Rezistans ısı ayarı yardım?

Başlatan aegeanxtr, 21 Mart 2012, 20:12:39

aegeanxtr

Selam arkadaşlar. Elimde tost makinesinin üst kısmından söktüğüm bir rezistans var ben buna 220 volt verdiğimde anında ısınıyor boru hemen kor oluyor. Şimdi ben bunun az ısınmasını boru kor olmadan ısıtmasını nasıl sağayabilirim?

gevv

220v  dimer devresi kullanırsınız

ben havya  bağlamıştım  siz rezistansı bağlayacaksınız  triyağıda  soğutucuya bağlamanız lazım  ama dikkat edin vidalama yerinde yüksek voltaj vardır  çalışırken dokunmayın

duruma göre filtre bobini kullanmasanız da olur..

aegeanxtr

Cevap için teşekkür ederim. Peki bu piyasa da satılan ampulleri kısıp açmak için kulanılan dimmerlerden alıp bağlasam olurmu?

asma

Alıntı yapılan: aegeanxtr - 21 Mart 2012, 21:04:21Cevap için teşekkür ederim. Peki bu piyasa da satılan ampulleri kısıp açmak için kulanılan dimmerlerden alıp bağlasam olurmu?
Evet olur.  ;) Devre zaten aynısının tıpkısıdır.  :D
Daha basit ama pekte kullanışlı olmayan yol ise 220Voltu direk vermek yerine güçlü bir diyottan geçirerek tek alternası uygularsanız rezistans tam gücünde değil %60 gibi bir güçte ısınacaktır. (yarısından biraz fazla) Diyot 6A lik piyasada satılan diyotlar olur. Bu uygulama ise saç kurutma makinaları gibi evimizde kullandığımız cihazlarda uygulanıyor.
Kolay gelsin.

aegeanxtr

Galiba zararı olmazsa sağlıklı çalışacaksa diyot daha mantıklı olacak. Zaten benim istediğim rezistansın %50 civarı güçte çalışması. Teşekkürler :)

aegeanxtr

Rezistansa 6A diyodu seri bağlayıp çalıştırdım ısı istediğim gibi düştü fakat diyot çok ısındı bunun bir zararı olur mu? 2 adet 6A diyodu paralel bağlayıp rezistansa seri bağlasam olur mu?

kimbilir35

Alıntı yapılan: gevv - 21 Mart 2012, 20:40:39220v  dimer devresi kullanırsınız

ben havya  bağlamıştım  siz rezistansı bağlayacaksınız  triyağıda  soğutucuya bağlamanız lazım  ama dikkat edin vidalama yerinde yüksek voltaj vardır  çalışırken dokunmayın

duruma göre filtre bobini kullanmasanız da olur..

Sayın yönetici:
Yayınlamış olduğunuz devreyle 150 W lık rezistansı ayarlamam mümkün müdür ?

Adnancoskun

Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

kimbilir35

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 02 Eylül 2013, 15:19:04500 watt lık bir yükü bile dimmerleyebilirsin...

Bu devrede ki malzemelei nelerdir mesela bobin özelliği diyak özelliği . Vede ben bu devrede ki pot sayesinde resiztansi istediğim sıcaklıkta ayarlayabilir miyim. Ayarlama ısısinı daha hassas yapabilmem icin yapmam gereken başka birşey var mıdır. Mesela pot yerine başka devre elemanı gibi. Şimdiden teşekkür ederim.

Adnancoskun

bu devre ile sabit sıcaklık elde edebilirmisiniz? bu tartışılır, çünkü bu devre ısıyı sabitlemek için değil, devreye uyguladığın gerilimi ayarlayarak sabit yük üzerinden geçecek olan akımı ayarlamak için yapılmıştır, adı üzerinde dimmer, senin tam olarak ne yapmak istediğini bilemediğim için sorularını cevapsız bırakıyorum,
eğer sen herhangi birşeyi belli değere kadar ısıtıp orada sabit tutmaya çalışıyorsan, ısı kontrol devresi yapmalısın basit bir NTC veya PTC ile kontrol edebilirsin,
ancak senin devren hassas bir ısı kontrolü ise ( örneğin kuluçka makinesi gibi) işte o vakit dijital bir devre yapmalısın pic ve ısı sensörü kullanmalısın.

yukarıda sorulan soru , rezistansın yüksek sıcaklıklara çıktığı, ve boru şeklindeki rezistans yuvasının kızardığı, bunun giderilmesi istenmiş, ve  en basit yöntem söylenmiş, Tek diyotla gerilimi yaklaşık yarı değere düşürüp , dolayısı ile rezistans üzerinden geçen akım yarıya indirilmiş, ve böylece açığa çıkacak olan ısı da yarıya indirilmiştir. Ancak bu asla bir ısı kontrol devresi değildir, eğer kayıpları ihmal edersek asla sabit bir sıcaklık olmayacak, gittikçe artan sıcaklık oluşacaktır. Havyada sıcaklık kontrol olarak kullanılmasının sebebi, havyanın dış yüzeyinden sürekli ısı kaybı olmasından dolayıdır.

vel hasılı kelam, eğer sıcaklık kontrolü yapmak istiyorsan başka devreler de önerebilirim...
ama tam olarak yapmak istediğin nedir?

kimbilir35

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 02 Eylül 2013, 18:11:43bu devre ile sabit sıcaklık elde edebilirmisiniz? bu tartışılır, çünkü bu devre ısıyı sabitlemek için değil, devreye uyguladığın gerilimi ayarlayarak sabit yük üzerinden geçecek olan akımı ayarlamak için yapılmıştır, adı üzerinde dimmer, senin tam olarak ne yapmak istediğini bilemediğim için sorularını cevapsız bırakıyorum,
eğer sen herhangi birşeyi belli değere kadar ısıtıp orada sabit tutmaya çalışıyorsan, ısı kontrol devresi yapmalısın basit bir NTC veya PTC ile kontrol edebilirsin,
ancak senin devren hassas bir ısı kontrolü ise ( örneğin kuluçka makinesi gibi) işte o vakit dijital bir devre yapmalısın pic ve ısı sensörü kullanmalısın.

yukarıda sorulan soru , rezistansın yüksek sıcaklıklara çıktığı, ve boru şeklindeki rezistans yuvasının kızardığı, bunun giderilmesi istenmiş, ve  en basit yöntem söylenmiş, Tek diyotla gerilimi yaklaşık yarı değere düşürüp , dolayısı ile rezistans üzerinden geçen akım yarıya indirilmiş, ve böylece açığa çıkacak olan ısı da yarıya indirilmiştir. Ancak bu asla bir ısı kontrol devresi değildir, eğer kayıpları ihmal edersek asla sabit bir sıcaklık olmayacak, gittikçe artan sıcaklık oluşacaktır. Havyada sıcaklık kontrol olarak kullanılmasının sebebi, havyanın dış yüzeyinden sürekli ısı kaybı olmasından dolayıdır.

vel hasılı kelam, eğer sıcaklık kontrolü yapmak istiyorsan başka devreler de önerebilirim...
ama tam olarak yapmak istediğin nedir?

İlginizden dolayı teşekkür edrim. Bende tam olarak kuluçka yapmayı düşünüyordum. Düşünceleriniz çok mantıklı geldi onun için vaz geçtim. Hazır sistemler var en iyisi onlara yönelmek. Çünkü pic deneyimim hiç yok.Tekrar teşekkür ederim.

Adnancoskun

forumda pic ile yapılmış bir devre vardı.. bence inceleyin, pic\'i gözünüzde büyütmeyin, hazır yazılı program, bir programlayıcı ile atarsınız içine, olmadı bulunduğunuz yerdeki herhangi bir meslek lisesine götürün onlar da atar...

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın