Çizgi İzleyen Araç

Başlatan Yusuf usta, 25 Mayıs 2012, 14:21:02

Yusuf usta

Arkadaşlar forumlarda ben şu fiyata bizden alınız reklamı dışında robot yapımı ayrıntısı göremedim.
Garibim bir pdf dosyası dolanıyor ortalıkta, ki ek dosyamda o da var ve ben de onu yaptım zaten. İçindeki yazılım çalışmıyor. başka bir yazılım buldum yükledim ve denedim bir kaç tane de yaptım zaten.

yapım aşamaları resimleri, yazılımları, şeması vesaire herşeyi ile size ek dosyada aktardım.

yalnız burada ben pdf dosyadan aldığım resimleri bastım. birebir boyuta dikkat edip siz de o şekilde baskı alın. ares çizimi yok.

bir de pic\'siz olanını yaptım bu robotun onu daha sonra yükleyeceğim.

ön izleme için bir kaç resim sunuyorum şimdi, bu projeyi yaparsanız ki bu dosya ile mutlaka yaparsınız, memnun kalacaksınız.

Resim #1:

Resim #2:

Resim #3:

Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Muzoo42

Sahip Olamadığım Birşey Varsa Yeterince İstemediğim İçindir...

Yusuf usta

Ek dosyada robotun izleyeceği yolun resmi var. Bir ozalitçiye girip birebir aynı ebatta bastırın. bir metrekare filan var ebatı. bu yol üzerinde bu araç çok iyi sonuç veriyor.

DİKKAT: Yolu bastırdığınız kağıt parlak olmasın. mat kağıt olsun. parlak kapıtta yansıma oluyor, siyah ve beyaz ayrımı hata veriyor. ve bu kağıdı yere gergin yapıştırın ki bazı bölgeler yukarı kalkıp CNY\'lerin önünü kapatmasın.

Muzoo42

Hocam dosyalarınızı indirdim hepsi güzel anlaşılır dilde teşekkür ederim...fakat bende cny70 var 4 bacaklı...bunun nasıl baglantı yapılacagını da yazar mısınız ?

Yusuf usta

üstat zaten 4 bacaklıdır CNY70\'ler. bence onun pratik yolu, baskı devreyi çıkardıktan sonra resimde görüldüğü gibi takın. mavi veya mor renkli olan led ampül ışık veren, beyaz olanı da algılayandır. o ampüllerin yeri resimdeki gibi olursa sorun kalmaz. zaten düşük değerli direnç tarafında IR verici olan mor ampül var. kamera ile bakınca da zaten ışığı görünen budur.

kolay gelsin.

Muzoo42

Şuan İçin Baskı Devre Yapma İmkanım Yok...O bakımdan Delikli Boardımla Bir Deneme Yapmak İstemiştim...Tek Sensör Kullanıp Ögrenme Amaclı Deneme...Fakat Nasıl Baglanacagını Çözemedim... :-[

Yusuf usta

Muzoo42

Sağolsın Hocam...Yanlız Bu Yazıları Not Defterine Kopyalayım dedim...yarın nete giremeyebilirim....not defteri olarak kalsn dedim kopyala yapamadım :D :D üstad bunu nasıl yaptın ya ?

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın