Ana içeriğe git
Konu: Pic\'siz Çizgi İzleyen Robot (3271 Kez okunmuş)

Ynt: Pic\'siz Çizgi İzleyen Robot

Yanıt #15
kendi söylediğim şeyde bende kusurlar buldum. gördüğü renk uzaklık yakınlık herseferinde aynı mesafede olmadığından biraz uzaklaştırdığımda dediğin olay olacak ,ışık miktarı düşeceğinden sapma olucak. neyse sensörlerle bi robot yapar çoçuklara veririm ozaman oynasın sıpalar.
belli bir mesafede bazı renklerin cny 70 ürününde verdiği çıkışları ölçüp, yine aynı uzaklıkta yaklaştırıldığında o rengi yaklaşık tanımasını sağlayabilirsin. amatörce olur, ama olur. renk hatasının vahim sonuçlar doğurmayacağı bir durumda işe yarar.

örneğin bir renk körü mini sensörünü kumaşa tutar ve rengi kırmızı mıymış yeşil miymiş anlar. sensör uzaklığını kullanıcıya bırakmadan hazır yüksekliği belli bir hazneye yerleştirip, ışık etkisinin rengin farklı algılanmasına sebep olmaması için bu hazne içinde kendi led ışığını kullanabilirsin.

böyle bir proje 320volt blog'da gördüm gibi, yaz google'a çıkar.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Ynt: Pic\'siz Çizgi İzleyen Robot

Yanıt #16
meyve ayırmada kullanabilirim gibi geldi. meyveleri belli cubukla  köşeye sıkıştırıp mesafeyi korurum diye düşündüm.ışık aralık çıkış degerini 1,2ile 2,0 arası elma,  2,1 ile 2,5 arası portakal diye bir aralık verirsem olur gibi geldi.ama işte sensör gelsin bi bakayım hassiyetine güzel endüstriyel işlerde kullanırım bunu..sonlama switchi olarakta kullanabilirim mekanik zamanla arızalanıyor. siyah bandı çek dursun. nasıl farkeettmedim bu ürünü buzamana kadar bedava nerdeyse.
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Ynt: Pic\'siz Çizgi İzleyen Robot

Yanıt #17
http://320volt.com/pic18f252-renk-algilama-devresi-10-renk/
 yukarıdaki linkte renk algılama devresi var LDR ile yapılmış
benzer mantık burada da kullanılabilir , ancak burada dikkat edilmesi gereken, aynı obje üzerine 3 ana renk sırayla ve ayrı ayrı veriliyor, yansıyan ışığa göre çıkış alınıyor,
ilkokulda görmüşüzdür,
maddeler yansıttığı renkte görünür
mesela domates kırmızıyı yansıtır, öyleyse domates beyaz ışık, sarı ışık, kırmızı ışık altında kırmızı,
diğer renk ışıklar altında siyah görünür.
mesela elma yeşil ışığı yansıtır, öyleyse elma;
beyaz, sarı, yeşil ışık altında yeşil görünür, diğer ışıklar altında siyah görünür,

bizim 3 ana ışık rengimiz var, bunları çeşitli kombinasyonda yakarak istediğimiz renk ışık alırız, böylece cisimlerin rengini de algılatabiliriz,
ama ortamda başka ışık olmamalı...
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Ynt: Pic\'siz Çizgi İzleyen Robot

Yanıt #18
yaptın dediğin devreyi sitabil değil randıman alamadım ldrli devreden .. ldr çok sıkıntı eleman. ben TCS3200 kullanıyorum. sensör olarak. ama cny70ı ucuz diye kullanılabilir diye aklıma takıldı. bakalım test edeyim onu güzelse yzarım burda nasıl olduğunu...
Teori gerçek verileri vermez, pratikte yaptıkların doğru verilerdir.
Tanrı Türk'ü korusun
        TA1OME

Ynt: Pic\'siz Çizgi İzleyen Robot

Yanıt #19
Teşekkürler yorumlarınız için Yusuf Usta. Bu arada ben elektronikçi değilim sadece liseden kalma bilgilerle öğrencilerime ve fuara destek olmaya çalışıyorum. Devreyi yaptım çalışıyor ama arkadaşında dediği gibi 1cm civarı görüyor o zaman cnyleri yere yakın konumlandıracağım yada cny70in emiterden aldığı gerilimi yükselteceğim Adnan hocamın dediği gibi. Ama devre kurulu müdahale edebilir miyim devre kurulduktan sonra ve nasıl ?

Ynt: Pic\'siz Çizgi İzleyen Robot

Yanıt #20
tekerlek yüksekliğini iyi ayarlayın hocam, müdahale etmenize gerek yok bu devrede. beyaz zemin olarak karton ve yol olarak da tam cny 70 arasını sıfıra sıfır dolduracak kalınlıkta siyah elektrik bantı (çift sıra olabilir mesela) kullanırsanız, ön tarafa kullandığınız bilye ya da döner tekerlek yüksekliğini de ayarlarsanız sorunsuz çalışır. iki cm'den de algılar sorun olmaz. çünkü bu devrede algılamayı zaten 7414 ile fixleyerek yükseltmiş oluyorsunuz bir yerde.

ille de yükselteyim derseniz cny70 ayağındaki kilo ohm cinsi dirençlerin değerini yükseltin. daha az yansıma ile çıkış şaseleneceği için yükseltmiş olursunuz. tam hatırlamıyorum kaçtı da, diyelim 22 k idi, 39 k yapın mesela...

kolay gelsin...

düzenleme:
şemaya baktım 10k kullanmışım cny70 ayağı için. araç boyu ufak olunca mesafe kısa olsun istemişim sanırım. siz bu direnci 33k yapın mesafe bayağı artacaktır. büyük robotlarda 18, 22 ve 33k kullanıyorum deneme yanılma yaparak.

bu direnç 7414 entegre girişini pozitif tutar. yani pull up yapıyor ve sabit voltaj veriyoruz. cny algılama yapıp iletim sağladığı zaman bu direnç çıkışını negatif yapar, 0 volt olur. böylece 7414 bu gerilimi tersleyerek verir. 2.5v altındaysa çıkışı 0 yapar, üstünde ise 5 volt yapar.

33 k, 10k dirence göre daha kolay sıfırlanabilir bir akım çıkaracağından daha az algılamayla işlem yaptırabilirsiniz.

Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Ynt: Pic\'siz Çizgi İzleyen Robot

Yanıt #21
Teşekkürler hocam. Hocam bir tahta silme projesi üzerinde uğraşıyoruz. Resmini alta yüklüyorum. Burada 2 konumlu anahtarla gijon saplamalar üzerindeki kelebek somunları yukarı ve aşağı hareket ettirerek tahtayı yukarıdan aşağıya ve aşağıdan yukarıya siliyoruz. Ben bu projenin altına ve üstüne mandallı microswichlerden bağladım iki tane gijon saplamaların en üstüne ve en altına. Switchlere deyince duruyor ama mandal basılı durduğundan bir daha yukarı yada aşağıya hareket etmiyor. amacım öğrenci projesini fuarda tanıtırken dalgınlıkla unutup kelebek somun başa ve sona geldiğinde projeye zarar vermemesi ama gelgelelim işin içinden çıkamıyorum.  Sizlerden öğrenecek çok şey var gerçekten.

Aslında yağmur yağdığında otomatik kapanan ve yağmur durduğunda otamatik açılan bir balkon projeside yaptık orada switchler işe yaradı. Devrede 1-2 nolu uçlar arasına bir switch, 2-3 nolu uçlar arasınada bir switch taktım ve oldu. ama orada ıslaklığı algılayan bir devre kullandık. Devre olmadan olmaz mı ki?yağmur sensörlü proje ise buYnt: Pic\'siz Çizgi İzleyen Robot

Yanıt #22
limit switch yine kullanabilirsiniz. alt ve üst limitlere gelip sw basılınca durur. size bağlantıyı nasıl yapmanız gerektiğini çizdim:


yukarıda sizin anahtar resminde iki minik kablo var dikkat ettiyseniz. o kabloları limit sw ile bağlıyoruz hepsi bu. fakat gerilimi hangi uçlardan vereceğiniz önemli. aynı hizadaki ayaklardan veriyoruz. şemayı incelersiniz.

Kolay gelsin...

Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Ynt: Pic\'siz Çizgi İzleyen Robot

Yanıt #23
Yusuf hocam benim anahtar bağlantım böyle bozmalı mıyım yoksa buna ilave edebilir miyiz stop switchleri?

Yusuf hocam alt ve üst limitlerde durur. Peki alt limite bastı durdu butonu yukarı yaptığımızda tekrar yukarı e aynı şekilde üst limit butonda basılı durduğunda butonu aşağı yaptığımızda motorlar aşağı doğru gider mi? Teşekkürler.

Ynt: Pic\'siz Çizgi İzleyen Robot

Yanıt #24

Ynt: Pic\'siz Çizgi İzleyen Robot

Yanıt #25
hocam akü yazan yere motor bağlayacaksınız. bu bir.
motor yazdığınız yere hiçbir şey bağlamayacaksınız.
elektriği yukarıda çizdiğim noktalardan vereceksiniz.

ve bu bağlantıda x halinde görülen kısa ara bağlantıları switch üzerinden yapacaksınız. siz en iyisi bağlantılarınızı çözüp yukarıdaki resme bakarak yeniden bağlayın derim, kafa karışmasın.

altta motor durduğunda yukarı yön seçilirse veya yukarı yönde durduğunda aşağı yön seçilirse motor döner. bu konuda sorun yok. işte bu yüzden elektrik bağlantısı benim çizdiğim gibi olmalı.

kolay gelsin
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Ynt: Pic\'siz Çizgi İzleyen Robot

Yanıt #26
önemli not:
sw ayaklarını resimdeki gib bağlayın. orta ayaklar boş kalacak. sw basılı değilken iletimde olup, basıldığında iletimi keser durumda olacak yani. ayrıca her iki sw birden basılsa ya da bırakılsa bir sorun olmayacak şekilde yapılandırılmış durumdadır.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Ynt: Pic\'siz Çizgi İzleyen Robot

Yanıt #27
Oldu hocam. Çok Teşekkür ederim. ALLAH razı olsun canım sıkılıyordu olmayacak diye süper çalışıyor.