tur sayıp durma

Başlatan cerkez79, 02 Mart 2012, 21:58:50

cerkez79

Arkadaşlar internette baya araştırdım ama aradığım sonucu tam bulamadım.

yapmak istediğim şey düğmeye basınca 1KW redüktörlü (60d/dak) trifaze motoru 7 tur döndürüp durdurmak.

maliyeti 1000 TL yi aşmayacak (motor dahil) bir sistemi nasıl yapabilirim.

plc ve encoder önerenler oldu ama pahalı olmazmı? (fiyatlarını bilmiyorum çünkü ne istediğimi bilemiyorum. Plc ve encoderi tanımıyorum. bilgim yok.)

yada basit bir sayma devresi ile 7. turda frenli motorla mı durdurmak daha kolay ve hesaplı olur.

lütfen yardım.

mft

aklıma gelen en basit yol şöyle motorun miline bir mıklatıs yapıştırırsın ve sabit bir yerede bir reed röle(mıklatısla çalışan bir anahtar) koyarsın her turda bir sinyal üretir o sinyalide cd4017 yada benzeri bir sayıcı entegrenin clock pinine bağlarsın böylece her turda entegre bir ileri gider sizde 6 numaralı(0dan başladığı için 6) çıkışa bir röle bağlarsın onlada motorun elektiriğini kesersin misafirlikteyim oyüzden elimde progra yok çizim yapamıyacam mantıklı bulan arkadaşlar yardımcı olur

cerkez79

her turda puls verme işini mekanik siviç yada led li sensörle yapabilirim. (dönen milim 60 d/dak ile dönecek. bir tarafına bir çıkıntı

yada led in okuyabileceği bir şey kaynatabilrim). bana lazım olan turları sayıp 7. turda elektriği kesecek bir devre.

(misafirlikten bile yardım ediyorsun ya helal olsun)

mft

isis i kermakla uğraşamadım ama yenka diye küçük bir program indirdim orada çizdim

cerkez79

arkadaşlar vermiş olduğunuz cevaplar için çok teşekkür ederim.

elektronik bilgim röle ve kontaktörden öte gitmediği için (lehimi bile zorla yapan biri olarak)

http://www.enda.com.tr/TR/Urunler/Urunler.aspx?UrunID=10

adresindeki gibi bir sayıcı alsam diyorum. 150tl civarı (hem yarın 7 değil 17 turu da sayar)

bunun çıkışına kontaktörü bağlasam diyorum.

ışıklı sviç ile sayıp

7. tur sonunda motor ve frenin gerilimi kesilse .

ve motor dursa.

nasıl çalışır mı?

asma

Kendi bulduğunuz çözüm daha esnek ve arıza durumunda bakımı kolay gözüküyor. Bu tip sayaçları inceleyip size en uygun olanını seçebilirsiniz. Sayaç set değeri mekanik olup, set edildikten sonra (veya resetlendikten sonra) dijital göstergede o sayıya yada sıfıra ulaşınca çıkış veren örnekler var. Fiyat uygun olduğu için ben örnek vermiyorum.  :) Ben daha pahalılarını bulmuştum.
Çıkışları genelde minyatür rölelerle ister 220Vac ister 24Vdc anahtarlamakta kullanılır. Size tek önerim bu sayaç çıkışını kontaktöre değil mini röle denilen (endüstiriyel amaçlı ve soketli) röleye  bağlamanız ve röle ile kontaktörü sürmenizdir.

cerkez79

Zaten ben de siviclere/butonlara 220 gelmesine karsi biriyim.

Nasipse sistemi mi 12 yada 24 volt ile kurup kontaktoru oyle tetikleyecegim

her ne kadar sistemi kendim kurmus gibi gozuksem de sozden cok sey ogrendim.

Herkeze tesekkur

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın