IR ile yaklaşım sensörü (park sensör)

Başlatan Yusuf usta, 26 Mayıs 2012, 12:03:36

Yusuf usta

Arkadaşlar, size yaptığım çalışmalardan birini sunuyorum yine, yaklaştıkça bir cisme, 3 adet ışık veren ledimiz sırayla yanmaya başlıyor.

devrede bir verici IR led var, (mor) renkli olan, bir de beyaz renkli olan alıcı foto diyot var.

fakat resimde de gördüğünüz gibi beyaz renkli alıcı diyot iki adet kullanıldı. hatta şemaya da kırmızı ile çizerek bunu ekledim. siz üç veya dört tane eklemeyi düşünebilirsiniz. çünkü iki diyot ile 10 cm\'de ufak nesnelerde birinci led, 7 cm\'de ikinci led, 4cm\'de üçüncü led ışık veriyor. bu mesafeyi artırmak için verici daha güçlü olmalı.

karşı cisme çarpan ışık geri dönüyor foto diyotla alıyoruz ve işliyoruz.

devrenin şeması, çizimi, yapılırken çekilen resimleri, ayrıntılı açıklama metni, hepsi ek dosyada bulunuyor. indirin ve yapın. sorun yaşamayacağınız kadar ayrıntıya girdim ben, yine de takılırsanız buraya yazın.

devrenin şeması bu:

baskı çizimi ön izlemeniz;

ve yapılmış bitmiş hali;

Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Yusuf usta

Malzeme listesi soran arkadaşlar, devrenin ares çizimini resimde görüyorsunuz. Ayrıca ekte bir dosya var, lütfen indirip bakarsanzı tüm herşey eksiksiz mevcut. bu kadar meteryal size sunulmuşken, lütfen böyle basit şeyleri kendiniz hallediniz. orada zaten yazılı malzemeleri de listelemekten üşenip sormanız gereksiz bir hareket.

Ekteki uzun uzun ayrıntılı yazımı içeren  dosyayı indirsem şimdi, belki de malzeme listesi bile vardır. ama indirip bakmaya şimdi üşendim valla :)

Elektrik2012

Yusuf bey forumdaki paylaşımlarınızdan dolayı size çok teşekkür ederim.
Büyük adım atmaktan korkmayın uçurumu küçük  sıçramalarla geçemezsiniz

Yusuf usta

rica ederim, bu yıl sürpriz devrelerle bomba gibi geleceğim de, bir türlü kendime gelemedim. :)

Elektrik2012

Projelerinizi merakle bekliyorum   Devredeki malzemleri smd yaparak daha küçük bi pcp elde edilebilir.Birde Ben yaklaşım sensörü yapmıştım daha önce 555 ile sadece Kızıl ötesi led siyah Makoron geçirince mesafe artmıştı Saygılar :D
Büyük adım atmaktan korkmayın uçurumu küçük  sıçramalarla geçemezsiniz

chaos

sensörler ve algılayıcılar dersi projem için kullanacağım, paylaşım için çok teşekkür ederim.

AphaniusMento

Yusuf USTA'm acemi çaylak biri olarak haddim değil ama 47pF'ın üzerinde kalan köprünün sağ ucu boşta görünüyor.
MacOsX kullanıcı olduğum ve elektronikte kullanılan programlara sahip olmadığım için, yüklemiş olduğunuz diğer dükümanları indirip, bakamıyorum.
Çizimi de eklemiş olduğunuz pcb layout a bakarak, vektörel bir programda yapmaya başlamıştım ve o zaman gördüm.
AphaniusMento<br />İZMİR 1963

seron

evet bende gördüm IC2 nin güneyinde jumpere paralel. bir bacağı boşta.
tebrikler ve teşekkürler bu arada...

frknakbnr

ustam kolay gelsin acaba bu devreye güzellik katmak icin buzzer baglayabilirmiyiz

Yusuf usta

Alıntı yapılan: frknakbnr - 17 Mayıs 2015, 20:32:19ustam kolay gelsin acaba bu devreye güzellik katmak icin buzzer baglayabilirmiyiz

bağlarsınız. ledi yakan enerji bir transistör sürüp buzzer çalıştırabilir. deneyin ve paylaşın.

Yusuf usta

mail atmadan evvel buraya yazmanız, soruyu görmemi kolaylaştırırdı, diyerek, bana gelen maili yazıyorum:

Alıntı Yapyusuf bey biz sizin paylaşmış olduğunuz IR ile yaklaşım sensörü (park sensör)  devresini indirip gerekli malzemeler ve sizin ares baskınızı kullanarak kurduk yanlız çalışmadı atlamalar ve opamp bacağına eksik olan bağlantıda yapıldı. bu konu hakkında yardımcı olabilirmsiniz alıcı ve verici de sizinki gibi .

yaptığınız devrenin resimlerini ekleyin, alıcı ve verici ledler görünür olsun, sonra devam edelim konuya

stuverd2626

Devreye Ait Görüntüler:

Yusuf usta

ek resimde 1 rakamı ile görülen verici led, 2 numara ile görülen alıcı led olmalı. Şimdi verici lede 555 osilatöründen enerji geliyor ve yanıyor mu diye kontrol edelim. İlk testimizi bir cep telefonu kamerası yardımı ile yapıyoruz. kamerayı verici lede yaklaştırıp bakıyoruz. mor ışık görüyor muyuz? bu lambanın ışığını sadece bir kamera ile görebiliriz, çıplak gözle göremeyiz.

İkinci testimizi de alıcı tarafına yapıyoruz.
alıcı led yüksek omajlı ya da açık devredir. verici ledden ışık alırsa (bir engele çarpıp da geri dönen ışıklar) iletime geçecektir. ışık ne kadar çok gelirse o kadar çok iletime geçecektir. bir tornavida ucu veya cımbız yardımı ile kısa devre edin. gösterge ledlerimiz yanmaya başladı mı? yoksa değişen bir şey yok mu?

bu test sonuçlarına göre sorunlu kısmı bulmuş olacağız ve çalıştıracağız.

şimdi top sizde. deneyin ve buraya yazın.

Yusuf usta

stuverd2626

Devrede verici led(led1) kamera ile kontrol edildi ve mor ışık görülmedi. foto diyotun bacakları kısa devre edildiğinde ikaz ledlerinin 2 sinin peş peşe yandığı ve hemen sonrasında söndüğü foto diyot tekrar kısa devre edildiğinde aynı şeyi tekrarlandığı görüldü.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: stuverd2626 - 09 Aralık 2015, 13:48:57Devrede verici led(led1) kamera ile kontrol edildi ve mor ışık görülmedi. foto diyotun bacakları kısa devre edildiğinde ikaz ledlerinin 2 sinin peş peşe yandığı ve hemen sonrasında söndüğü foto diyot tekrar kısa devre edildiğinde aynı şeyi tekrarlandığı görüldü.

bu iyiye işaret. Çünkü verici ledi yakan kısım daha basit.
555 osilatör çalışmıyor. 555 devresi çalışıyor da led ters ise yine aynı sorun oluşur. verici ledlerde bu durumu sıkça yaşıyorum. eşit uzunlukta iki ayakla satılıyorlar. içlerindeki geniş kısım eksiye ince dar kısım artıya gelecek şekil bağlıyorum ama nafile, ters çevirince çalışıyor. bunu anlamak için normal bir led koy oraya. yani ışığını görebildiğin bir led koy. az çok yanıyorsa anla ki verici ledinde sıkıntı var. ya da bana sorarsan direkt ters çevir bak yanar belki.

yanmıyorsa 555'in 3 nolu ayağında çıkış oluştur. dirençlerini, bağlantılarını, lehimlerini kontrol et iyice. basit bir devre çünkü çok bir malzeme yok. yol kopukluğu olabilir yahut başka gözden kaçan bir durum olabilir. eğer çözemezsen 555 kısmının alttan bir resmini at bir de ben bakayım.

not:
evinizde bulunan herhangi bir uydu alıcısı, tv, dvd player cihazının kumanda el aletini alıcı lede yaklaştırıp herhangi bir tuşuna bastığınızda, tıpkı ampülü kısa devre ettiğinizdeki gibi led lambalarda hareketlenmeler gözlersiniz. bu işlem alıcı ledinizin gücünü anlamanıza yardımcı olur. üç led birden yanacak kadar algılama yoksa, benim yaptığım gibi siz de alıcı lede paralel olarak ikinci bir alıcı led daha ekleyip hassasiyeti artırabilirsiniz.

stuverd2626

Yusuf usta yardımınız için teşekkür ederim devrenin hatasını giderildi verici ve alıcı ledler değiştirildi  algılaması yüksek foto diyot tan 2 adet bağlantı yapıldı ve devre sorunsuz çalıştı.

Yusuf usta

Yusuf usta

BU DEVREYE Led sayısını çoğaltıp ilave entegre ile yapan oldu mu aranızda?

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın