RF ALICI VERİCİ DEVRESİ

Başlatan ozbayelk, 28 Şubat 2012, 00:07:28

ozbayelk

merhaba ustalarım rf alıcı verici  bitirme tezi ödevim var ancak beceremedım sizlerden yardım istiyorum  devre şeması ve pic kodları ile   bilen arkadaşlardan bekliyorum yapılmış denenmiş olan .

ozbayelk

usta bu devrenın aynısını kurdum bu pic deki alıcı verıcı gırıs cıkıslarını kablo ile bagladım mı calısıyo ama alıcı verıcı taktımmı calısmıyo  :(

hawke

BİR YERDEDE HATA YAPMADIĞINA EMİNMİSİN VE ALICI VERİCİLERİN ÇALIŞIP ÇALIŞMADIĞINI KONTROL ETTİNMİ
30 kupona alınmadı bu vatan

ozbayelk

yeni alıcı verıcı aldıydım calısmayınca gıttım bı daha aldım aynısından  bı arkadas bilgi basıyomu falan dedı anlamadım

hawke

arkadasın verici kısmından bilgi cıkısı (data dediğimiz olay)oluyormu demek istemiştir bunu test etmek için cıkıs pinine 1k ve ledi seri bağla ve şaseye ver butonlara bas led yanıp sönmeli
30 kupona alınmadı bu vatan

ozbayelk

ozbayelk

led bagladım cok hızlı şekılde yanıp sonuyo led  o devreyi kurdum tekrar alıcı verıcı taktım mı calışmadı  kablo ıle bagladım calıştı  bu anten nasıl olacak ???

ogoculu

piyasadaki rf alıcı vericilerde çok fazla distorsiyon mevcuttur bu sebeple özellikle seri port kullanımında çok problemler görülmektedir.  sağlamlık kontrolü için göndericinin data bacağına kare dalge verip ve alıcının data bacağından osilaskopla bakarsan büyük ihtimalle çalıştığını göreceksin fakat seri portta veri çok net olmalı değilse rf alıcı havadan çok fazla sinyal kapıp saçma sekilde çalışabilir.
gelelim çözüme, hangi dili kullanıyorsun  bilmiyorum fakat ccs kullanmanı tavsiye ederim. alıcı devrede seri port için interrup kullanman gerekir pic wizardtan bunu yapabilirsin, bu interrupt seri porttan veri geldiği anda devreye girer, gelen verileri tek tek kontrol edersin, göndereceğin verinin başınba ve sonuna veri paketleri koyup bu veri paketleri sayesinde bilginin doğruluğunu kontrol edebilirsin, söyle ki;
mesela adc den okunan değeri seri porttan göndermek istersek, başına ve sonuna kontrol karakterleri koyalım gönderici devreden  okunan değer adc değişkenine atansın, sonra bu bilgiyi göndermek için ;

printf(\"\\n\\rABC%3luSON\",a);

verinin başına ABC sonunada SON ekledik ve arada 3karakter olarak adc değişkenini gönderdik. göndermek basit çok sorun değil, gelelim alıcıya
alıcıda seri port kesmesinin içine küçük bir ekleme ile net veriyi almış olacağız

#int_RDA
RDA_isr()
{
unsigned int a;
unsigned long b;
   veri_ok=0;
   a1=a2;
   a2=a3;
   a3=a4;
   a4=a5;
   a5=a6;
   a6=a7;
   a7=a8;
   a8=a9;
   a9=getch();
   if(a1 !=\'A\') return;
   if(a2 !=\'B\') return;
   if(a3 !=\'C\') return;
   if(a7 !=\'S\') return;
   if(a8 !=\'O\') return;
   if(a9 !=\'N\') return;
   veri_ok=1;

}
burada veriyi tek tek alıp sağa kaydırma mantığıyla 9 veriyide almış olduk.  a4,a5 ve a6 da istemiş olduğumuz adc değeri oldu, bu değeri sayıya çevirip işlem yapabilir yada direk lcd ekrana yazdırabilirsin,

bu arada değişken olarak a1,a2,a3 şeklinde değilde dizi değişkeni yapmak istersen yani a[1],a[2],a[3] gibi remden fazla kullanmamış olursun

bu bir kesme olduğu için normal yazılımımızın çalışmasını etkilemeyecektir,  yazılım esnasında veri_ok değişkeni 1 ise seklinde bir if komutuyla veriyi istediğin gibi kullanabilirsin.

burada önemli detay verinin başındaki ve sonundaki sabit değerler, bunları kontrol edip gelen bilgiyi en doğru şekilde alabilmek, kontrol verileri ne kadar fazla olursa o kadar kesin sonuç alırsın.

ozbayelk

usta oncelıkle yazdıgın için teşekkur ederım ama bu ccs dılınden anlamıyorum hıc program yazmadım sorun alıcı verıcı  hattında sanırım data verı gönderıyo anlamadım gıttı delırecem

ozbayelk

surgun

ozbayelk kardeşim merhaba konuyu hortlatıyorum ama aynı sorunu şu an ben yaşıyorum, sen nasıl modülleri haberleştirmiştin ?
Picler arada kablo ile haberleşebiliyo çalışıyo ama modüller ile çalışmıyo :(

surgun

yolcu27

Alıntı yapılan: surgun - 16 Temmuz 2016, 15:30:57ozbayelk kardeşim merhaba konuyu hortlatıyorum ama aynı sorunu şu an ben yaşıyorum, sen nasıl modülleri haberleştirmiştin ?
Picler arada kablo ile haberleşebiliyo çalışıyo ama modüller ile çalışmıyo :(

bu modüller insanı deli ediyorlar. 433mhz ise alıcı ve verici modüle 17,3cm lik birer kablo lehimleyin anten yerlerine. öyle deneyin . alıcı verici kablo ile çalışıyorsa sıkıntı modüllerdedir. beslemelerini data pinlerini, filan tam dogru oldugunu teyit edin.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın