modeme elektirik gelmiyor

Başlatan fatih11e, 31 Mart 2012, 19:11:34

fatih11e

farklı bir adaptör denedim gene olmadı mode airties rt 104  hiç bir işigi yanmiyor sorun neden olabilir hangi parçası degişmesi gereklidir

yazici67

Daha detaylı resimler çekersen yardımcı olabiliriz.Besleme ile ilgili bir çok sorun olabilir filtre katında sorun olabilir regülatörlerde sorun olabilir gerilim bölücü kısmında sorun olabilir.Devreyi alttan ve üstten parça parça ( ve mümkünse daha iyi bir fotoğraf makinesiyle ) çekersen daha iyi olur...

fatih11e

---
0.18 cikiyor 20kda ölçünce direnci birde biraz bekleyince modemin ısıkları yandı tekrar söndü
---
kasaya giden cat 5 kabloyu modeme taktım ve direnç seklinde ama dişi cok sefaf bir parça çok ısındı resmen elimi yakcaktı onu lehim makinasıyla söktüm onu degiştirsem düzelirmi acaba sorun

yazici67

Detaylı görüntü olsa yardım edebilirim belki.Ama çok ısınan parça varsa ona giden yollları ve o yollardaki elemanları kontrol et.Büyük ihtimalle sadece o arızalı değildir.Diğer elemanlarda bolzulmuş olabilir.Onları değiştikten sonra sadece beslemeyi bağla.

fatih11e

o çok ısınana adeta yancak dereceye gelen direnc gibi seyi söktüm artık modemin ısıkları saniyor ama 3 sabit yaniyor

yazici67

O parçanın resmini koyabilir misin? Ayrıca o parçayı çıkarttığında modem çalışıyorsa o parça %90 besleme katı elemanıdır.Büyük ihtimalle filtre bölümü veya regüle bölümüdür.Modemi normal olarak bağladığında ( yani bilgisayara da bağlayıp çalıştırdığında ) modem çalışıyor mu? İnternete bağlanıyor mu?

Yusuf usta

söktüğün şey zener diyot cam dış kısmı şeffaf dediğin.
o diyot voltajı sabit tutmaya yarar ve koruma görevi yapar. aşırı bir akım gelince arızalanmış. sen çıkarınca voltaj en yüksek seviyede girdi modemin iyice nalları dikti sanırım. geçmiş olsun. insan bir sorar eder sonra yakar. madem yaktın iyice bari yenisini al da memleket ekonomisi canlansın.

sevgiler...
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

mzlmysr

yeni bir tane aynı voltajda ve amperde bi adaptör daha al yine çalışmadıysa muhtemelen devre içinde hat kopukluğu olmuştur (aşırı sıcaktan erimiş olabilir)
Yaşama Hakkın Mücadele Gücün Kadardır...
Adolf HİTLER

S4LİH

dostum bu modemlerde bu tarz şeyler çok sık yaşanıyor ufak bir voltaj değişmesi ufak bir akım oynaması bozuyor.arızayı bulsan bile  birebir parça bulmadıkça zor.
Her Hakkım Saklıdır®
| l | l l l l l | l l l | | l l | l
² ¹ ° ¹ ³ ² ¹ ³ ° ¹ ² ¹ ³ ¹ ³

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın