dc motor kontrolü

Başlatan gurbetcii, 24 Mart 2012, 19:30:21

gurbetcii

selam arkadaşlar çanak antenime motorlu sistem yaptım anten sağa ve sola hareket ediyor ama belirli bir tarafa geldiğinde sivic anahtar sayesinde otomatikman stop etmesini istiyorum ama nasıl bir bağlantı yapacağım birtürlü işin içinden çıkamadım bunun için 1 adet otomatik cam açma kapama anahtarı 1adet dc motor 2 adet sivic anahtar temin ettim bağlantı için şemalarınızı bekliyorum herkeze teşekkürler  :-\\

Flatron

Piyasada limit switch denen bu switchler var

Eğer 12 yada 24 voltla çalışan bir motor ise bu switchin uzun olan metal kısmını uydu çanağın maximim döneceği yere kadar ayarlayın(çanağın arka kısmında bağımsız küçük bir ayağa monte ederseniz çanak o sınıra geldiği zaman limit swithc\'in kontağına dokunur ve motor durur.

Limit Switchler hakkında :
http://www.trerk.com/teknik/6/limit_switch/index.html
Burada NO ve NC türlerine göre hangisi satın almanız gerektiğini de size bırakıyorum .
(Satın aldığınız yerdede size yardımcı olabileceklerdir)
Kolay Gelsin
* Resim biraz büyük olmuş kusura bakma Gevv  :)

Flatron

Aslında bu limit switclerden 4 tane alırsanız (yada 2 orta uçlu olanlarından varsa 2 adet alırsanız) motor maximumlara gelince sola dönerken sağa ,sağa dönme sınırına gelincede sola dönmeye başlar.
(yani diğer bir yerde sorduğunuz sorunun komple çözümü olmuş olur)

gurbetcii

öncelikle yardımın için çok teşekkürederim resimdeki sviçlerden elimde var yerine montajınıda yaptım yalnız resimdeki sviçlerin kablo bağlantılarını beceremedim normalde otomatik cam anahtarı ile motoru sağa ve sola döndürebiliyorum ama bu sviçleride bağlayabilsem sona dayandığı zaman durmasını sağlayamıyorum haliyle motor zorlanıyor yanitüm devrenin bağlantı şemasını eklerseniz sevinirim kolay gelsin  :)

Flatron

Rica ederim
Aslında bu tip uygulamalar için bir kontrol devreleri vardır muhtemelen ama herneyse.
Ben yarin için bir devre çizmeye çalışayım
ancak sizin elinzideki switclerin hangi tip olduğunu bana yazarsanız daha iyi olur
yani o uzun olan metal kısımabastırınca hangi uçlar arası bağlantı oluyor bunu yazmalısınız
bende ona göre devreyi çizerim
kolay gelsin

gurbetcii

ben şema çizmeyi ve okumayı biliyorum siz elinizdeki sviçlerin iç bağlantısına göre çizerseniz ben ölçü aleti ile benim sviçlerin uçlarını bulurum kolaygelsin  :)

Flatron

İnternette buldum
http://www.trainelectronics.com/LazySusanTrain/article/index_with_flash_at_end.htm
Bu sayfanın ortalarında olan devreyi yaparsanız devrenizin çalışması lazım

Şemanın sol tarafında görülen  reversing switch dediği şey
https://320volt.com/iki-konumlu-anahtar-ile-dc-motor-yonunu-degistirme/
burada anlatılanı aynen uygulayacaksınız .
Diğer kısımlar burada fotoğraflarıda olduğundan yapmakta zorlanacağınızı sanmıyorum
kolay gelsin

gurbetcii

tüm araştırmaların için çook teşekkür ediyorum arkadaşım benimiçin çok uğraştın o şemadaki diyod lu şeklini önceden denemiştim evet çalışıyor ama ileride diyotların sorun çıkarabileceğini düşündüğüm için diyotsuz olarak da bağlantısının yapıldığından eminim bir arkadaşım bu sistemi çok önceden yapmış ama uzun zaman geçtiği için hatırlayamıyor bende kafaya taktım illaki sonuca ulaşacağıma eminim tabiki sizin gibi değerli arkadaşların yardımı ile hagayret sonuca bayağı yaklaştık  işte şema  :)

Flatron

Hocam
Diod yarıiletken bir malzemedir ve nisbeten kısa ömürlü olan ışık yayan diyotların (yani LED)bile 100-200 bin saat ömürleri varken (ki bu yaklaşık olarak; 24 saat kullanmak şartı ile 22 yıldan biraz fazladır)
Diyotun bozulabileceğine neden ihtimal veriyorsunuz?
Ayrıca çokda uğraşmadım.Mantığını bilirseniz bu karmaşık olmayan bir sistem ama siz; ben diyotsuz yapacağım diyorsanız siz bilirsiniz.
Size başarılar diliyorum.

asma

Merhaba
Ben de benzer bir mesaj yazıyordum ki Flatron un mesajını gördüm.
Eğer elinizdeki otomatik cam anahtarını kullanmak istiyorsanız en basit ve güvenilir yol diyotlu devre şemasını uygulamanızdır. Bu limit sw ler mekanik ve elektiriksel olarak ömürlü elemanlardır. Diyot ise çalışma akımı ve gerilimini yüksek tutarsanız diğer tüm bileşenlerden uzun ömürlü olur. Motorunuzun kömürü biter, mekanizma paslanır çalışmaz hale gelir, cam anahtarınızın yayı kırılır veya kontağı geçirmez...  Diyot sağlam olduğu halde siz bu sitemi emekli edersiniz.
Diyotun bozolmaması için motor akımınız 2A ise 6A lik kullanın 3A e yakın akım sırlayıcı devre ve 3,15A sigorta kullanın. Bu düzenekler için ikaz lambaları ekleyin.
Farklı anahtar ve iki röle kullanırsanız diyot kullanmanıza gerek kalmaz.
Mesela sağ yön butonu ve sağ yön rölesi arasına sağ limit sw. in C ve NC uçlarını seri bağlarsınız. Siz butona bastıkça sağa döner, ta ki limit switch ikazlanıp kontaklarını açarak röleyi bıraktırana kadar. Sol için de aynısını yaptıktan sonra iki butona aynı anda basmayı engellemek için ya mekanik engellemeyle özel bir buton kullanıcaksınız yada röleniz yük devresinden hariç kontaklara sahip olacak ve biri çekiliyken diğerine enerji gitmeyecek.
İki rölemi iki diyotmu derseniz iki diyot kullanmanızı öneririm, daha sade ve daha az problem kaynağı olan devre daha uzun ömürlü olur. Her durumda sigorta ve atık sigorta göstergesi ilave etmelisiniz.  ;)
Çizim isterseniz birşeyler çizerim, bulabileceğiniz en güzel atık sigorta göstergesi de yanında bedava.  ;) 

Kolay gelsin.

gurbetcii

flatron ve asma arkadaşlar herşey için çoook teşekkür ederim sizinde söylediğiniz gibi diyot kullanmaya karar verdim elleriniz dilleriniz dert görmesin bilgi paylaştıkça güzeldir  :)  :)  :)  :)

gurbetcii

bu konuyla çok uğraştım zoru severim ama sonunda başardım ve sizlerle paylaşıyorum çoğu arkadaşın işine yarayacak mutlaka  :) dosyayı aşağıda zipledim kolay gelsin

asma

Resim ve dosya ekliyerek sonucu bildirdiğiniz için teşekkürler.
 ;)

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın