pcbway

Evdeki lambanın düğmesine led bağlamak.

Başlatan kaant288, 08 Ekim 2009, 01:13:45

kaant288

Arkadaşlar bi yardıma ihtiyacım var.Bu normal flamanlı lambalarda tel üzerinden kısa devre olduğundan düğmenin iki ucuna voltaj geliyor.Ve bizde bu anahtarın iki ucuna led\'i(direnç ile) bağladığımızda led yanıyor.Düğmeyi açınca led sönüyor ve lamba yanıyor.Buraya kadar bi sıkıntı yok.Ama evdeki lambamız tasarruflu lamba olduğunda ne yapacağım acaba? Sonuçta tasarrufluda flaman fln olmadığı için kısa devre göstermiyor vede üzerinden akımı geçirmiyor.Bu  konuda bi yardım ederseniz çok sevinirim arkadaşlar.

profahmet

08 Ekim 2009, 16:25:25 #1 Son düzenlenme: 08 Ekim 2009, 20:29:11 profahmet
neon lamba kullanabilirsiniz.

kaant288

Alıntı yapılan: profahmet - 08 Ekim 2009, 16:25:25neon lamba kullanabilirsiniz.

Arkadaşım evdeki lambalar avizede bulunan tasarruflu ampüllerden.Zaten neon lamba kullanmaya  kalksam onu alacağıma düğmeleri direk ledli olanlardan alırım.  ;)

profahmet

ben LED yerine neon lamba kullanabilirsin demek istedim umarım doğru anlamışındır.
senin LED kullanmandaki amaç nedir? gösterge olarak kullanıyorsanız neon lamba azda olsa aydınlatma yapacaktır ayrıca ledlerde olduğu gibi fazla akım istemiyor. 150k direnç ile seri bağlayıp kullanabilirsin.
yok eğer LED kullanmaya mecbursan lambalara paralel bir yük bağlaman gerekir yada lambadan düğmeye yeni bir tesisat çekmelisin.

kolay gelsin.

profahmet

bu arada, benim tavsiyelerim size uygun gelmediyse lütfen cevap yazmayın.
istediğiniz devre sağlıklı bir yöntem değil.

saygılar.

kaant288

09 Ekim 2009, 00:09:56 #5 Son düzenlenme: 09 Ekim 2009, 00:11:33 kaant288
profahmet yardımların için sağolasın.Aşağıdaki resime bi bakarsan orda anlatmak istedim.

http://www.zshare.net/image/66684046a75a4caf/

Burdanda bakarsan böyle bişi yapmak istiyorum kısacası.

http://www.elektrikdeposu.com/class/INNOVAEditor/assets/THEA.jpg

profahmet

selam.
bahsettiğin yöntemi anlıyorum. atık sigorta gösterge devresinde kullanılıyor.
ayrıca 100k direnç ile mavi LED i bağlayarak tasarruf lambasında denedim. resimde gördüğün gibi LED sorunsuz yanıyor.

bunun dezavantajı ise LED akımı tasarruf lambasını etkiliyor ve çok sayıda LED kulllanmak sağlıklı olmayacaktır çünkü lambayı çalışmaya zorlayabilir. paralel olarak fazladan yük ilave edersen yada lamba sayısı fazla ise daha iyi sonuç alırsın.

kolay gelsin.

kaant288

evet prof ahmet sağolasın hocam.Tamam oldu.Normalde ölçü aleti ile kısa devre olarak göstermeyince elektrik gelmez die düşünüyodumki.Geldi yani bi şekilde yandı bende anlamadım :D tşk yardımların için.

Alicilik

Arkadaşlar dediğiniz sistemden bende yapmayı düşünüyorum ama acemyim ne gibi parçalar kullanmam lazım ve nasıl bağlamalazım biraz ayrıntı alabilir miyim?

cihan eken

konunun üzerinden bayağı bir zaman geçmiş ama
arkadaşım dediğn gibi bir devreyi Viko-thea modelinde kullanıyor

resimde gördüğün şey 220v giriş lerin birini anahtara gelen faza diğerinide lambaya gidene bağlıyorsun
ve dediğin olay gerçekleşiyor
devrede bu

umarım birinin işine yarar