SMPS acil yardım

Başlatan hmz_06, 10 Mayıs 2012, 21:54:57

hmz_06

arkadaşlar sa daha önceden yapmış olduğum 250w smps te ırfp064 mosfetinin orta çıkış bacağı ile trafo arası bakır 12 volt araba aküsü kullandığımda yandı bunun sebebi nedir neden ynandı sizce ? ilk çalıştırdığımda 1n4001 diyotunu 4007 kullandım ondan olabilirmi (devrede kullanılan lehim güsel pasta temizlendi elemanlar oranı şaşmadan aynısı takıldı 100nf ler seramik kullanıldı kondasatörler sağlam 12volt giriş kablosu kalın ve hiç bir yerde kısadevre yok ) trafoyu power suplyy 220volt 110 volt yaptıktan sonra hafif koku geldi onun içinden söktüm 5 vol ile 5 volt arası yaklaşık 8 ohm daha önce bu devre denenmiştir ka35 ve mosfetleri istanbuldan mtv elek. san (Elektrodepo : Trkiye\'nin En Geni Kapsaml Elektronik rn Sitesi) dan sipariş ettim

asma

Alıntı yapılan: hmz_06 - 10 Mayıs 2012, 21:54:57arkadaşlar sa daha önceden yapmış olduğum 250w smps te ırfp064 mosfetinin orta çıkış bacağı ile trafo arası bakır 12 volt araba aküsü kullandığımda yandı bunun sebebi nedir neden ynandı sizce ?
........... trafoyu power suplyy 220volt 110 volt yaptıktan sonra hafif koku geldi onun içinden söktüm 5 vol ile 5 volt arası yaklaşık 8 ohm
Merhaba
Daha önceden yaptığım derken, akü bağlamadan farklı bir kaynakla deneyip çalıştırmışmıydın?
Kopan yol kısa ve geniş olsada tam yükte kullanmak için lehimle dolgu yapılması iyi olur. (Sen boşta mı denemiştin)

Power supply bu olayda zarar görmüşmüydü, çalışır durumdamıydı? (trafo kolay kolay bozulmaz ama ihtimal dahilinde)
5V uçları arası için 8 ohm çok fazla. (eminmisin)
Bakırı kaldırıp koparan akım mosfettende geçtiğini düşünürsek onlarda bozulmuş olabilir. Soğutucu bağlamadıysan kesin gitmiştirde diyebiliriz. Soğutucu varsa aynı soğutucuya izolatörsüz bağlanamıyacağını , varsa bir de bunu kontrol etmen gerektiğini hatırlatayım.
1N4001 in bu olayla alakası yok  ;) Ateş olsa cürmü kadar yer yakar.
Deneme yaparken dikkat etmen gereken bir konu sigorta kullanmak ve gerekirse ilk denemeler için seri ampul bağlamak.
250W diyorsun, 20A den fazla akım çekebilirsin. Aşırı ısı yanma,parlama veya patlama olabilecek bir düzenek kullanıyorsun. (Akün güçlü ise) Kişisel koruyucular kullanman gerekir. (yoksa forumda konu açarken gereksiz yere sarf ettiğin \'acil yardım\' ifadesinin gerçek anlamıyla tanışabilirsin.  :(  )

Mümkünse bir de net resim eklemen iyi olur. Malzemeleri ve yolları görelim.  :)
Kolay gelsin.

hmz_06

hayır daha önce derken daha önce yapıp şimdi denemiştim vakit yoktu bir türlü deneyemiyordum ? :S

hmz_06

valla voltmetre ile ölçtüğümde  8 ohm diyordu mosfetllerin teki elimi yakıcak kadar ısındı  akü tam dolu değildi arabayı bile çalıştırmıyordu smps nin ucunda herahngi bir devre bağlı  değildi ve çıkışı ölçmeden hemen yandı saten şuanda mosfetler arasını volt. diyot böblümünde çltiğimde kısa devre sesi dııt geliyor ve ekran 0.01 izlaötör ve soğutucu yok kullanmadım sigorta kullanmamamım nedeni devreyi çizen arakdaşın sigorta değerini yazmadığı için kullanmadım ki böyle bişey olucağını düşündmeidm bu arada entegrenin 13. bacağına bağlı 2r2 direnç yerine jumper kullandım mazemelerde kullandığım girişteki kondsaörleri söktüm en yakın zamanda resim yolluyorum saygılar abicim

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın