220volt veya 12 volt motoru sağa sola döndürme

Başlatan fatih_isleyen, 15 Mart 2012, 15:27:19

fatih_isleyen

merhaba arkadaşlar 2 saat arayla dişli bir sistemde bulunan 220volt veya 12 volt motoru sağa doğru döndürüp stop noktasına gelince durdurulup 2 saat sonra tekrar sola çevirecek sistemi yapmaya çalışıyorum. saat kısmını zaman saati ile yaptım bekleme kısmınıda limit swic ile yapabileceğimi öğrendim ama nasıl durdurup 2 saat sonra terse ceviceğimi çözemedim  yardımcı ola bilir misiniz.

bir arkadaş 4 role ve 2 limit swic ile zaman saati kullanarak yapabilirsin dedi ama detay vermedi böyle bir çalışma sistemi nasıl olur yardımlarınızı bekliyorum

veli dayı

555 ile bir osilatör yap.diyelim ki 30 dakikada bir ledi açıp kapatacak.yani bu osilatörün frekansı 1/1800 herz eder.bunu  4017 entegresinin cloc palsları için kullanacan.kullandığın 4017 entegresinin 10 nolu bacağını 15 numaralı reset pinine bağla.3 numarayı da çıkış olarak kullan.ne yapmış oldun frekansı 4\'e bölmüş oldun yani 2 saata bir entegrenin 3 numaralı ayağına bağladığın led yanıp sönüyor.bir başka deyişle 2 saate bir tekrarlayan clok palsın oldu.şimdi bu entegrenin üç numaralı çıkışını kullanacağın ikinci 4017 nin 14 numaralı ayağına ver.ikinci kullandığın 4017 entegresinin 4 numaralı ayağını 15 numaralı ayağıyla birleştir.3 ve 2 numaralı ayakları çıkış olarak kullanacaksın.(yanı her pals gelişinde konum değiştiren filip flop gibi çalışacak).şimdi yap bir h köprüsü.sonuçta bir h köprüsünün iki girişi olur.bir girişe sinyal gelirse motor ileriye diğer girişine sinyal gelirse geriye doğru motor döner.bu h köprüsünün bir grişini 3 numaralı ayağa diğer girişini de 2 numaralı ayağa bağla.
şimdi özetleyelim. 555 ve 4017 entegrelerini kullanarak iki saatte bir pals üreten bir osilatör yaptık.
ikinci 4017 entegresiylede grişe her pals uygulandığında konum değiştiren bir  flip flop yaptık ve bununlada h köprüsünü kontrol ettik.böylecene motorumuz iki saatte bir ileriye diğer iki saatte bir de geriye doğru döndü.
kardeş cevap yazdığım bilgisayarda proteus yüklü değil devresini çizip gönderebilsem çok daha basit olurdu ama yıllık izindeyim.bilgisayar da kendi bilgisayarım değil.
idare et artık.ha bir de 555 le yapacağın osilatörün frekansına göre direnç ve kondansatör değerlerini kendin hesaplayacan.talking electronic 555 diye googleye yazarsan o siteden gerekli bilgileri bulabilirsin.gecenin biri olmuş zaten bir de işin o kısmıyla uğraşmayalım.hadi sana kolay gelsin.

fatih_isleyen

veli dayı

fırsat buldukça giriyorum internete bakabiliyorum.takıldığın yeri yaz ben fırsat bulunca yazarım size.
kolay gelsin

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın