pic te logic 0 ın transistörile sürülmesi?

Başlatan acartacettin, 16 Mayıs 2012, 00:56:21

acartacettin

pic te örneğin bir pin logic 0 olduğunda bunu pic üzerinden değilde transistör üzerinden Vss ye göndermek istiyorum yapılabilirse eğer nasıl yapılır :?)

kudretuzuner

Merhaba
Lojik 0 ile sürmek demek \"NPN\" transistoru kesime götürmek demektir.Yani iletimde \"beyzinde lojik 1 varken transistor iletimdedir.Lojik 0  olunca kesime gider siz de böylece istediğiniz işlemi yaptırabilirsiniz.Kolay gelsin.
KU

acartacettin

merhaba dediğimi anlatamadım  örnek portb.0 dan logic 1 verdiğimde devrenin portb.1 üzerinden logic 0 a sürülmesini istiyorum tabi bu işi yüksek akımda süreceğim için transistörle her iki bitide beslemek gerekir logic 0 olan kısmı nasıl süreceğim soruyorm

ibrahim626

illaki transistörle mi lojik 0 \'a  çekilmesi  gerekiyor ? bunu yazılımla da çok basit şekilde yapabilirsin ... ?

acartacettin

şekildeki sistemde rb0dan logic1 gelince normalde emiter şase olsaydı ledler yanacaktı ama ben şaseye değilde rb1üzerinden logic0 gelince sürülmesini istiyorum yani 2 koşul var rb0=1 ve rb1=0 olduğunda ledlerin yanmasını istiyorum bu işlem röle ile basitce oluyorda sürekli açkapa röle dayanmayacağı için transistörle rb1=0 olunca transistör üzerinden sürebilirmiyiz diye soruyorm

kudretuzuner

Merhaba
jpeg deki devre ile PIC\'i çalıştıramazsınız.RB0 bir \"1\" ise RB1 \'i sıfır yapmak yazılımla olur.Dışarıdan verilen komut ile PIC\'in konumunu yine de yazılım ile değiştirebilirsiniz.Siz tam olarak ben şunu şunu yapmak istiyorum diye yazarsanız yardımcı olabilecek arkadaşlar olur.
KU

acartacettin

rb0 dan +5v çıktımı transistörle akımı arttırdım rb1 e yazdm portb.1=0  arttırılmış akımın rb1  den akmasını istiyorum 20ma sonra picin yanmamasını yani rölesiz nasıl ypılır bu işlem transistörle

kudretuzuner

Merhaba
Bu şemanızda bana göre bir problem var şöyle ki,ledlerden akacak akımı siz PIC\'in PORTB,1 pinin üzerinden şaseye vermek istiyorsunuz.Böyle bir uygulamaya hiç rastlamadım kaldı ki PIC\'in tasarım ve çalışma prensiplerine aykırı.Ledlerden akacak akımı siz PORTB,1 pininin algılamasını istiyorsanız TLP421 optotransistor ile yapabilirsiniz.Optonun ledini de seri bağlarsanız ledlerden akım geçince optonun ledinden de akım geçer optoyu iletime geçirir ve şaseye çeker.Yalnız burada dikkat edilecek durum PORTB,1 giriş olarak ayarlamalı ve de 1k lık bir direnç ile de +5volta bağlanmalı.Hatta BTFSC PORTB,1 komutu ile de portb,1 pinin şaseye çekilip çekilmediğini de test edebilirsiniz. 
KU

kudretuzuner

KU

acartacettin

teşekkürederim aradağım şey buydu işte de bunun TLP421 datasheet ine baktımda akım değerleri baya düşük bildiğiniz 1 amper 30v luk opto varmıdır

kudretuzuner

KU

Adnancoskun

var tabii, google\'a yaz bir solidstate relay... istediğin güçte bulursun.
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

acartacettin

baya pahalıymış güçlüleri başka transistörü tetikletmek daha uygun olacaktır

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın