12vdc - 6vdc

Başlatan Fatal, 04 Nisan 2012, 19:39:52

Fatal

Arkadalşar 12V Akkor Filamanlı Bir Ampülü 6 volt ta çalıştırmak istiyorum araba aküleri 12 V olduğu için 6 v a düşürmem gerekli bunu 7806 ile yaptım ama 10w lık ampül 7806 yı çok aşırı ısıttı hatta bazen ampül sönüyordu bunu nasıl yada neyle yapmam gerekli yardımcı olursanız sevinirim

Adnancoskun

12 voltluk akkor telli lambayı 6v da çalıştırmak istiyorsan bağla çalışır, sadece ışığı az olur?

Sanırım sorun yanlış oldu, 6 voltluk lambayı 12 volt ile çalıştırmak istiyorum olacaktı.... o zaman 7805\'in gnd ucu ile şase arasına bir diyot koy, olur çıkış 5.7 volt, sonra 7805\'i güçlü bir transistör ile güçlendir... uygulama ötrnekleri çok,
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Fatal

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 05 Nisan 2012, 12:19:3012 voltluk akkor telli lambayı 6v da çalıştırmak istiyorsan bağla çalışır, sadece ışığı az olur?

Sanırım sorun yanlış oldu, 6 voltluk lambayı 12 volt ile çalıştırmak istiyorum olacaktı.... o zaman 7805\'in gnd ucu ile şase arasına bir diyot koy, olur çıkış 5.7 volt, sonra 7805\'i güçlü bir transistör ile güçlendir... uygulama ötrnekleri çok,

Hmm galiba anlatamadım 12v luk sinyal ampülü mesela bunu 6 volt ile besleyerek çalıştırmam gerekli ampül ve kaynak yani akü 12 v ama ampülü  6 volt da  çalıştırmak içiin 7806 kullandım gerilimi 6v ye düşürdüm ama 7806 çok aşırı ısınıyo başka bir çözüm varmı bunu yapmak için ?

Adnancoskun

o zaman şöylemi anlamalıyım, senin 12 volt akün var, 12 volt lamban var, ama sen bu lambayı 12 volt akünün gerilimini 6 volt\'a düşürüp lambayı 6voltda çalıştırmak istiyorsun.. eğer öyle ise biraz önce dediğim gibi 7805 ve 2N3055 kullanılarak yapabilirsin. yada yükün sabit ise (yani sadece tek lamba kullanacaksan) lambanın kaç amper akım çekeceğini hesap et, araya wattlı bir direnci seri bağla.
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Fatal

Lamba 10w 12v akım ise 0.83 a çıkıyor ama dediğim gibi kullandığım 7806 1 amperlik o halde çok ısıyor sanırsam lamba çalışmaya başlayınca ısındığından dolayı akımı yükseliyor araya ne gibi bir direnç atabilirim peki 22ohm 5w lık direnç seri bağladım bu sefer ampül hiç yanmadı ara değerini bulamıyorum cevaplarınız için teşekkür ederim

asma

Merhaba 12voltluk 10W ampul 12voltla değilde 6voltla beslenmek isteniyorsa 7806 çözümlerden biri olabilir.
6voltta 2,5W veya 3W güç harcayan ampul en fazla 0,5A akım çekecektir. Orta boy bir soğutucu kullanmazsanız 7806 termal korumaya geçecek kadar ısınır. Lineer regülatör kullanıp voltajın yarısını atmayı düşündüğünüzde kullandığınız kadar gücü ısıya dönüşecektir. 1A lik olması yapabileceğinin yarısını yapması, dolayısıyla ısınmaması gerektiği anlamına gelmez.
Switching regülatör kullanırsanız soğutucusuz veya küçük soğutucuyla işinizi görebilirsiniz. (L4960 gibi) Oluşan ısı yarısından az olacaktır.
Pwm 555 gibi bir entegreyle kolayca ayarlanıp transistörle lamba sürülürse yine ısı az olur.

Bence asıl çözüm çok ışık veren 10W ampul yerine daha az ışık veren (5W) ampul takılır. Pek çok oto ampulu için LED ürünler de mevcut. Isınma derdi olmadan 7806 da kullanabilirsiniz, dirençte.  ;)
Kolay gelsin.

Fatal

Asma Haklısın ama ampül ün verdiği orjinal turunculukla led in verdiği turunculuk bir değil daha önce dediğin gibi led kullanıyordum ama tad vermedi bende flamanlı normal ampül taktım dediğim gibi 7806 ile düşürdün gerilim o zaman bir sağutucu bağlayarak işimi görürüm peki 2 tane 7806 yı aynı soğutucuya yerleştirsek çalışmalarında bir sorun olurmu ? Ve bunu lineer regülatörle yapsam bna faydası yada zararı ne olur 7806 da input-gnd-output var lineer regülatörde adj-output-input var nasıl kullanabilirim ?
ayrıca bana mümkün olduğu kadarıyla soğutucusu olabildiğince küşük bir devre lazım ? bu konuda yardım edebilirmisin ?

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın