Ana içeriğe git
Konu: İki pc power suplyy birleştirme (9464 Kez okunmuş)

Ynt: İki pc power suplyy birleştirme

Yanıt #15
bu arada psu lar aynı marka model ve aynı güçteler biri diğerinden farklı değil alırken çift almıştım

Ynt: İki pc power suplyy birleştirme

Yanıt #16
paralelleme şartına göre psu çıkış voltajları aynı olmalı.aynı olduğu için yükü eşit paylaşırlar.yoksa istediğin sonucu alamazsın.

Ynt: İki pc power suplyy birleştirme

Yanıt #17
tşk ederim arkadaşım sonuç olarak iki psu yu birbirine paralel bağlayıp istediğim sonucu sıkıntısız elde edebilirim sanırım acemi çok çalışmam oldu fakat bunun ucunda bilgisayarı elime almak istemiyorum sonuç kötü olur çünkü :)

Ynt: İki pc power suplyy birleştirme

Yanıt #18
smps cihazların çıkışları paralel bağlanmaz. denemeyin. çalışsa da normal birşey değil yaptığınız.
bu paralel bağlantı mümkün değil mi? mümkün. şaseleri birleştirip, artı uçların her ikisinden de ayrı ayrı yüksek amper taşıyabilecek diyot ile çıkış alın öyle birleştirin. hem \"normal\" bir iş yapmış olur, hem birinin arızasını diğerine hissettirmemiş olursunuz, hem de birisi sussa da diğeri devrede olur işlem devam eder.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Ynt: İki pc power suplyy birleştirme

Yanıt #19
yusuf ustam uyardığın için tşk ederim bana basitce anlatırmısın dediğinden anladığım şu şaseler yani - kutuplar bir olucak + kutuplar için her birine diyot bağlıyıp o şekilde bir paralel bağlantımı yapıyım ve bunun sonucunda yüke binen diyotlar aşırı ısınmazmı ? sorusu geliyor aklıma
çözemedim bu olayı bir türlü nasıl çıkcam işin içinden en basit şekilde anlatırsanız sevinirim

Ynt: İki pc power suplyy birleştirme

Yanıt #20
yusuf ustam ve forumdaki ustalarım derdime bir çare diyorum başka bişey demiyorum bana sağlıklı iyi bir yol gösterin acemi halimle çözeyim şu işi :))

Ynt: İki pc power suplyy birleştirme

Yanıt #21
yüke binen diyot amperli olursa ısınmaz. ortak katot ya da anot tr tipli amperli diyorlar var soğutucuya bağlanabiliyor aynı zamanda. ortak katot olanın anotlarına iki power supply artısını gir ortadaki katottan çıkış al oldu bitti...  veya örneğin 1N 5408 gibi akıma dayanabilir güçlü diyotlar kullanıp aynı işi yapabilirsiniz.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Ynt: İki pc power suplyy birleştirme

Yanıt #22
Yusuf usta ortak katod yazacaktı herhalde, anodları + çıkışlara bağlayıp katod u elde ettiğiniz güçlü çıkış olarak kullanabilirsimiz. 2X10A yada 16A diyotlardan bulup soğutucuyla kullanmanız yeterli olur.
Piyasada hangi modelden bulursanız olur. (ben bluemavide şu üründen gördüm:)
http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/Shindengen/mXxtqsx.pdf
1N54XX serisi kullanmayın, onlar bu işlere pek uygun değiller.

Bir de ben atx lerden yalnız 12V tan kuvvetli akım çekeceğim zaman 5V çıkışlarına da yük bağlarım.
10W yada 20W 12voltluk halojen lambayı 5V çıkışına takarım.  ;)  (kırmzı ve siyah kablo arasına)
Yaksa 11,5V ve 5,3V gibi değerler alıyorum. Siz bir de diyot ekleyince 11voltu zor görürsünüz.

Kolay gelsin.

Ynt: İki pc power suplyy birleştirme

Yanıt #23
sayın asma hocam ortak katot olacak evet, ters yazdım.

ve diyot üzerinde yaklaşık 0,6V civarında voltaj kaybı olduğunu da düşünmek gerekli...
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Ynt: İki pc power suplyy birleştirme

Yanıt #24
ilgilenen hocalarıma çok teşekkür ederim şimdiden
MBR2545 Diyot ( 30A- 25V )

http://www.direnc.net/MBR2545-Diyot-30A-25V-,PR-6559.html

bide bu üsteki linkde ortak katot diyot buldum siz işimi görür derseniz her artı uç için siparişi verip hazırlığa başlıcam

sayın bilgili hocalarım ufak bir ayrıntı daha takıldı gözüme vereceğim şu linkde
power supply kablolarının güç çıkışlarının ne oldugu gösterilmekte + 12 volt kısmını anladım orda mavi bacakda - 12 volt var bu mavi bacağı direkmi paralel yapmalıyım ne yapmalıyım
yardımlarınız için çok teşekkürler

http://img.donanimhaber.com/upfiles/10349/9F89C23841154E08B0E901134685015B.jpg

Ynt: İki pc power suplyy birleştirme

Yanıt #25
İki güç kaynağının çıkışlarını paralel bağlayıp PC çalıştırmak düşüncesi sakıncalı, riskli bir davranış olur.
İki güç kaynağını paralel bağlayıp daha yüksek güç elde edilebilir ama PC ye bağlamadan. (12V ses tesisatı çalıştırmak gibi)
İki güç kaynağı bir PC de kullanılabilir ama gnd (siyah kablolar) dışında hiç bir çıkış ucu bir birine bağlanmaz (diyot veya başka elemanla)

Yapılacak iş basittir:
Bir güçkaynağının 20-24 pin bağlantısı ana karta bağlanır, gerekiyorsa VGA kartı aynı kaynaktan beslenir.
Diğer güç kaynağı ile fdd odd hdd ... ne varsa beslenir. Bu ikinci güç kaynağı ilki çalıştığında tetiklenecek şekilde bağlanır. Güç dağılımını eşitlemek size kalmış, 4 hdd var derseniz, optik sürücüyü ilk güç kaynağından besleyebilirsiniz. Yada işlemcim çok sömürüyor derseniz, ilkini yalnız anakart beslemesinde kullanın.
Mesela +5V veya +3V3 çıkışı ile bir transistör sürülür (uygun dirençle) transistörün kollektörü ikinci güç kaynağının yeşil kablosuna bağlanır, emiter ise siyah kabloya bağlanır.
Böylece birici çalışınca ikincide çalışır, PC kapatılınca ikiside kapanır.
Transistör yerine opto kuplör veya röle de kullanabilirsiniz.

Aynı konu başlığında farklı istekler olunca birinin çözümü diğerinin zarar görmesine neden olabilir.  ::)

Kolay gelsin.

Ynt: İki pc power suplyy birleştirme

Yanıt #26
Merhabalar..
Yeni konu açmak istemedim. Bende 2-3 tane  PC güç kaynağını diyotlarla bağlayıp 12v çıkışındaki akımları birleştirmek istiyorum. Evde oto amfisi kullanmak için.Hangi diyotu öneririsiniz?

Ynt: İki pc power suplyy birleştirme

Yanıt #27

ilgilendiğiniz için teşekkürler ederim öncelikle durumu şöyle izah edeyim
biraz elektronik bilgisayar benim özel ilgi alanım sigram içkim yoktur en kötü alışkanlığım elektronik eşyalardır evimdeki bilgisayar özelliklerine gelince arkadaşım şimdilik zaten bir tanesini kullanıyorum ama ilerde ihtiyacım artıcak çünkü 650 watt gücünde iki adet ekran kartı kullanmayı düşünüyorum bunun yanında sıvı soğutma yapıcam
şuanda evde gigabyte ud5 anakart 32 gb ram li x3960 extrem serisi intel işlemci 240 gb ozc ssd diskli kendimce yapabildiğim en sağlam oyun kasası ayrıca server olarakda kullanabilceğim bir kasaya sahibim ilerde arşiv ve oyun için yüksek grafik kartı kullanmaya başlıyınca birde over clok olayına girine 1100 watt yetersiz gelir diye düşünüyorum bu yüzden iki psu yu birleştirip öyle kullanmak istedim bir role yardımıyle 2 ci psu yu aktifleştre biliyoruz fakat benim amacım gücün eşit dağılımından yana bilmem anlatmak istediklerimi anlatabildimmi :) paralel bağlantıda ana karta yada psu ya herhangi bir zarar gelirmi


arkadaşlar pek bahsetmemiş ama ben de birşey aktarayım.

söylediklerimi eleştiri gibi algılayıp gücenme.

bilgisayarının özellikleri (bana göre) uçuk derecede yüksek. en ucuz parçan 1500-2000W power cihazından kat be kat daha pahalı.o kadar masraf etmişsin power cihazından kaçma. powerleri birleştireceğim diye yapacağın en ufak hata o koskoca pahalı makinenin içine eder. zaten o kadar masraf etmişsin. al bir tane eğer varsa 2000W civarında power, kullan. eğer bu birleştirme işini kendin yapamayacaksan mutlaka bir bilene yaptır. güzelim makine çöpe gitmesin...
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Ynt: İki pc power suplyy birleştirme

Yanıt #28
İki güç kaynağını paralel çalıştırabilmek için, iki güç kaynağından da aynı miktarda akım çekilmelidir aksi takdirde kesinlikle dengesiz akım çekilecektir ki buda güç kaynağının biri tam yükte hatta aşırı yükte çalışırken diğeri normal ayarda seyredecektir. Forced current sharing diye aratırsanız google da çıkabilir. Bu devre iki güç kaynağının arasına konur ve ikisinden aynı miktarda akım çekilmesini sağlar. Aksi kullanımı hiç kimse %100 çalışıyo diye garanti edemez etmemelidir.
"Ne kadar çok bilgi o kadar düşük ego, ne kadar az bilgi o kadar yüksek ego" Albert Einstein