt #28
alıcı dediğin nedir?
rakamı eksik görünen ne, ölçü aleti ekranı mı?
adaptör boşta iken kondansatör dolu olduğundan fazla volt okursun. yükte iken asıl ölçmeyi yapabilirsin. rakamı eksik dediğin ölçü aleti ise, ekranı dandik bir ucuz alettir, likid kristal ekran altında iletken lastik gevşemiştir, nemlenmiştir vs vs vs    ayrıntı?

Yanıt #29
12 V 1200 rpm ile çalışan bir el matkabı bağladım çalışmadı.

Ayrıca ekranın kalitesi açısından bir sorun olduğunu zannetmiyorum bence pic te bir sorun var.

Benim aklım gerilim alamamamda kaldı. Gerilim yok ama ekranda 24 v gerilim görebiliyorum.