Tristör İle Yüksek Akımları Anahtarlamak.

Başlatan ercanatnr, 18 Mart 2012, 17:02:30

ercanatnr

Merhaba arkadaşlar,
Elimde 12 volt bir flaşör devresi mevcut ancak bu devrenin çıkış akımı çok düşük 3 led için tasarlanmış bir devre. Ben bu devre ile şerit led kontrol etmek istiyorum. Şöyle bir ekleme yapsam led sürülen yerden yüksek güçlü bir tristör sürsem yada transistör ( hangisi uygun olur bilmiyorum) acaba devre çalışır mı ?

YARDIMLARINIZI BEKLİYORUM.
Şimdiden Teşekkürler...

parametre

led dogru akımla calısır 2n 3055 ile akımı guçlendirip kullanabilirsin kac ampere kadar istedigini yazmamısın

ercanatnr

10-15 metre şerit led kumanda edeceğim. Yaklaşık 10 A belki daha fazla bu arada röle tavsiye etmeyin. Röleden başka bi yöntem arıyorum.

parametre

ne kullanacagını iyi hesapla eğer devre çok hassas ise bilgisayarla kontrol gibi bir şey dusunursen yada çok hassas bir şey olursa opto kuplorle çıkıs yaparsın bunu guçlendirdinmi sonuca rahat ulasırsın kolay gelsin çok miktarda ornek mevcut

mft

15 m şerit led 6a civarı akım çeker 2n3055 işini görür görmesinede bunun için beslemeyi iyi yapman gerekir çünkü 6 amperi vermesi için base ne 3 amperlik bir akım verilmesi gerekir bunun için bir transistör daha kullanırsın mesela tip31c işini görür ama bence röle kullan çünkü birincisi transistörle çok fazla ısı üretilir güçlü bi soğutma gerekir buda çok yer kaplar ikinciside bu ısı güneş ısısı değil tabi çektiği fazladan akımın ısısı son olarak 12vlik şerit ledreri transistörle sürmek için 18vtan büyük bir voltaj gerekir ama röle ile bunların hiçbiri olmaz

ercanatnr

Bu role olayı aklıma yattı. Ancak benim devrem ayarlı bir flaşör devresi yani ışığın yanma süresini en hızlıya getirdiğimde rölenin kontakları bu kadar hızlı konum değiştirebilir mi ?

mft

senin gözünün algılayabileceği yada gözünü rahatsız etmiueceği hızlarda sorun olmaz daha fazlası içinde özel röleler var sanırım

ercanatnr

Yardımlarınız için teşekkürler ancak ben bu transistor olayını araştıracağım. Sırf merak ettiğim için. Tekrar teşekkürler.

mft

transistörün pek araştırılcak bişeyi yok siz sorun biz söyliyelim
röle ile ilgili aklıma gelmişken mekanik bir parça olduğu için ses yapabilir

ercanatnr

1-)Mesela yukarıda transistörün 6 A vermesi için base ne 3 A akım verilmesi gerekir demişsiniz. Bu sadece 1 transistör için mi geçerli yoksa tüm transistörler bu şekildemi çalışır. Yani baseye düşük akım verirsek düşük akım mı alırız ?
2-)Ayrıca 18 volt gerektiğini yazmışsınız.(Bu da kafamı karıştırdı affınıza sığınarak çok soru sordum).
3-)Son olarak bu devre sadece transistörlemi güçlendirilir çıkışı yoksa tristörlerde olabilir mi?

Cevaplarınız İçin Şimdiden Teşekkürler.

asma

1) Tüm (bjt tipi) transistörler beyz akımının beirli bir katı akıma hükmederler. Yükseltmek, çoğaltmak, yoktan var etmek gibi ifadeler birbirine karışıp yanlış anlaşıldığı oluyor. Biz elbette akım yükseltme olarak adlandırıcaz. Belirli bir katı dediğimiz oran beta(β) yada hFE  olarak bilinir. Her transistör için ayrıdır. (2N3055 in kollektöründen 6A geçirebilmek için 0,3A beyz akımına ihtiyaç duyar)
2) 12V ile yükünü yakmak istiyorsan anahtarlama elemanının üzerinde düşen votajı hesap edip, kaynağını yükseltebilirsin. (2N3055 6A de doyuma gittiğinde 2-3V Vce gerilim düşümü olur. Bu ışığın şiddetini azaltmasın diye 15V ile besleyebiliriz)
3)Yükün DC ile çalışıyorsa, ikazlandığında yansın, ikaz kesildiğinde sönsün istiyorsan bjt, mosfet yada ikisinin karışımı IGBT türünde transistörler kullanabilirsin. Tristör (SCR) ise DC de iletime geçtiğinde ikazlanmasa bile iletimde kalır. Dalgalı DC yada AC akım ile yükü farklı kaynaktan besleyerek tristör kullanılabilir.
4) Şu bahsettiğin flaşer devresinin yüzlerce çeşidi var. Neden sendekini göremiyoruz. Anlatmakta bir yere kadar, sen yorumluyorsun, soru soruyorsun... Şema eklersen çözümü şemayla yaparız. Geriye o şemayı yorumlamak kalır. Soracaklarında, sırasıda belli olur.  ;)
Kolay gelsin.

ercanatnr

Alıntı yapılan: asma - 19 Mart 2012, 10:09:221) Tüm (bjt tipi) transistörler beyz akımının beirli bir katı akıma hükmederler. Yükseltmek, çoğaltmak, yoktan var etmek gibi ifadeler birbirine karışıp yanlış anlaşıldığı oluyor. Biz elbette akım yükseltme olarak adlandırıcaz. Belirli bir katı dediğimiz oran beta(β) yada hFE  olarak bilinir. Her transistör için ayrıdır. (2N3055 in kollektöründen 6A geçirebilmek için 0,3A beyz akımına ihtiyaç duyar)
2) 12V ile yükünü yakmak istiyorsan anahtarlama elemanının üzerinde düşen votajı hesap edip, kaynağını yükseltebilirsin. (2N3055 6A de doyuma gittiğinde 2-3V Vce gerilim düşümü olur. Bu ışığın şiddetini azaltmasın diye 15V ile besleyebiliriz)
3)Yükün DC ile çalışıyorsa, ikazlandığında yansın, ikaz kesildiğinde sönsün istiyorsan bjt, mosfet yada ikisinin karışımı IGBT türünde transistörler kullanabilirsin. Tristör (SCR) ise DC de iletime geçtiğinde ikazlanmasa bile iletimde kalır. Dalgalı DC yada AC akım ile yükü farklı kaynaktan besleyerek tristör kullanılabilir.
4) Şu bahsettiğin flaşer devresinin yüzlerce çeşidi var. Neden sendekini göremiyoruz. Anlatmakta bir yere kadar, sen yorumluyorsun, soru soruyorsun... Şema eklersen çözümü şemayla yaparız. Geriye o şemayı yorumlamak kalır. Soracaklarında, sırasıda belli olur.  ;)
Kolay gelsin.

Kendi elimdeki devrenin şeması bulamadım. Kendim şemayıda çıkarabileceğimi düşünmüyorum. Ancak aşağıdaki örnek devreden hareket edersek buradan çıkardığım sonuçları kendi devreme uyarlayabilirim. İşte Devre ;

Bu devrede röle bağlanan yere ben taransistör bağlamak istiyorum şerit ledi transistör ile sürmek istiyorum bu devre üzerine transistör ekleyip gerekli düzenlemeyi yapacak arkadaşa ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM.

ercanatnr

Adnancoskun

transistörü doğrudan bağlayamazsınız, o rolenin yerine 1 kohm luk direnç bağlayın, (öteki transistörün kollektöründe olduğu gibi) 1 kohm ile transistörün birleştiği noktadan(transistörün kollektörü) bir dirençle (470 ohm olabilir ) sürmek istediğiniz transistörün beyzini sürebilirsiniz.
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

asma

Adnan Abi sorun aynı yerde başlayıp bitiyor.
Zaten devrede 1k yok, yerine seri bağlı üçer tane led var. Yani kollektörlerde ledler var ve tarif ederken 1k dedikmi benim devremde 1k yok cevabı gelecek.
İki transistör iki kondansatör iki direnç(+pot) 6 adet led var devrede ve yukarıdaki şemaya benziyor.
İyi güzelde Adnan Abi, sen küçücük devreyi çizmeye üşenirsen ben ilave elemanı nasıl ekliyeceğini farazi anlatmaktan yorulurum.
Bu konunun, bu kadar basit çözümün, bu kadar uzamasının nedeni budur.

ercanatnr

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 21 Mart 2012, 16:59:42transistörü doğrudan bağlayamazsınız, o rolenin yerine 1 kohm luk direnç bağlayın, (öteki transistörün kollektöründe olduğu gibi) 1 kohm ile transistörün birleştiği noktadan(transistörün kollektörü) bir dirençle (470 ohm olabilir ) sürmek istediğiniz transistörün beyzini sürebilirsiniz.

Anlattıklarınızdan şöyle bir devre oluştu;

Umarım doğru anlamışımdır hatta yaptıysam affola...

Adnancoskun

yaptığın şey doğru,
istersen başka bir çözüm daha var, opto triac yada optocoupler,,, eğer yaparım dersen şemasını çizeyim.

ercanatnr

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 22 Mart 2012, 14:29:09yaptığın şey doğru,
istersen başka bir çözüm daha var, opto triac yada optocoupler,,, eğer yaparım dersen şemasını çizeyim.
Zahmet olmazsa çizermisiniz.Ayrıca ilginizden dolayı çok teşekkür ederim. Çok yardımcı oldunuz

Adnancoskun

tamam çizip ilave edeyim.. isis ten Jpeg veya gif nasıl yaparız? isis çizdim ilave edemiyorum :)

parametre

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 22 Mart 2012, 17:13:15tamam çizip ilave edeyim.. isis ten Jpeg veya gif nasıl yaparız? isis çizdim ilave edemiyorum :)

programı acınız kopyalamak istediginiz bolumu ekrana getiriniz print screne basıp paintten resim olarak cıkısını kopyalayarak alınız kaydediniz bu kadar kolay gelsin  .

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın