VUMETRE\'YE ŞERİT LED TAKMAK İSTİYORUM YARDIM EDERMİSİNİZ?

Başlatan ibrahim1661, 03 Mart 2012, 19:28:27

ibrahim1661

LM3915 ile yapılan vumetreye led olarak piyasada silikonlu ve silikonsuz olarak satılan şerit ledlerden takmak istiyorum. örneğin vumetrenin bir led çıkışına 20cm lik şerit led gibi (ledler metre metre satılıyor istenilen cm\'e bölünebiliyor,12volt ile çalışıyor) .
 O şekilde tüm çıkışlara takıp değişik bir görüntü elde etmek isitiyorum nasıl yapabilirim?
Ben birşeyler düşündüm ama olur mu olmaz mı bilemedim.Paintte derdimi anlatmak istedim biraz :)

BENİM TAHMİNİM;

Sizce nasıl yapabilirim ben böyle düşündüm ama olur mu olmaz mı bilemedim?

asma

Olur tabi ki. Çiziminizde(düşüncenizde) bir mantık hatası yok.
Çizimde gösterilmeyen transistörlerin C,B,E olarak ayak bağlantısı ve şeritledlerin (-) bağlantısının şaseye (12voltun eksisi) bağlanmasıdır.
Bu şekilde çalışması için LM3915 in de 12volt ile beslenmesi gerekir.

İkinci yol ise şeritletlerin (+) ucunu 12volta (-) ucunu transistörün (C) kollektör ucuna (E) emiteri (şaseye) 12voltun eksisine ve (B) beyze giden hatta bir direnç eklemeyle olur. Bu tercih edilen bir yoldur ve Ledleri 12V entegreyi daha düşük voltajda çalıştırabilirsiniz. Bu tek kaynaktan beslerken entegreyi regüleli voltajla (yükten etkilenmeden) çalıştırma ve transistörlerde daha az ısı kaybı gibi avantajlar sağlar.
BC337 gibi plastik kılıflı transistör yeterli olur.  ;)

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın