pcbway

Arabada Gaz Pedalına Basınca Radyodan Motor Sesi Geliyor

Başlatan Muzoo42, 28 Mayıs 2012, 11:12:26

Muzoo42

Evet Arkadaşlar Sorumda Gayet Konuyu Açıkladım... Teyp Açıkken gaz pedalına basınca hoparlörlerden motor sesi geliyor...çok gürültü oluşuyor....bu gürültüyü nasıl engelleyebilirim ? Bilen Varmı ?
Sahip Olamadığım Birşey Varsa Yeterince İstemediğim İçindir...

Yusuf usta

parazit (shock) bobini olayını bilmiyor değilsindir, filtreye rağmen mi ses çıkıyor?
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Muzoo42

Sahip Olamadığım Birşey Varsa Yeterince İstemediğim İçindir...

Yusuf usta

Ustam estağfirullah, olabilir yani, bilmemek ayıp değil, asıl bilgin, ne kadar çok şey bilmediğini anlayan değil midir?   biz de zannedersin çok şey biliyoruz.
Parazit filtresi almanıza da gerek yok eski bir radyodan, bilgisayar power\'ından sökeceğiniz ferit nüve\'yi o da yoksa kalınca çapı olan herhangi bir demir çelik ne bulursanız onu kullanın. Üzerine on tur filan bobin sarın. Hatta bobin yoksa bildiğin ince zil teli de olur. Bunu teyp artı girişine seri olarak bağla. Budur. Biz oto teyp sistemi döşerken bile bunu yapardık.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Yusuf usta

Ayrıntıya girerdim de, cepten yazdım idare et. :-)
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Muzoo42

Olsun Bu Bile Yeter de ...nereye baglayacagımı anlamadım...ses çıkışının + ucuna mı, Yoksa Gerilimin + Ucuna mı ?
Sahip Olamadığım Birşey Varsa Yeterince İstemediğim İçindir...

Yusuf usta

\"Bunu teyp artı girişine\" sözünden hoparlör çıkışını nasıl anladın üstat.

elbette voltaj girişine :)

kolay gelsin
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Muzoo42

Sahip Olamadığım Birşey Varsa Yeterince İstemediğim İçindir...

bipekkan

Malesef Özellikle buji tarafından gelen parazitleri Araç şasesinide, tadyo teyp şasesinden yalıtmadan tüm parazitleri yok edemezsiniz.Özellikle ses frekans bandı sınırları (20 Hz-20 kHz) içinde buji ateşlemesi sırasında etkin olan parazitler, araçta hiçbir önlemin olmadığını gösterir.Alınacak ilk tedbir Distribütörden bujilere giden özel kabloları piyasada \"ipek kablo\" tabir edilen kablolarla değiştirmektir. Bu kabloları kullanırsanız radyo frekans girişimi yolu ile radyoya gelen harmonik frekansları da önemli ölçüde azaltırsınız. Orta(OD-MW) ve Uzun(UD-LW) dalga radyolarını dinliyorsanız bu farkı açıkça görürsünüz. Ayrıca FM bandında bazı radyo alıcılarında Kırpıcı(discriminator) devreleri IC yada yetersiz olan sistemlerde oluşan yetersizlikleri de önler. 2. önlem, eğer aracınız eski sistem ateşleme sistemine sahipse Hacı Murat-B roadway gibi mutlaka distribitör içinde platin ve platin kontaklarına bağlı ve piyasada \"Meksefe\" adı verilen 1 uF değerinde kutupsuz kondenzatör vardır. Bu kondenzatör platin kontaklarının açılıp kapanırken oluşan arkı azaltarak meme yapmasını önlediği gibi çıkan arkın boyunu diğer bir ifade ile oluşan manyetik alanın gücünü de önemli ölçüde azaltır.Bu kondenzatörler zamanla kurur ve kapasite değerleri düşer, platini değiştirmekle bu kondenzatöründe değişmesi gerekir her defasında ama çoğu oto elektrikçisi alaylı ise değiştirmez.
Sanıldığının aksine radyonun teyp amfi devrelerine ulaşan buji ateşleme parazitlerinin %80\' ni (+) kutup yoluyla değil, şase yoluyla ulaşır.Bunun nedeni, aracın lastik olan tekerleklerinin aracın toprakla ilişkisini kesmesidir. Bu durum araçta oluşan aktif parazitlerin toprağa gitmesini engellediği gibi aracın hareketi ile  ve genellikle aracın hava içinde sürtünmeden kaynaklanan statik enerjinin(statik elektriğin) toprağa gitmesinide engeller. Bu ise petrol vb. akaryakıt taşıyan tankerlerde büyük tehlike oluşturur. Bu nedenlede tankerlerde arka dingile yada şaseye kaynaklı bir zincirin yola temas edecek şekilde sarkmasının nedeni budur.
Bu kadar gereksiz bilgiden (!) sonra aşağıda şemasını verdiğim ve kesin olarak şikayet ettiğiniz tüm parazitleri kesen filtreyi yaparsanız %100 sonuç alırsınız. Kolay gelsin.

Burada sarılacak tel çapı, eğer ses sisteminiz 2x6 Watt ise 0.8 mm- 2x20 Watt\' a kadar 1 mm, 2x20Watt üstünde ise 1.2 mm olmalıdır. Trafo bildiğiniz silisli-saç göbekli trafodur. Eğer amfi devreniz 2x20Watt ve üstünde ise bu göbek 6-10 Watt olacak şekilde  olarak seçilmelidir.
Not: Pioneer vb. gibi kaliteli ses sistemlerinin içinde genellikle ferit göbekli yada sadece (+) kutup üzerinde 10-12 turluk bir filtre bulunmaktadır. Bu filtre oto üreticisi tarafından alınmış her türlü önleme rağmen bazen kullanılan ekipmanlarda oluşan gürültülere çözüm getirecek seviyede filtrelerdir.Örneğin, silecek su pompası, silecek motorunun neden olduğu parazitleri, uzaktan kumanda sistemleri gibi çok düşük seviyeli parazitleri önler. Özellikle 2000 öncesi 2. el araçlarda bir çok tamirat ve değişimler sonucu aracın bu özellikleri bozulduğundan yukarıda verdiğim şema kesin çözümdür.