16F84A ile yapılan flaşör devresini çalıştıramadım.yardım edebilir misiniz.

Başlatan veli dayı, 02 Nisan 2012, 16:01:59

veli dayı

Arkadaşlar ekte gönderdiğim devreyi yaptım.programı pic basicde yazdım(micrstidioda).derledim.usb girişli bir entegre programlayıcı aldım.taktım entegreye attım programı entegrenin içine.programın yüklendiğine özgü OK yazısınıda gördüm.programlama tamam.ekte gönderdiğim devrede de bir sorun yok.caba yazdığım kodlarda mı bir hata var.yada ben burada nereyi yanlış yapıyorum sizce.bu pic entegreleri proteusta ne güzel yapıyorum çalışıyor.fakat gerçek hayatta ilk uygulamam flaşör olacaktı ama başaramadım.bir yardımcı olabilirmisiniz.bunu yapabilirsem pic konusunda ilk adımı atmış olacağım gerisi gelir.

yazici67

Kristal frekansını programda belirtmemişsin.Sanırım öntanımlı olarak programlayıcı 1MHz atıyor.Kristali uygun seçtin mi? Birde aralıkları 200-300 ms yaparsan daha kolay algılarsın.Şu an çizdiğin devreye bakamıyorum ama yarın bakacağım.
Ayrıca ledi dirençle sürmüşsündür umarım.

veli dayı

Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim.kristali devrede 4 mhz için kullandım ama programda ekstradan belirtilmesi gerekiyormu.dediğiniz gibi bekleme süresini artıracam.bir de devreye voltaj verince led hiç bir şekilde yanmıyor fakat entegrenin pinleri arasında elimi gezdirince led yanmaya başlıyor ve hiç sönmüyor.ayrıca lede seri bağlı 560 ohmluk direnç taktım.
regüle çıkışı 5volt 5-1,8=3,2/560=3 mili amperlik bir akım eder.taktığım led küçücük bir kırmızı led. umarım akımı yeterlidir olmazsa direnci küçülteyim biraz.

yazici67

Direnci 330 R yaparsın.Yazılımda frekansı belirtmezsen program mesela 1 mHz ataıyor diyelim.200 ms için 200.000 saykıl gecikme veriyor.Ama 200.000 saykıl 4 mHz için 50 ms ediyor ve büyük ihtimalle sende bunu farkedemiyorsun/yada led bu frekansa cevap veremiyor.Elinle dokunudğunda sönmemesi de bunu doğruluyor. Değiğim gibi programdan önce 1mHz kristal bağla az uğraşmak istersen.Ama istiyorsan internetten yazılımla veya programlayıcıyla osilatör frekansı ayarlamayı öğrenebilirsin.Ayrıca bir ledi çalıştıracaksan 3 mA yetmez ortalama küçük bir led için 15-20mA gerekir.

kudretuzuner

Merhaba
Devreyi çizdim.Aynen uygularsanız problem olmadan çalışması lazı.Kolay gelsin.
KU

veli dayı

YAZICI67 ve KUDRET Abi hepinize çok teşekkür ederim.eve gidince kudret abinin devresini uygulayıp bir deneyeceğim.bir de ıc prog da kristali tanıtmak gerekiyormuş.fakat ben programlama devresini satın aldım ve içerisinde bir cd vardı oradan yükledim.kullandığım programda ayarlama yapılan bir yer yok.önce pic tanı diye bir buton var.oraya tıklayınca taktığın entegrenin ismi çıkıyor.hex dosyasını yükleye basıyorsun.sonrada pice yaz var ona tıklayınca yazdırma işlemi bitiyor.herhangi bir kristal seçimi seçeneği yok.ama internette ıc prog da kristal tanıtma var.
       acaba ben bu konuyla ilgili de hata yapıyor olabilirmiyim.

bir de programı bütün portb portları hıgh olsun diye yazıpta pause komutu işine girmeyince sorun çıkmıyor.ne oluyorsa bu pause komutunun icrasında oluyor.entegre bu komutu takmıyor.benim iş bayağı enteresanlaştı.
inşallah sizlerin sayesinde bu işin içinden çıkarım.

yazici67

He birde pause komutunun işleyebilmesi için kodda belirtmen lazımmış frekansı.Kusura bakma ben Basic programcısı olmadığım için adım adım yardımcı olabiliyorum.Ayrıca ETE hocamızın derslerindende faydalanabilirsin. Adresi:
http://www.etepic.com olması lazım...

veli dayı

Formu didikleyip duruyordum orada şöyle bir kod var DEFİNE OSC 4 GİBİ acaba o kodumu kastettiniz

yazici67

Dediğim gibi Basic dilini çok bilmiyorum ama zaten mantıken bekleme yapılabilmesi için osilatörün belirtilmiş olması gereklidir.Herhalde dediğiniz gibi veya benzer bir koddur.Deneyin...Daha kesin sonuç alırsınız...

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın