akülü sakat arabası sürücü arızası

Başlatan muhacir55, 04 Ekim 2009, 21:20:52

muhacir55

Sayın ustalar elektronik bilgim fazla yok ancak biraz yönlendirme yapabilirseniz hobi amaçlı uğraşmak istiyorum
öncelikle akü şarj redresörü arızalanmıştı onu (sözde) yaptırdık

Sonra her gece şarja taktığımız akülü araba sabahletin bir baktık aküler fokur fokur kaynıyor
arabayı açtık ışıklar bir yandı söndü araç daha da çalışmadı

Araçta 12v luk 2 akü seri bağlı şarj redrs. ölçtüm 39v gösteriyordu ancak iş işten geçmişti şimdi sürücüde oluşan bu arızada bakmam gereken yerler (avometre ile) nereler  teşekkürler.

Not: araca yeni aküler ve sürücü aldık bu elimizdekiler kesin! sağlam! bir tamir yapılabilir mi
ve maliyeti yaklaşık ne kadar olur resimleri ekliyorum  teşekkürler.

gevv

Bu cihazın bir teknik servisi yokmu ? anladığım kadarı ile yeni şarj devresi aldınız bozuk olanıda yedek için tamir etmek istiyorsunuz son sözler biraz kafa karıştırıyor çünkü

Alıntı YapNot: araca yeni aküler ve sürücü aldık bu elimizdekiler kesin! sağlam! bir tamir yapılabilir mi

Şimdi şarj devresinde mosfetler patlasa kondansatörler bozulsa tamir inkanı daha yüksek ama çıkış voltajını yüksek vermesi kıritik bir ararıza resimde gördüğümde çok karmaşık bir yapı sanırım sürücü şarj kontrol hepsi bir arada

Birde aracın 2 akülü olduğundan eminmisiniz arızadan önce uzun süre kullandınızmı 39v ölçümü akü bağlantısını çıkartıp direk şarj devresindenmi ölçtünüz

eğer aracı 2 el aldıysanız bir kaç günde arıza yaptıysa belki 3 akülü olabilir akü şarj voltajı genelde 13.8v  13.8vX3 = 41.4V Şarj devresinin yüke bindiğinde voltajı biraz yükselttiğini düşünürsek ya da ölçü aletinizin bir kaç volt eksik ölçtüğünü durum karışıyor

Bu kadar detaya inmemim sebebi tu tip gelişmiş cihazlar yüksek voltaj vermegibi arızaları çok çok nadir yaparlar 

gevv

@muhacir55  Gördüğüm kadarı ile çihazın donanımı çok profosyonel karmaşık bir yapı en iyisi teknik servise gönderin teknik servisi yok ise 

Cihazı toplu bir halde bana gönderin onarmaya çalışırım  özelden bilgileri gönderiyorum iyi çalışmalar

alper_ağa

arkadaşlar öncelikle hepinize slmlar.. Siteye yeni katıldım ve gevv adlı arkadaşın süper işler yaptığını gördüm.. formu gezerken bu arkadaşın sorununu gördüm.. aynı sorun benimde başıma geldi.. babam sakat bi insan yürümede güçlük çektiği için belediye bi tane sakat aracı verdi.. aynı arkadaşın anlatttığı gibi çift akülü ama motor alman malı ve çok kaliteli komponentlerden oluşuyordu.. aracı bize verirlerken orjinal şarj aletini kaybettiklerini söylediler..bizde bi hırdavatçıdan redresör aldık fakat redresör yeterince güç getirmediği için içersinde bazı eleman güçlendirme işlemi yaptırmış babam.. içersini ben açmadım.. sonra motoru baya bi uzun süre (3 yıl gibi) kullandı babam.. bi gece redresörün jakını şarj yerine taktım ve 220 takınca paat diye bi ses çıktı ve bi daha çalışmadı motor.. meslek lisesi elektronik çıkışlı olduğum için söktüm motorun kontrol kartını ve baktığımda bi tane transistörün yarısının olmadığı gördüm neyse transistörü son iki rakamı okunduğu için şanslıydım ve aynısını bulup değiştirdim fakat motor çalışmadı. akülerin olduğu kısmı söktüm ki aman allahım bu kadar kompleks bi yapı olmaz dedim.. kontrol kartı üzerinde ölçüm yapılmayacak şekilde devreyi komple reçine ile kaplamışlar.. elimden geleni yaptım fakat bi türlü çalıştıramadım.. bende sonra 3 otomasyon şirketi ve 1 tanede sağlam bi elektronikci baktılar fakat onlarda yapamadı.. otomasyon şirketlerinden birisi entegrelerde problem buldu ve değiştirdiğin bi müddet çalıştı sonra yine çalışmaz oldu.. diyeceğim o dur ki boşuna uğraşmayın çünki bu işten çok iyi anlıyan ve geniş bir olanaklı bi atölye şart bu motorları tamir etmek için ve malesef türkiyede sakat motoru tamiri yapan bi kurum ve kuruluş yok...

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın