24-12v dc-dc

Başlatan mft, 08 Mart 2012, 18:19:42

mft

daha öncesinde benzer bir soru sormuştum ama şeritledleri 24v ile kullanmak içindi daha basit bir yolla halledildi ama şimdi başka şey için 24dcv yi 12dcv ye çevircek bir devreye ihtiyacım var buraya kadar sorun yok sorun bu cihazın en az 10a vermesi lazım 7812 nin datashhet ında High Current Voltage Regulator adı altında örnek bir devre vermiş bir transistör yardımıyla gücünü arttırmış ama verdiği transistör 10a sağlamaz bu yüzden başka transistör gerekir ve to-3 kasa olmamalı diğer transistörlerin hiçbiri bu işi tek başına yapamaz diye düşünüyorum yani 3-4 transistör yardımıyla bu iş yapılabilirmi yapılırsa basitce bir devre çizebilirmisiniz bir diğeride ben transistör olarak bd 536 düşündüm daha iyi bir tavsiyeniz varmı

mft

resimdeki devreyi buldum birkaç sorum olacak
ilki devrenin çıkışındaki r22 lik direnç tam olarak ne işe yarar ve kaç watt olması gerekir
ikincisi daha fazla akım için (bana 10a lazım) transistörleri paralel bağlayın demiş ama paralellikten kastını pek anlamadım
üçüncüsü to-3 kılıf olmaya ve aynı işi yapabilecek başka bir transitör önerebilirmisiniz
saygılar teşekkürler

veli dayı

transistörlerin beyzlerini birleştir.kollektörünü kollektörüne birleştir emiteri emitere birleştir.işte bu şekil bağlantı transistörlerin parelel bağlantısıdır.diğer soruların hakkında net bir bilgim yok tahmini çekceğin akım çarpı çekeceğin akım=direnç watı olabilir ama ben seni yanıltmış olmayayım.kolay gelsin

asma

Harcanan (kayıp) güç fazla olacağı için ısı da yüksek olacaktır. Yine ayrıntıya girersen daha sade cevaplara ulaşabilirsin.  ;)
Kayıp güç: (24-12) x 10 = 120W olacağından soğutma derdi olacak, kullandığın kadar enerjiyi boşa harcamakta cabası.

Ayrıca verdiğin devre örneği çok rastlansada önerilen bir yapıda değildir. Çıkıştaki direnç kısa süreli kısadevrelerde transistörün (daha ısınmadan) bozulmasını önler. 3amperden bahsediliyor, 2W harcar ve 5W lık kullanılır.
Paralel transistörler için beyz ve kollektör birbirlerine bağlanır tabiki ama emiterler dirençlerle (0,22 gibi) beraber olursa paralel bağlantı tamanlanır. Bu gücün eşit dağılımı için gereklidir.

Amacını ayrıntılı anlatırsan, aracı yapmak kolay.

mft

soğutucudan yana sorun olmaz sanırım büyük bir aliminyum blok var elimde onun üstüne kurcam devreyi 3 adetde fan takarım diye düşünüyorum bu devreyi otobüsüm için yapacağım 24vlik aküden gelen elektriği 12v ye düşürmek niyetim
zener li falan başka bir tavsiyesi olan varsa ve paylaşırsa çok sevinirim @asma dediğiniz gibi güç kaybı çok fazla daha verimli bir devre tabiki daha iyi olur

veli dayı

Harcanan (kayıp) güç fazla olacağı için ısı da yüksek olacaktır. Yine ayrıntıya girersen daha sade cevaplara ulaşabilirsin. 
Kayıp güç: (24-12) x 10 = 120W olacağından soğutma derdi olacak, kullandığın kadar enerjiyi boşa harcamakta cabası.

Ayrıca verdiğin devre örneği çok rastlansada önerilen bir yapıda değildir. Çıkıştaki direnç kısa süreli kısadevrelerde transistörün (daha ısınmadan) bozulmasını önler. 3amperden bahsediliyor, 2W harcar ve 5W lık kullanılır.
Paralel transistörler için beyz ve kollektör birbirlerine bağlanır tabiki ama emiterler dirençlerle (0,22 gibi) beraber olursa paralel bağlantı tamanlanır. Bu gücün eşit dağılımı için gereklidir.

Amacını ayrıntılı anlatırsan, aracı yapmak kolay.

Asma bey kolay gelsin.sayenizde yeni bir şey daha öğrendim.emiterlere direnç takarak birleştirme konusunu kullanılan transistörlerin betaları birebir özdeş olmazsa akımı bölüşmekte sorun olmasın diye takıyorlar de mi?

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın