AC DC elektrik çarpma şiddeti aynımıdır ?

Başlatan Egeadiguzel, 19 Mayıs 2012, 00:54:39

Egeadiguzel

Genel bir soru, nedense böyle şeyleri çok seviyorum cevaplar için şimdiden teşekkürler.

400 Volt Ac gerilimle çarpılsak veya 400 Volt Dc gerilimle çarpılsak bize vereceği hasar iki gerilim türündede aynı şiddette mi olur?

Birde ek olarak, metrolarda olan 30.000voltluk gerilime belli çaplı yaklaşınca çarpılma riskimiz varmıdır, atlama ortalama ne kadar olur?
teşekkürler.

ibrahim626

ac\'de çarpıldığında kendini gerilimden kurtulma oranın yüksektir çünkü fazın acılarında 180derecede ve 360derecede gerilim 0\'duşer bu noktalarda kurtulunabilir ama dc\'de ise bu yoktur ...ayrıca akım ve gerilim değerlerinin insan üzerinde etkileri şöyledir.

akımın etkileri:

1-8 mA de bedende şok etkisi yapar (uzun süre maruz kalındığında)
15-20 mA de kaslarda kasılma, iletkenin bırakılamamasına neden olur (uzun süre maruz kalındığında)
50-100 mA de Aşırı kasılma,solunum güçlüğü,uzun sürede maruz kalınmasında ölüme yol açar
500-1000 mA\'de ölüme neden olur 

gerilimin etkileri:

0-42V düşük gerilimdir, tehlikesizdir
42-65V orta gerilim yaralanmalara neden olabilir.
65V+ uzun sürede ölüme yol açar.

Egeadiguzel

ibrahim626

Egeadiguzel

Hmm anladım teşekkür ederim. Atlama konusunda bi cevabınız var mı?

ibrahim626

Bildiğim kadarıyla metrolar ve tramvaylar DC gerilimle çalışıyor bu yüzden birebir temas etmeden çarpılmazsın ama acde farklı olabilir ve 30000V ise olusan manyetik alana göre değişebilir ,bu konuda fazla bir bilgim yok .

Muzoo42

1 kv başı 1 santim....

mesela 6,3 kV 6 cm
 10 kV 8 ,6 cm
 15 kV 11,5 cm
 30 kV 22 cm

Sahip Olamadığım Birşey Varsa Yeterince İstemediğim İçindir...

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın