pcbway

Basitçe transistör

Başlatan abdullahmk, 28 Mayıs 2012, 10:15:27

abdullahmk

Merhaba arkadaşlar.
Ben yeni mezun sayılacak bir elektrik-elektronik mühendisiyim. Kendi çabalarımla bir şeyler yapmaya çalışıyorum. Fakat maalesef çevremde aklıma takılanları soracak kimsem yok. Tek sorabildiğim Google amcamız. Onun da verebileceği cevaplar çok sınırlı. Şimdiye kadar hazır devre şemalarına kullanarak pek çok devre yaptım. Orta düzeyde PIC de yazabiliyorum. Fakat ben en çok kullanılan devre elemanlarının ne işe yaradıklarını, nerelerde kullanmamız gerektiğini ve çalışma mantıklarını öğrenip kendi devrelerimi tasarlayabilmek istiyorum. Şemadan bakarak herkes yapıyor.
İlk anlamak istediğim fakat okuldayken bile bir türlü anlayamadığım eleman transistördür. Eğer transistörü anlarsam işi çözerim gibime geliyor.
Eğer bir arkadaşımız bana, çok basit bir devre üzerinde bir transistörün nasıl çalıştığını ve orada ne iş yaptığını anlatabilirse o arkadaş(lar)a çok dua edeceğim.

veli dayı

   ozamn hemen ekle beni msn adresim şu anda açık başlayalım beyin fırtınasına alakan1979@hotmail.com       

kudretuzuner

Merhaba
Arada sırada zaman geçirdiğim bir siteyi vereyim.(Florida Üniversitesi resmi sitesi  USA)hemen hemen her soruya cevap bulabilirsiniz.Size seçtiğim birkaç linki de ilave ettim.
http://micro.magnet.fsu.edu/electromag/java/transistor/index.html
http://www.hep.fsu.edu/~wahl/Quarknet/summer2001/conductivity.pdf
http://www.fsu.edu/search/results.html?cx=001481282910879549110%3A7l5zcrhp_cg&cof=FORID%3A9&ie=UTF-8&q=build+transistor
http://www.magnet.fsu.edu/education/tutorials/timeline/1940-1959.html