renk değiştiren termometre yardım

Başlatan OoguzZ, 28 Mart 2012, 13:27:56

OoguzZ

merhaba biraz araştırma yaptım ama bulamadım bu projeyle ilgili bana yardım edebilecek olan varmı baskı devresi kodları vs. ve 16f84a ile yapmayı düşünüyorum olabilirmi ?

veli dayı

Bir adet ntc bul. bu ntcyi sıfır dereceye daldır.(suya temas etemeyecek şekilde kaç ohm olduğunu yaz.
sonra yüz dereceye daldır.direncini ölç not al.ayrıca bir adette rgb led bul.bu dediklerimi yaptıktan sınra bir haberleşelim

OoguzZ

bu devre şemasına göre isisde çizicem ama kodunu bulamadım

veli dayı

pot komutu kullanarak ölçülen değeri b değişkenine aktarım.100 derecedeki değişken değeri diyelim ki 50 sıfır derecedeki değişken değeri diyelimki 10 programa da sonuç elli olursa kırmızı ledin bağlı olduğu b.0 portunu hıgh yap 10 olursa mavi ledin olduğu b.1 portunu hıgh yap gibi halledilir gibi geliyordu.bayağı bir kafa patlattım ama işin içinden pek çıkamadım.lm35 in çalışma voltajıyla ilgili hata verdi simülasyon programı.
analog giriş olarak bir şeyler yapılabilirmi diye uğraştım işin içinden pek çıkamadım.

ama belki sana bir fikir verme açısından yinede yazdım.sonuçta ben bir amatörüm.belki benim aklıma gelmeyen bir unuttuğum bir şeyler vardır.

OoguzZ

veli dayı

Proteusun varsa ve microstio programı varsa simüle edebilmen için bir devre çişzdim.hm lcd de gösteriyor hemde rgb ledle gösterebiliyor.yalnız lcd de gösterdiği derece değil.mesela ısı sensörünü 150 derece yapınca 108 değeri görünüyor ekranda.sonunda başardım.sabahtan beri bununla uğraşıyorum.kafa beyin kalmadı.
kodları pic basicde yazdım.derlenmemiş halde kopyaladım.derlenmiş olanları da ayrıca belirttim.proteusta bir simüle et.belki sen daha iyi bir yöntem bulursun.
150 ile 60 drece arasında kırmızı led,60 ila 30 derece arasında yeşil led;30ila -55 derece arasındada mavi led yanacak.şekilde yazdım.istiyorsan sen farklı kombinasyonlar yapabilirsin.(kırmızıyla yeşil ledi aynı anda yakmak gibi.)simüle ederken biraz kırpışmalar oluyor ama önemli olan özünü anlayabilmektir sen daha da geliştirebilirsin.proje konusunda ete hocadan alıntı yapılıp,bu alıntının üzerine modifiye yapılmıştır.

OoguzZ

hocam çok teşekkür ederim senide yordum kusura bakma:D üzerinde çalışıcam tekrar teşekkürler

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın