Ana içeriğe git
elektronikprojeler
Konu: Güç kaynağı hakkında acil yardım! (2548 Kez okunmuş)

Ynt: Güç kaynağı hakkında acil yardım!

Yanıt #30
matkapların çoğu (şarjlı pilli olan el matkapları) senin o güç kaynağı ile çalışmaz. plaka deldiğin ufak matkaptan bahsediyorsan matkap bağlı iken 12V\'a ölçerek getir güç kaynağını. o zaman çalışır. eğer yük varken potans 12V\'a çıkmıyorsa bir tuhaflık var demektir. devreyi incelemen lazım
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Yanıt #31
Devreyi incelemen lazım derken kısa devre, yanlış bağlantı böyle şeyler mi.?

Yanıt #32
3055 sağa sola değiyor mu, bd139 soğuk lehim olabilir mi, ya da ters filan olabilir mi, vs vs işte tüm ihtimalleri değerlendirmen lazım. ben şahsen 30 yıllık elektronikçiyim bazen bakıyorum birşey kopuk ya da ters bağlı... aklımız bazen başka yerde oluyor. kısa devre olur bir ayak iyi kesilmemiştir, lehim akmıştır yani her ihtimale bak.

Yanıt #33
Eyvallah abi çok yardımın oldu. Bu arada bugün atölye hocasına ölü voltaj nedir dedim bilemedi bende merak ettim alakası yok ama ölü voltaj gerçekten ne bi anlatır mısın :)

Yanıt #34
HERHANGİ BİR YÜK BAĞLI DEĞİLKEN ölçü aleti ile ölçtüğün akım, yük bindiğinde amperi çok düşük olduğundan sıfırlanır. aslında amperi çok düşük olan ve voltaj olarak ölçümle görebildiğin bu akıma biz elektronik tamircileri ölü voltaj diyoruz.

örneğin prizdeki voltajı  bir tane 22K direnç üzerinden ölç, 220V görürsün. ama bir led ampül bağla mesela, led ampülün yandığını ve sorun çıkmadığını görürsün. şimdi tut aleti ölç, bakarsın ki az evvel 220 olan voltaj, 3V olmuş.

senin güç kaynağında mesela, yük yokken kondansatör şarjlı olduğu için aslında 3V ayarlamışsındır ama yine de 12V görürsün. yük bağlayınca bakarsın az evvel 12 olan voltaj 2-3V olmuş...

gücü düşük olan bu tip voltajları kast ediyoruz.

Yanıt #35
Vay bunu öğrendiğim iyi oldu. Birde ufak bir sorun ama benim güç kaynağında bir led var, açılış yapıldığında yanıyor ve sönüyor. Ama farkettim ki arka arkaya kapatıp açınca led yanıp sönmüyor sadece bir defa. 5 dk bekledikten sonra bir daha açıyorum led yanıyor. Sanırım bunun kondansatörlerle bir alakası var?

Yanıt #36
ölü voltaj piyasa tabiridir, hocanın bilmemesi normaldir, hocanın bilgisiz olduğu anlamına gelmez. mesela motor tamircileri marş motorunun üzerindeki selenoid\'e kaba tabir ama marş daşşağı derler, onu gidip motor hocasına sorarsan o da bilmeyebilir.
Bir direnç üzerinde gerilim düşebilmesi için o direnç üzerinden bir akım geçmesi lazım, direnç sabit kalmak şartıyla direnç üzerinden nekadar çok akım geçerse okadar gerilim düşer ohm kanunu bunu söylüyor
V= I.R  , o oranda da ısı açığa çıkar,
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Yanıt #37
Benim söylediğim şeyle arasında bir bağlantı kuramadım ben :/

Yanıt #38

sayın @asma.

kondansatörlerin seri bağlanarak kullanılması alandan kazanmak ve kocaman kondansatörü o karta sığdıramama durumu yaşamamak için olabilir normaldir...  trafonun orta ucu ayarlı kademede asla kullanılmıyor çünkü 24 volt olarak köprüden alınıyor.

trafo orta ucu köprünün - ucuna göre + durumda olur + ucuna göre de - polaritede olur. yani 0V noktasıdır. dolayısı ile 78xx ve 79xx için konulan kondansatörler 0 noktasına konulmuştur. şema o şekilde yaygın kullanılan bir şemadır ve doğrudur. köprü diyotun alternatif kısımlarından enerji alınması yanlış o konuda haklısınız. + ve - uçlardan alınması gerekirdi. ticari devrelerde kasıtlı olarak bu tip değişimler yapılıyor mu emin değilim, çoğunda yok, ama bazısı bu şekilde malesef.

Üstadım, ne olduğu belli olmayan resme dikkatli bakarsanız, 2 adet 4700uF/25V ve bir adet 2200uF/35V kondansatör yanyana kullanılmış. İki kondansatör yerine birtane 35V ve üzeri voltajda kondansatör bağlamak kesinlikle daha az yer kaplar ve daha ucuz olur.
Elbetteki trafonun orta ucu ayarlı çıkış için kullanılmıyor, bu uç bahsettiğim iki kondansatörün birleşim noktasına bağlanıp, diğer iki ucuyla 78 ve 79 lu devreler beslenir. (Köprünün + ve - uçlarıda zaten burasıdır)
Bir de ticari ürünlerde bilinçli olarak hatalı dökümanların olduğunu değil, bilinçli hataların ancak ticari ürünlerde olabileceğini belirtmek istedim.
Buna karşılık cevap gelmediği gibi, açık şemanın olduğu gibi kurulması durumunda sabit çıkışların hiç biri çalışmaz.

Devredeki LED kısa devre koruması devredeyken(aktifken), reset butonuna basılı olduğu sürece ve ilk enerji verildiği kısa sürede yanar. Sürekli yanması sorun olduğunu gösterir. Bu üç durum haricinde yanmaması gerekiyor.
Kolay gelsin.

Yanıt #39

Üstadım, ne olduğu belli olmayan resme dikkatli bakarsanız, 2 adet 4700uF/25V ve bir adet 2200uF/35V kondansatör yanyana kullanılmış. İki kondansatör yerine birtane 35V ve üzeri voltajda kondansatör bağlamak kesinlikle daha az yer kaplar ve daha ucuz olur.
Elbetteki trafonun orta ucu ayarlı çıkış için kullanılmıyor, bu uç bahsettiğim iki kondansatörün birleşim noktasına bağlanıp, diğer iki ucuyla 78 ve 79 lu devreler beslenir. (Köprünün + ve - uçlarıda zaten burasıdır)
Bir de ticari ürünlerde bilinçli olarak hatalı dökümanların olduğunu değil, bilinçli hataların ancak ticari ürünlerde olabileceğini belirtmek istedim.
Buna karşılık cevap gelmediği gibi, açık şemanın olduğu gibi kurulması durumunda sabit çıkışların hiç biri çalışmaz.

Devredeki LED kısa devre koruması devredeyken(aktifken), reset butonuna basılı olduğu sürece ve ilk enerji verildiği kısa sürede yanar. Sürekli yanması sorun olduğunu gösterir. Bu üç durum haricinde yanmaması gerekiyor.
Kolay gelsin.

Doğrudur Üstad,
Biz 4 numara gözlük takıyoruz yahu, çaktırma burada şimdi...