Arkadaşlar Acil yardıma İhtiyacım var fikir ve materyal konusunda?

Başlatan nskaplan, 26 Mart 2012, 01:04:48

nskaplan

Arkadaşlar şöyle bir devre yapmam gerekiyor;
devre özetle şöyle;
power led====== SD KART ========== PIC=========(YÜKSELTGEN DEVRE)=====ultrasonic speaker

başladığında çalıştığını ledi yakarak göster,

Sd Kart içeriği:
 1)ilk ses kaydı
 2)ikinci ses kaydı
 3)üçüncü ses kaydı
 4)dördüncü ses kaydı
 5)beşinci ses kaydı

pic ten yapmasını istediğim:

İlk 20 saniye; ilk 20 saniye;
 1) ilk ses kaydı\'nı oynat 1) ilk ses kaydını oynat,
 180 saniye bekle, 20-200 saniyede bekle ve
20 saniye; 200-220 saniye arasında;
 2) ikinci ses kaydı\'nı oynat 2) ikinci ses kaydı\'nı oynat,
 180 saniye bekle, 220-400 saniyde bekle ve
 20 saniye; 400-420 saniye arasında;
 3) üçüncü ses kaydı\'nı oynat 3) üçüncü ses kaydı\'nı oynat
 180 saniye bekle, 420-600 saniyede bekle ve
 20 saniye; 600-620 saniye arasında
 4) dördüncü ses kaydı\'nı oynat 4) dördüncü ses kaydı\'nı oynat
 180 saniye bekle, 620-800 saniyede bekle ve
 20 saniye; 800-820 saniye arasında
 5) beşinci ses kaydını oynat 5) beşinci ses kaydını oynat
 180 saniye bekle, 820-1000 saniyede bekle ve
 20 saniye; başa dön...
 1) ilk ses kaydı\'nı oynat ................
 ................ ..........
 .......... ....
 ... .
 güç kesilene kadar döngü halinde devam et.

ve bunun yanında sd karttan wave formatındaki dijital kaydı analog hale çevirme ve frekansını 40-70 KHz e çıkaracak bir yükseltgene gönderecek çıkışta ultrasonik speaker olacak...

bana bunu nasıl yapacağım konusunda ya da yapılmış bir örneği varsa yardımcı olurmusununz biraz da acele ediyorum hoca ödev verdi
biraz da boşboğazlık ettik ama gerçekten yardıma ihtiyacım var. elektronik bilgim çok az bu arada forumda yardım isteme bölümü bulamadım buraya yazdım...
şimdiden teşekkürler...

nskaplan

kimsenin bu konuda bilgisi yok mu yani... bu sitede biyologlar dolaşmıyor herhalde neyse yinede bekleyeceğim...

yazici67

Bu tip bir proje fazla karmaşık yani öyle bir iki günde yapılabilecek bir devre değil.Hazır FAT kütüphanelerini kullanabilirsin.Ayrıca hangi programlama dilini kullanacaksın? Power Led için TTL shutdown destekleyen bir sürücü yapılabilir.Çıkışta ultrasonic speaker için nasıl bir sürücü istiyorsan kendin tasarlamalısın.( Elektronik bilgim çok az demişsin az elektronik bilen biir için bu proje zor olabilir ) Ayrıca frekansı 40-70kHz e çıkaracak demişsin PIC ile birde analog frekans yükseltmek mi istiyorsun ? Eğer evetse işin zor birde FFT kütüphanesi kullanmak gerekir.Eğer hocanız 3rd party kütüphanelere izin vermiyorsa proje birkaç aya kadar ( eğer profesyonelsen ) uzayabilir.
Konu hakkında verebileceğim bilgi bu kadar. Kolaylıklar dilerim...

nskaplan

aslında projede değişiklik oldu...
sd mmc kart üzerinden wav formatındaki ses kaydını(1.-2.-3.-4. ve 5. ses kaydını pc de birleştireceğim) oynatması için pic kullanacağım...
speaker outputuna bir frekans yükseltme için devre koyacağım(bunun için opamp kullanabilirmişim) bunun çıkışına da piezo twiter gibi 50 kHz lik sesi çıkarabilecek bir  speaker koyacağım...

özetle
pic sd mmc den wave formatındaki sesi oynatacak bitince tekrar oynatacak...bu kadar basit bir çok örnek buldum ama hep sade bir resim yapan olmuş ama bir çalışma klasörü bulamadım:(
bundan çıkan sesin de frekansını 50 kHz e arttırarak ultrasonic seviyede speak edeceğim
sanki bu şekilde daha kolaylaştı ama...
pic ile sd mmc den wav okuyucu yapmam ve wav formatı frekansı yanlış bilmiyorsam  16 kHz, ben bunu 50 kHz e çıkarmak için devre hazırlamam konusunda yardıma ihtiyacım var...

yazici67

Öncelikle şunu sormak istiyorum.Frekansı yükseltmek derken neyi kastediyorsun? ( Cevaplarsan sevinirim. )
Birde WAV formatı dosyaları okumak için iki kütüphaneye ihtiyaç var.Biri FAT Library, diğeri Wav Decoder Library. Wav Decoder ı ben yazabilirim basit bir şey ama FAT için hazır kütüphane kullanmanı öneririm.

nskaplan

sesin analog dalga frekansını arttırmak istiyordum ancak dalga üzerinde alfa mesafesi arttığından dolayı ses anlaşılmaz çıkıyor...
unuttum gitti ne yazıkki...
bu arada başka bir sorun var.
6 adet devre var ve bu devrelerin çalışmasını farklı zaman aralıklarında kontrol etmem gerekiyor...pic mi kullanmalıyım nasıl olabilir?

İlk 20 saniye; ilk 20 saniye;
 1) ilk ledi yak,
 180 saniye bekle, 20-200 saniyede bekle ve
20 saniye; 200-220 saniye arasında;
 2) ikinci ledi yak,
 180 saniye bekle, 220-400 saniyde bekle ve
 20 saniye; 400-420 saniye arasında;
 3) üçüncü ledi yak,
 180 saniye bekle, 420-600 saniyede bekle ve
 20 saniye; 600-620 saniye arasında
 4) dördüncü ledi yak,
 180 saniye bekle, 620-800 saniyede bekle ve
 20 saniye; 800-820 saniye arasında
 5) beşinci ledi yak,
 180 saniye bekle, başa dön...
 1) ilk ledi yak ................
 ................ ..........
 .......... ....
 ... .
 güç kesilene kadar döngü halinde devam et.
bunu nasıl yapabilirim pic kullanmalımıyım yoksa farklı şekilde yapabilirmiyim?
 teşekkürler...

yazici67

Mümkünse PIC kullan.180 saniye gibi aralıklar CMOS ve TTL mantık kapıları için çok fazla.Eğer bir kısıtlama yoksa ucuz ve gerekli port donanımına sahip bir PIC kullanabilirsin...

nskaplan

Kesinlikle pic kullanacağım...çok saol
peki ben sırasıyla 23 kHz ,35 kHz , 50 kHz , 65 kHz, 80 kHz 100 kHz ses üretebilen devreyi nasıl yapabilirim bu devreleri pic ile çalıştıracağım...

yazici67

Frekanslar için gerekli periyotları hesapla.Ancak sadece kare dalga alabilirsin.Eğer sinüs vs. istiyorsan DAC kullanacaksın.Sadece ses üretecekse zamanlayıcı kesmelerini kullanabilirsin.

nskaplan

benim yukarıda bahsettiğim frekanslarda sinüs dalgasında ultrasonik ses elde etmem gerekiyor...bunu dac tan ziyade 555 entegresiyle yapabilirsin dediler... elektronikte başlangıç çizgisini geçeli çok olmadı...dac senin uzun süreni alır dediler.
ben 555 kullanarak altı farklı devre yapıp; bunlardan bu frekans seviyesinde ultrasonik sesleri alarak bu altı devrenin çalışmasını bir pic kullanarak daha önce de bahsettiğim zaman döngüsü içinde çalıştırmayı başarabilirmiyim... yada sizin bu konuda daha kolay bir fikriniz varmıdır?

yazici67

555 den sinüs elde edemezsin.Eğer kare dalga istiyorsan sadece bir tane PIC de yeter... Eğer sinüs dalga istiyorsan ya her biri için transistörlü analog osilatör yapacaksın ya da DAC kullanacaksın...

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın