pcbway

inca lcd monitor sorunu

Başlatan fatih11e, 31 Mart 2012, 19:12:53

fatih11e

31 Mart 2012, 19:12:53 Son düzenlenme: 31 Mart 2012, 22:15:07 fatih11e
elimde 17 in lcd monitör var bir kaç kere ust uste basınca acma kapama tusuna ekran anca aciliyordu ama artık hiç açilmiyor sorun sizce neden olabilir envantörleri gitmiş olabilirmi


Elektron_X

öncelikle monitör daha önceden düştü sert bir zemine veya cisme çarptı mı ?
bozulmadan önceki haftalarda ekran açıkken ara sıra gidip gidip geldimi, çalışırken iç gıçıklayıcı sanki gaz kaçıran tüp sesi gibi bir ses çıkardığı oldumu (çok tiz bir sestir) ( eğer bunlar oldu ise floresan tüplerin patlamıştır.)
ikinci önemli nokta lcdlerin power soketleri kart yerleşimi itibari ile yere dik duruyor. (power kablosu askıda kalıyor) buda bazen power soketinin lehimlerinin çatlamasına yol açıyor power kablosunu çıkartıp takmak lcdyi çok sık yerinden hareket ettirmek anakartta ona bak.
lcdnin ön panelindeki butonların sağlamlık kontrolünü yap multimetrenin diyot kademesi ile bir bozukluk varsa kontak sptey işini görebilir.
bunlar da sağlamsa besleme ve çıkış katındaki kondansatörlere diyotlara bak. ve gerilimlere enerji geliyormu ? en son olarak invertörlere ve invertör sürücü katına bakabilirsin. ( giriş çıkış katlarının ölçümünü yaparken kendini korumaya almayı unutma )
(yada zor bir ihtimal ama konnektör soketlerini ve kablolarını kontrol et birinde kopukluk veya boşluk yapıyor olabilir.)
bunların dışında bir sorun varasa yazabilirsin.

Yusuf usta

arızanızın çözümü yüzde yetmiş adaptörünüzü değiştirince veya kondansatörlerini yenileyince düzeliyor. akım yetersizliği yani sebep. ve şekilde adaptörlü bir monitör kullandığınız görülmekte.

adaptör değilse sorun monitör ışığı yanıyor (led) ama ekranda görüntü gelmiyorsa, inverter çalışmıyor varsayabilirsin. bundan emin olmanın tek yolu cihaz açıkken ve bir Pc bağlıyken ekrana dikkatle bak. karanlıkta da olsa görüntü az çok görülür.

o halde çözüm inverter değişmek mi?
nayır...
çünkü genelde inverter bozulmuyor, floresan lambalar bitiyor ve inverter korumaya geçiyor.
bir lamba bile sorunlu olsa tümünü kapatır inverter.

çözüm nedir?

kolay.

bir üniversal inverter satın alıyorsun. alacağın yeri bilmiyorsan ben tarif ederim. fiyatı onbeş lira filan.
üzerinde iki lamba çıkışı var. artı eksi bağlıyorsun bir de tetikleme ucu var. onu da nasıl bulurum bilmiyorsan sor tarif ederim.

bağla bitir işi...

dersen ki neden böyle oldu da oldu? derim ki, cihazların üzerindeki inverter kadar hassas değil bu hariçten takılanlar hemen korumaya geçmiyorlar. gider daha bir iki yıl senin işini görür.

peki ekranda 4 lamba kablosu varsa? bir alttan bir üstten kullan. değiştirip değiştirip dene hangisi daha iyi aydınlık veriyorsa onu kullan. ama unutma, inverter çalışırken lamba kablosunu çıkarır diğerini takarsan inverter korumaya geçer susar. düğmeden monitörü bir kez daha kapat aç yapmalısın.

kolay gelsin.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Yusuf usta

meslektaşlarım beni sinir etti herkese iş öğretiyorum :)
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

fatih11e

sorun çözüldü ustam power kartındaki kondansatörleri degiştridim sorun cözüldü faka bu seferde ekran yesil gösteriyor

Yusuf usta

Ekranın yeşil gösterme sebebinin VGA ara kablo olması yüksek ihtimal.

LCD panel hatası, daha doğrusu panele giden data kablosundaki deformasyon da buna sebep olabilir. hatta tamir sırasında bolca tak çıkar yaptınızsa, panel üzerindeki soketten de olur.

burada püf noktası;

-ekran menü yazılarında renk sorunu var mı? sorun yoksa ve sadece sizin kablodan verdiğiniz görüntü yeşilse, kesin VGA kablosu yada soketi.
-menü yazıları da yeşilse o zaman panelden veya data kablodan şüphelenebilirsin.

bir ip ucu;

VGA soketin içindeki pime bak. 2 numaralı uç yeşildir. 1 kırmızı 3 mavi renktir. birisi eğrilmiş mi iyice bak.

kolay gelsin.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

fatih11e

ilk ekran acilişinda inca yazısı gayet normal renginde cikiyor fakat windows acilinca yesile dönusuyor ekran

Yusuf usta

cihazın kendi bios\'undan verdiği görüntü normal ise madem, başka şık yok, kesinlikle dışarıdan gelen görüntü grafik işlemcisine ulaşmıyor.  VGA kablosu yada soketi katiyyen kontrol et,
şu dediğimi uygula:

\"\"VGA soketin içindeki pime bak. 2 numaralı uç yeşildir. 1 kırmızı 3 mavi renktir. birisi eğrilmiş mi iyice bak.\"\"

son ihtimal, kart üzerinde entegre ayaklarının kendini bırakmış olması, vga renk datalarının üzerinde kopukluk olması, bu renk data yolu üzerindeki smd düşük değerde direçlerden birinin zarar görmüş olması...

bu arıza son beş yıllık istatistiklerimde yüzde 90 kablo iç kopukluğu, eğildiği fark edilmeyen bir vga pini nedeni iledir. çok nadir de olsa karttan arıza yapıyor. kart arızasında da flux basıp üfleme havya ile grafik entegreyi ısıtınca ayakları oturuyor iş bitiyor.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Yusuf usta

grafik işlemcisindeki arıza da tabi bu soruna yol açar ama menü renkleri de bozuk çıkar o zaman.

şu an sen ekran kartı sağlam olan bir makinede renk hatası arıyorsun. bu ne demektir? karta verdiğin görüntüyü ya veremiyorsun, ya da verdiğin halde iç bağlantılarda kopuk var ulaşmıyor.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

fatih11e

sorun çözüldü görüntu kartının sag tarafındaki dirençte catlak tespit ettin degiştirince sorun duzeldi saol ustam