12v giriş çıkışlı Led dimmer

Başlatan BiLo, 30 Kasım 2008, 10:13:09

BiLo

arkadaşlar 12 volt giriş çıkışlı max 750 ma dimmer lazım.ortalıkta 10 larca 12 v dimmer dolaşıyor ben bi kaçtanesini yaptım fakat istediğim sonucu alamadım.
Ûž ΠіGнÑ,мΛЯΞ Ûž

BiLo

Ûž ΠіGнÑ,мΛЯΞ Ûž

asma

Merhba
Nasıl bir yükü kontrol etmek istedin ve hangi sorunla karşılaştın?
Lm317 ile veya bir mosfetle bu işi yapabilirsin. Sorun ısı ise pwm kullanabilirsin. AC olarak kumanda etmekte mümkün.
Tam olarak ne istiyorsun?

mhoca

Yük nedir? Bilinmeli ki yardımcı olalım. Konuyu biraz açmalısınız. İyi çalışmalar.

BiLo

Benim tam olarak istediğim
12v 700 ma ledleri sürecek dimmer devresi
ledleri kısarken yada açarken ya birden açılıyor yada birden kısılıyor ve tam kıstığımda ledler halen yanıyor,ısı ile ilgili sorun yok.
Ûž ΠіGнÑ,мΛЯΞ Ûž

gevv

Alıntı yapılan: BiLo - 30 Kasım 2008, 23:26:27bu konuyu okuyan 10 kişiden birinden cevap yokmu ???

BiLo konunun okunması cevaplamak için yeterli değildir :) sakin ol forumda kimse yorum yapmak teşekkür etmek zorunda değil isteyenler  bilgilerini paylaşırlar paylaşmazlar onlara kalmış bir şey

Soruna gelince Anladığım Kadarı ilezaten bir dimer devren var acaba lm317 ile yapılmış bir devremi ? öyle ise lm317 çıkışına 3 adet 1n5404 seri olarak bağla tam kıstığında ledler yanmayacaktır

asma

Gevv lm317 örneğini bilerek verdim min. çıkış voltajı 1,25v olan entegrenin bu voltajla yakabileceği led ancak IR LED olabilir, onuda görmeyiz.  ;) 
Ayrıntılar verilmediği sürece kesin çözüm bulmak zor. Kırmızı sarı turuncu yeşil mavi yada beyaz ışık yayan ledler bu voltajda sönerler. Uygun bağlantı ile lm317 çözüm olur. Bağlantının nasıl olduğunu bilmiyoruz. 700mA için nasıl bir bağlantı ve kaç led kullanılmış bilmiyoruz.
çıkışa bağlanan seri diyotlar çıkış voltajını sıfıra indirmek için pratik bir yoldur. İhtiyaç olduğunu sanmıyorum.

BiLo  ilk önce iğneyi kendine batırmalı ki çuvaldızı eline alsın.
270 ohm direnç ve 5mm lik beyaz led i seri bağladım, bu şekilde 20 paralel devre kurdum, 12volt ile çalıştırdığım devremin parlaklık ayarını düzgünce ayarlıyabileceğim bir devreye ihtiyacım var, daha önce şunu denedim sonuç alamadım/bu sonucu aldım
şeklinde anlatırsan ve besleme kaynağından bahsedersen kesin çözümü sunarız. Bir başka deyişle tam olarak neye ihtiyaç duyduğunu bilebiliriz.

Kolay gelsin.

BiLo

Merhaba arkadaşlar
öncelikle kullanacağım ledler smd modül SMD LED MODÜL
bu modülden 50-60 kadar yani 3x50=150 adet led olacak.işte bana bu kadar ledi dim yapabilecek (12v in-out olacak şekilde) devre gerekli aslında kaç amper olacağını tam bilmiyorum ama yaptığım kabaca hesap 700 ma yeterli buluyorum tabii bu 1 amperde olabilir fakat 1,5 ve üstü amper yük bindiği için aşırı ısınma yapabilir neyse umarım ne demek ve ne istediğimi anlatabilmişimdir.yorumlarınız ve yardımlarınız için teşekkür ederim.
Ûž ΠіGнÑ,мΛЯΞ Ûž

asma

Anladığım kadarıyla bu modüler seri iki led ve dirençten oluşuyor. 12voltta 15mA çekeceğini düşünüyorum. (ledler 2x3,5volt , direnç 5volt , akım: 5v/330 ohm yaklaşık 15mA)
50 adet ile 750mA eder. (bu da verdiğin değere uyuyor)
LM317 bu iş için uygun ama soğutucu şart. 2watta yakın kayıp güç oluşur (ısıya dönüşen)
5mm lik ledler 2,3volt gibi bir değerde yanmaya başlıyor dersek ikisi için 4,5volta inmek söndürmek için yeterli olur. (tabiki işi garantiye almak gerekir  :) )
 2k2 pot ile 270 ohm kullanılabilir,pota seri 270 ohm bağlanırsa çıkış voltajı=2,5V~12,68V olur. (toplam iki direnç bir potansiyometre bir regülatör entegresi) Kesinlikle işini görür.
Oto için düşünüyorsan aynı devreye basit ilavelerle flaş yada sese göre ritim eklenebilir.

Kolay gelsin.

mhoca

BiLo

malesef hocam bi kaç devre yaptım ama istediğim sonucu alamadım
Ûž ΠіGнÑ,мΛЯΞ Ûž

BiLo

Saol mhoca mümkünse bunun proteus projesini gönderirmisin.bende eagle yok
Ûž ΠіGнÑ,мΛЯΞ Ûž

mhoca

Dosya expres pcb dosyası program free indirebilirsiniz. Bende proteus yok. İyi çalışmalar.

sdrsemih

arkadaşlar merhaba. ben bakır plaket üzerinde hazır ledlerden aldım. üzerinde 3 tane  gün ışığı rengi led var. en basit yoldan bi devre kurarak nasıl ayar  potan ile kontrol edebilirm? yardımcı olursanız çok sevinirim...

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın