Müziğe Göre Yanıp Sönen Led (Rasgele)

Başlatan Muzoo42, 10 Mayıs 2012, 19:48:44

Muzoo42

Merhaba Arkadaşlar ben Bir proje yaptım projede TIP41 C kullanarak müziğin ritmine göre ledleri yakıp söndürdüm link bu inceleyebilirsiniz...http://www.kendinyapsitesi.com/proje.asp?id=1188

fakat benim sormak  istediğim olay şu. Ben bu seri bağlı 4 lede paralel kırmızı paralel mavi attım.hepsi aynı anda yanıp sönüyor benim istediğim olay ise bir bas vurunca mavi yansın bir bas vurunca beyaz...sırası olmasın ama rasgele geçişler olsun....nasıl yapabilirim yardım ederseniz sevinirim
Sahip Olamadığım Birşey Varsa Yeterince İstemediğim İçindir...

veli dayı

vumetre kullansan daha iyi olur 3915 entegresini bir araştır.kolay gelsin

Muzoo42

İstediğim Şey Vu Metre Değil Ama....vu metreyi araştırdım sesin şiddetine göre ışık yanıyor...benim aradığım müzik ritmine göre yanacak fakat bi bas gelince mavi bi bas gelince beyaz gibi gidecek...nasıl bir entegre kullanabiliriz

veli dayı

peki şöyle bir şey olurmu.lm358 le alçak geçiren bir filitre yapım bas frekansları süzsen bunun ucuna da 4017 entegresinin 14 numaralı ayağını bağlasan gelen her bas bir clock palsı olacak. buda sayıcı entegrenin çıkışlarını değiştirecek.

Muzoo42

Devre Çizimini verecek yada daha ayrıntılı anlatacak biri yok mu ?

gevv

basit görünsede  biraz  zor bir iş işin içine frekans  giriyor  bass ses frekansını algılayıp  ledlerin yakılması lazım mikrodenetleyici  kullanarak olabilir  ya da farklı  devre ile ama  şimdiye kadar bu tip bir örnek görmedim

Yusuf usta

peki dostum sıkıntıyı çözelim...
kimsecikler frekans devresi yapıp bu işe harcamak istemeyebilir... benim gördüğüm müzik temposu vurdukça rekler uçuşsun istiyor bu elektronik sever arkadaşımız.

bu önerimi hemen deneyebilirsin. ben denedim, bir adet 4017 ile yapılmış yürüyen ışık yapıyorsun/alıyorsun. heryerde şeması kaynıyor. ama illa da istersen koyalım şemasını da. bu yürüyen ışığın osilatörünü iptal ediyorsun. yani 14 nolu ayak boşta! 4017 yi ses tetikleyecek. her tetiklemede farklı kanalda bulunan renk renkte led yanacak.

on kanal çoksa sınırlayabiliyorsun. en son istediğin kanalı reset ucuna bağlayarak bunu sağlayabilirsin.

led değil de başka bir şey kullanacaksan entegre çıkışını bir bc 548 tetiklemekte kullan bu transistörle de röle sür. olmadı uğraş yeterince tecrüben varsa mosfet bağla mosfet sür. dilediğin voltajda lamba yak.

ses nasıl tetikler?

ses çıkışını bir vumetreye bağla. vu metrenin tetiklemesini hangi seviyede istiyorsan o anda yanan led ampülün ayağından aldığın voltajı kullan.

bütün bunları az çok elektronik bilen evvet nasıl da düşünemedim der yapar. ama sen \"ben yeterince tecrübeli değilim\" diyorsan müsait olan arkadaşlardan ve benden anlamadığın kısmı ayrıntılı sorarark işin içinden çıkabilirsin.

Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Yusuf usta

veli dayı sorunu çözmüş zaten. aklın yolu bir. benim katkım sadece ne olmuş, bas vurması durumunda bir vu metre ile sorunu çözmüşüm. puls üretecimiz bir vu metrenin istenen seviyedeki ampülü.

evet mantıklı olan da bu.

ha, benim vaktim bol diyorsanız bas filtre devresi de basit ama gereksiz. bir vu metre herzaman daha basittir.

Muzoo42

@yusuf usta gerçekten çok teşekkür ederim...yürüyen ışık projesi mantıklı geldi....yanlız fazla bilgim yok elektrikçiyimdir aslında elektronigi hobi olarak yaptıgım için senden biraz daha yardım isteyecem....bu anlattıgın 4017 devresinin çizimini atabilir misin bana _? paint çizimi bile olur farketmez...

gevv

iyide bass  sesden bahsediliyor 

yoksa yanlışmı  anladım ses seviyesinden mi bahsediliyor  yüksek seviyede tiz  gelince 4017 çıkış verecek

Yusuf usta

yok, şimdi yüksek seviyede tiz gelmemesini vu metre seviyesini dilediği noktaya kaydırıp hatta ses girişine koyacağı bir potansla yapabilir.

tabi ki müzikten müziğe değişir bu desibel oranı ama benim anladığım kadarıyla arkadaşımızın istediği de bir ayarda ışıklar ritme göre yansın sönsün yetiyor.

şimdi muzo kardeşim yürüyen ışık devresinin şeması bu forumda da vardır belki ama ben sana bir bakayım arşivimden bir tane çıkarayım. şema ile beraber ayrıntıyı da yazacağım umuyorum az sonra.

gevv

anladım hocam  ilginiz  için teşekkürler 

gerisi   @Muzoo42  kardeşe kalmış  ee artık pratiği biraz   daha ilerletecek :D

Muzoo42

Çok sağolun hocam...ilgilenip devamını getirirsiniz size ne kadar dua etsem az :D ben bu forumla hayat buldum ya...facebook felan halt etmiş. gerçekten bir elektronik meraklısı olarak kendime çok malzeme buluyorum siz gibi değerli insanlarda ilgilenince daha da bi mutlu oluyorum :D

Yusuf usta

Resim #1:

Resim #2:

bunlar sanırım yeterli olur sizin için.

not: röle voltajı + sabit iken - transistör üzerinden veriliyor. bu şekil yapın. bu entegre ile yapılan tüm devreler böyle kullanıyor. şase sabit iken + voltaj vermenizi tavsiye etmiyorum. bir de unutmayın röleye mutlaka ters akım koruma için bir 1N4148 bağlayın. (ters polarite ile, yoksa tr yanar)

Muzoo42

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın