PIC 16F84A İle 12 Kanal RF Kumandalı Alıcı Verici Devresi...

Başlatan erhan27, 13 Mayıs 2012, 01:04:18

ocs61

güzel ve işe yarayabilecek bir devre :)

bi sorum var

1) bilgiğim kadarı ile anten dalga boyu diye bir şey var.. devreye anteni nasıl hazırlicaz ?
Erdemlerimiz ve kusurlarımız birbirinden ayrılamaz, güç ve madde gibi. Onlar ayrıldığında insan bir hiçtir.
-Nikola Tesla-

dkalgu

Benimde bu devreden yapmam gerekiyor ama ne zamanım nede yapabilecek bir yerim var. Bu devre yada benze pic\'in haberlesme alanında kullanidigi bir örnek devre lazim hazir yapilmis olucak sekilde elinde mevzut olan varsa bana ulasabilir mi ? Mail adresim : doganaykalgu@gmail.com zamanim fazla yok en kisa zamanda donus olursa sevinirim.

yunus emre

devreyi yaptım ama çalıştıramadım data uçlarını birbirine bağladığımda role kafasına göre çekiyo bırakıyo nerde yanlış yaptım acaba bi yardımcı olurmusunuz
bide bendeki vericinin pin yerleri farklı devrede ant,vcc,data,gnd bendekinde vcc,data,gnd,ant  vericim atx-34s
alıcada galiba rxu-8

mahmutturker

arkadaşlar bana bir yardımcı olabilirmisiniz rica etsem, bu devreyi netten 320volttan indirdim, kendi hexleri ile çalışyıtrdım, 20 metreye kadar sorun vermiyor, fakat yanında gelen bas dosyasını hiçbir  değişiklik yapmadan bile denedim olmadı, microcode plus tan derliyorum pice yüklüyorum 17. bacaklar paralel kablo ile çalışıyor fakat, bendeki alıcı verici ile çalıştıramadım, alıcı verici kalitesiz uyduruktur diyeceğim, ama hazır hexi ile çalışıyor, yoksa alıcı verici çoktan çöpü boylamıştı, hata nerede anlayabilmiş değilim, ustaların yardımını bekliyorum, teşekkürler...

aşağıdaki \"2_kanal_alici_verici.rar\" dosyasını, aynen indirdiğim gibi sizlere paylaştım, değişiklik yapılmamış hali.

ibrahim06

Yusuf usta

12 kanal alıcı verici devresini burada olduğu şekli ile çok yaptım. bazen tek kanal kullandım bazen 3 bazen dört vs, hepsi sorunsuz çalışıyor. fakat yaptığım her devrede \"VERİCİ\" Tarafına anten takmadım. ve anten yokken çalışıyor iken, anten varken asla çalıştıramadım, hiçbirinde. nedendir bilmiyorum ama yapanlar vericiye anten takmadan denesin, (eğer çalıştıramazlarsa).

alıcı verici modüllerin markası modeli ne olursa olsun fark etmiyor artı eksi ve data doğru yere gelsin çalışıyor.

devre yazılımlarında değişiklik yapmadan direkt kullandım, vericide hangi bacaktan butona basıyorsak, alıcıdan da o ayağı kullanıyoruz. pull-up dirençlerini o bacaktaki buton kullanılmasa bile takmak gerekiyor.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

edison3838

Yusuf usta

var, fakat bu konunun ilk sayfalarına bak orada isis ve ares dosyası paylaşıldı zaten.
https://elektronikprojeler.com/index.php?action=dlattach;topic=2703.0;attach=1373

Yusuf usta

ben de baktım ve açık devre şeması var ki o linki size attım. isis dosyası açamıyorum deyin, başka bir şey söyleyin yardımcı olalım. ama şema yok dediğiniz an size nasıl yardımcı olabileceğimi bilemiyorum.

Yusuf usta

Alıntı yapılan: edison3838 - 20 Şubat 2014, 14:25:48Neden bu kadar agresifsiniz anlayamadım pişman oldum sizden birşey isteyeceğime ben isis dosyasını açamadım belkide hatalıyım ama böyle ukala şeyler yakışmaz bir elektronikciye neyse özür dilerim yardım istediğim için

Ukala?
Agresif?
yakışmazlık?

Bu üç tuhaf kelimenin geçtiği paragrafınıza bakıyorum, benim size yazdıklarıma bakıyorum...

Takdir kamuoyunun, alışkınım kırılmadım size, saygılar :)

edison3838

ben bu devreyi 4 kanal yapacağım devre kodunu açamıyorum o konuda fazla bilgili değilim entegreye atacağımız kodu benimle paylaşabilecek birisi varmı acaba?

Yusuf usta

Kodlarla oynamana gerek var mı? 4 kanalını kullanırsın oldu bitti. mesela vericide butonu 6-7-8-9 numaralara koydunsa, alıcıda da aynı ayakları çıkış olarak kullan, gerisi boşta kalsın.

4 kanal olarak olarak çizilmiş yapılmış şema ares çizimi vesaire için BAKINIZ:
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,4718.msg21201.html#msg21201

edison3838

hocam kodlarla oynamayacağım bu kodları açamıyorum ya da açmama gerek yok heralde direk böyle programlayıcıya atcam heralde

edison3838

ben eagle programını kullanıyorum hocam o yüzden bu ares çizimlerini açamıyorum

Yusuf usta

Eagle ile yeniden çizebilirsin. şeması jpg olarak var.

ayrıca evet kodlarla oynamana gerek yok, açmana da gerek yok, direkt hex uzantılı dosyayı Pic\'e yükleyeceksin.

PDF yükleyemiyorum, çünkü dosya boyutu 6Mb\'ı geçiyor üzgünüm.

Bagimli

arkadaşlar proje odevım ve odevım rf alıcı verıcı kartı lazım bu şekılde motor kontrol edebılırmıyım proje odevım uzaktan kumandalı araba basıt olacak şekılde yardım edermısınız?

murat4212

Arkadaşlar x1 ve x2 crystallerin  degerlerini siz  olarak ne kullandınız yardımcı olursanız sevinirim

smps

Alıntı yapılan: Bagimli - 22 Mayıs 2014, 23:16:49arkadaşlar proje odevım ve odevım rf alıcı verıcı kartı lazım bu şekılde motor kontrol edebılırmıyım proje odevım uzaktan kumandalı araba basıt olacak şekılde yardım edermısınız?

evet kontrol edebilirsin mototru ama uzaktan kumandalı araba için bişey diyemem
röle ye nasıl motor bağlıcaam diyorsan buraya bak
https://elektronikprojeler.com/index.php?topic=5089.msg25097#new

furkanbuyuksutcu

Arkadaşlar herkeze ii geceler devre lazım oldu kurdum fakat porta nın 4 bitinden devreye cıkış verdıremiyorum bu konu hakkında bilgisi olan varsa bi yardımcı olabilirmisiniz

kilisli

Sayın proje sahibi emegınıze ve paylasımınız ıcın tesekkur ederım ama ben bu devrenın vermıs oldugunuz zip dosyasını indirdim ama icerisinde malzeme listesi varsada ben bulamadım mumkunse eger gondere bılırmısınız

ekrmccb

selamlar arkadaşlar devresnin plaketini hazırladım malzemeleri almaya sıra geldi fakar devrede bulunan rf alıcı vericileri internette bir türlü satın almak için bulamadım kayserideyim burda böyle şeyler pek bulunmuya acaba temin eden arkadaşlar ya da alan arkadaşlar link atabilir ya da bir şekilde yardımcı olabilir mi şimdiden teşekkürler :/

furkanbuyuksutcu

Alıntı yapılan: ekrmccb - 29 Haziran 2015, 14:43:10selamlar arkadaşlar devresnin plaketini hazırladım malzemeleri almaya sıra geldi fakar devrede bulunan rf alıcı vericileri internette bir türlü satın almak için bulamadım kayserideyim burda böyle şeyler pek bulunmuya acaba temin eden arkadaşlar ya da alan arkadaşlar link atabilir ya da bir şekilde yardımcı olabilir mi şimdiden teşekkürler :/

http://www.direnc.net/433MHZ-RF-ALICI-VERICI-TRIMERLI-TAKIM,PR-1581.html

ekrmccb

Furkan Büyüksütcü arkadaşıma çok teşekkür ediyotum allah razı olsun kardeşim bu rf alıcı verici modülü aldığımda devrede stabil sıkıntısız bir şekilde kullanabilirim demi ? teşekkürler saygılar :)

furkanbuyuksutcu

Alıntı yapılan: ekrmccb - 29 Haziran 2015, 16:30:36Furkan Büyüksütcü arkadaşıma çok teşekkür ediyotum allah razı olsun kardeşim bu rf alıcı verici modülü aldığımda devrede stabil sıkıntısız bir şekilde kullanabilirim demi ? teşekkürler saygılar :)

Ben teşekkür ederim ne yaptım ki. Ama dikkatli ol bacaklarını yanlış takma sonra niye calışmıyor diye cok aranma :) Gayet stabil ve rahat kullana bilirsin.

ekrmccb

tamam kardeşim devreyi yapınca bakarım bacaklarına fakat türkiyede baya pahalı rf modülleri sizce bu modülü alsam devrede çalıştıra bilirmiyim  acaba ? http://www.aliexpress.com/item/Free-shipping-433Mhz-RF-transmitter-and-receiver-kit-Project-Drop-Shipping/1980247032.html

furkanbuyuksutcu

Alıntı yapılan: ekrmccb - 30 Haziran 2015, 13:40:40tamam kardeşim devreyi yapınca bakarım bacaklarına fakat türkiyede baya pahalı rf modülleri sizce bu modülü alsam devrede çalıştıra bilirmiyim  acaba ? http://www.aliexpress.com/item/Free-shipping-433Mhz-RF-transmitter-and-receiver-kit-Project-Drop-Shipping/1980247032.html
Tabikide kullanılır fakat devrede  takımın bacaklarının dogru olması lazım aksi halde devreyi basıp delersen sana yeni bir maliyet cıkar biligin olsun. Aliexpessden alabilirsinde  gelmesi min 15 gün sürüyor onu bekleyecegine biraz daha para vermek daha makul geliyor . Kendin bilirsin alına bilir .

ekrmccb

anladım kardeşim yardımlarından dolayı çok teşekkür ederim aslında aliexpressten fazlaca alıp yeri geldiğinde devrelerde kullanmak lazım çok ucuza gelir maliyet baya azalır bence bide kardeşim bişey daha sorcam http://www.aliexpress.com/item/universal-remote-control-433-mhz-gate-3000m-Wireless-rf-Transmitter-use-with-12v-220v-Remote-control/32344313400.html kumandayı kullana bilirmiyiz acaba ?

furkanbuyuksutcu

Alıntı yapılan: ekrmccb - 30 Haziran 2015, 14:03:13anladım kardeşim yardımlarından dolayı çok teşekkür ederim aslında aliexpressten fazlaca alıp yeri geldiğinde devrelerde kullanmak lazım çok ucuza gelir maliyet baya azalır bence bide kardeşim bişey daha sorcam http://www.aliexpress.com/item/universal-remote-control-433-mhz-gate-3000m-Wireless-rf-Transmitter-use-with-12v-220v-Remote-control/32344313400.html kumandayı kullana bilirmiyiz acaba ?

kullanamasın cünki haberleşme adreşleri bir olmaya bilir bu sebeble de olmaz

zekai67

selamun aleykum arkadaşlar ben bu devreyi yaptım çalıştırdımda ama sizlere sorularım olacak 1.sorum ilk enerji verildiginde rölelerden bazıları cekip bırakıyor nedeni ne olabilir2.sorum ben bu butonları basılı kaldıgı sürece devrede elimi çektigim zaman devreden çıkacak aynı zamanda bir butona basılı iken deger butonada basabilecek yazılım lazım arkadaşlar 3.sorum bu rölelerin çektigini anlamak için led bağlayabilirmiyiz baglarsak nasıl yapabiliriz  yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar.ben bu devreyi 2 plaket olarak yaptım

yolcu27

Devrenin role kısmını değilde alıcının çıkışından 3 tanesini kullanmak istiyorum. Bastığı surece çalışması için gerekli kodları ve çizimleri indirdim. Hafta sonu deneyecegim.  Paylaşımlar için teşekkürler

yolcu27

alıcı kısmını yeniden çizdim 6 şarlı röleler olarak karşılıklı çizim yaptm. sanırım yollarımda bazı kopukluklar oldu. bir kaç ledi yakamadım ama gerisinde sıkıntı yok. gayet güzel. açılırken rastgele röleleri çekmesinede alıcının ilk başına portları sıfırlayarak kod eklemeyi düşünüyorum bu şekilde her acılısta röleler pasif olmus olacaktır.

1 k direnç ile +5 v ye çekilen porta bağlı led sürekli yanmakta. buradan npn transistörü direk +5 v ile tetikliyor . ben base dirençlerini 1k kullandım ondan mı kaynaklanıyor acaba

devrenin mesafesini ölçemedim. yeni bir verici kart çizip anten bağlamak istiyorum, buradaki kartta çok ince yollar mevcut.. sizce bunu nasıl yapmalıyım. mesela acık alanda 150 200m minimum mesafe elde etmek için.

paylaşılan şema ve kodlar için yeniden teşekkürler

yolcu27

1k ile +5v ye pull up yapılan porta bağlı ledim ilk açılışta kısa sürede olsa yanıyor sönüyor. Bunu nasıl engellediniz arkadaşlar şuan devrenin yanında değilim ondan dolayı devre başına geçince zaman kaybetmek istemiyorum. Alıcının ilk açılışında porta=0 yazıyor muydu hatırlayamıyorum yazıyorsa buna rağmen neden çekiyor bu role 1k ile +5vden mi tetikleniyor acaba o anda. Bu 1 k yı yükseltme yapsam olur mu acaba

yolcu27

Surekli yazarak spam yapmış gibi gorunuyorum ama şu porta.4 canımı sıktı. Araştırdım bu pini giriş çıkış olarak kullanmak içi  mecburen bir direnç ile 5v ue çekmek gerekiyormus. O 5vye çekilen ditrn  yüzünden porta.4 e bağlı led ilk açılışta bir sefer aç kapat yapıyor.  Bunu engellemenin yolu yok sanırım aynı çizimde 16f628 kullansam alıcı devrede pic basic programındaki sigorta ayarlarını ve tanımlamaları değiştirerek  porta.4 deki direnci iptal ederek yine 12 kanal kullanabilir miyim acaba

osmanustax

Paylaşım için teşekkürler  yanlız similasyonda hex,, ler çalışıyor  devrede çalışmıyor  16f84 hex kodları işlemiyor benzer hex yükledim çalışıyor birde baskı devrede role ler büyük  olsaydı iyi olurdu baskıya uygun role bulamadım  :D

ugur43

mrb arkadaşlar ben  daha uzun menzilli bir kumanda yapmak istiyorum 2000m  mesafeli nasıl yapa bilirim

Yusuf usta

Alıntı yapılan: ugur43 - 21 Nisan 2017, 09:09:21mrb arkadaşlar ben  daha uzun menzilli bir kumanda yapmak istiyorum 2000m  mesafeli nasıl yapa bilirim

Alıcı ve verici modülü satın alırken 2000 metrelik diye satın al. ona göre de güç kaynağı kullan.

Alıntı yapılan: osmanustax - 19 Mart 2017, 22:49:20Paylaşım için teşekkürler  yanlız similasyonda hex,, ler çalışıyor  devrede çalışmıyor  16f84 hex kodları işlemiyor benzer hex yükledim çalışıyor birde baskı devrede role ler büyük  olsaydı iyi olurdu baskıya uygun role bulamadım  :D

Bu devreyi on kere yaptım burdan bakarak hepsinde de çalıştı. pull up direnci eklemeyi unutmuşsundur, modül bacaklrı uymamıştır, hex yükleyememişsindir vs vs hiç çalışmadığı olmadı bende. Röleye gelince, telekom röle diye satılır bunlar. İstanbul'da sıkıntısı yok. Sizin orada sıkıntı varsa netten sipariş verip alabilirsiniz. Net satıcılarının bir tarafı havada olmaya başladı, o yüzden artık isimle önermeyi bıraktım.

semih6106

16F628 mikrodenetleyicisinin;
B portunun ilk 4 pini giriş,sonraki 4 pini çıkış olarak kurulacaktir.
B portunun 0. ve 1. pinine bağlı 2 adet buton yine B portunun 7. pinine bağlı ledi,butonlardan birisi yakarken diğeri söndürecektir.
Bu uygulamaya ilişkin devreyi ISIS'te çiziniz.
PIC BASIC programını yazarak derleyip devreyi çalıştırınız.
(kodlar pic basıc pro dilinde olacak)
yapamıyorum yardım edermisiniz acilen lütfen...

kadir53

hocam bunun sadece 12 numarali rolesini on of yapip digerleri bastigin zaman calisip biraktigin zaman kapanir sekilde yapabilirmiyiz

RHOCA68

teşekkür ederim bana bu çok lazımdı.inşaallah parçaları temin edip yapıp sizlere
bir bilgi vereceğim.selamlar

kadir53

Yusuf usta

Alıntı yapılan: kadir53 - 19 Ekim 2017, 17:07:17Hocam ayni anda roleleri kumandaya basinca on birakinca of sekilde nasil yaparim
aynı anda derken kast ettiğin nedir açar mısın?

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın