220 volt tetikleme devresi lazım

Başlatan aegeanxtr, 17 Şubat 2012, 14:40:07

aegeanxtr

Selam arkadaşlar bana şöyle bir devre lazım mesela bir elektrik sobasının 220 volt girişini benim bir butona basmamla tetikleyip sobayı çalıştıracak ve ben sobayı kapatıncaya kadar soba sürekli çalışacak. anakartların tetiklenip çalışması gibi. umarım anlatabilmişimdir.

mft

Adnancoskun

çift kontaklı role kullan ve bir kontak sobayı açsın diğer kontak kendini kilitlesin, taki sen rolenin gerilimini kesene kadar.. en basiti bu
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

aegeanxtr

Alıntı yapılan: mft - 17 Şubat 2012, 15:59:42tek buton ile açip kapama gibi bişeymii pek anlayamadım

Şimdi şöyle ben butona 1 kere basıcam soba çalışacak ta ki ben sobayı kapatana veya fişini çekene kadar. aynı bilgisayarın çalışması gibi nasıl kasanın üzerindeki butona 1 kere bastığımızda çalışıyor ve biz kapatmadan veya fişini çekmeden kapanmıyor aynı sistemin 220 volt ile çalışanı lazım.

aegeanxtr

Alıntı yapılan: Adnancoskun - 17 Şubat 2012, 16:20:40çift kontaklı role kullan ve bir kontak sobayı açsın diğer kontak kendini kilitlesin, taki sen rolenin gerilimini kesene kadar.. en basiti bu

biraz daha açıklayabilir misiniz? basit bir şema ile anlatırsanız sevinirim.

asma

Bence anlaşılmayan kısım sobanın bir açma kapama düğmesi vardır ve onu açtığınızda siz kapatana kadar yada fişini çekene kadar çalışmaya devam eder.
Siz nasıl rölenin bir kontağını kilitleme (mühürleme) için kullanmayı duymadız, bilmiyorsanız, bizlerde bir butonla açmaya anlam veremiyoruz. Üzerindeki anahtar bozuksa, uygun değilse kalmalı tip anahtar kullanılır, buton değil.
Ya tek butonla açma kapama yapılır yada bir butonla açıp diğeriyle kapatırsın (start-stop)
Yinede anlayamayan ben olayım ve bir çizim ekliyorum:

Röle voltajı 220V seçilirse ayrı bir kaynağa gerek kalmaz. Çizim alıntı olduğundan yük olarak lamba vardır.  ;)

Adnancoskun

benim çizmek için zamanım yoktu, ama Asma kardeşim gayet güzel çizmiş, tam söylemek istediğim buydu, ancak senin meramın bu değil, benim anladığım, sen tek butonla aç kapa yapmak istiyorsun, yani aynı butona birkez basınca çalışacak, ikinci basışında kapanacak, eğer öyle ise ff kullanman gerekecek, internette bolca şema mevcut. eğer istediğin tam benim şimdi söylediğim gibi ise ben sana yarın bir şema çizeyim.
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

aegeanxtr

Arkadaşlar öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. Aslında yapmak istediğim başka bişey sobayı basit bir örnek olsun diye verdim. Baştan amacımı anlatmam gerekirdi haklısınız kusura bakmayın. Neyse şimdi ben anakart üzerindeki çipsetleri sökmek için alttan ve üstten ısıtmalı el yapımı Bga rework cihazı yapıyorum. Alt ve üst ısıyı role çıkışlı termokupl ısı algılayıcılı dijital termostatlar kontrol edecek. Amacım alt ısıyı 160 dereceye ayarladığım zaman ısı 160 dereceye geldiğinde termostat  üst ısıtıcıyı tetikleyecek ve üst ısıtıcı çalışmaya başlayacak ve ben sistemi tamamen kapatmadan alt ve üst ısıtıcı ayarladığım derecelerde çalışmaya devam edecek. bilmem anlatabildim mi?

pwm.c

Alıntı yapılan: aegeanxtr - 17 Şubat 2012, 20:27:13Amacım alt ısıyı 160 dereceye ayarladığım zaman ısı 160 dereceye geldiğinde termostat  üst ısıtıcıyı tetikleyecek
bahsettiğin termostat devresini ben hazırlamıştım.
https://elektronikprojeler.com/index.php/topic,2402.msg9034.html#msg9034
anladığım kadarıyla senin devrede 1 buton olacak. ona basınca alt ısıtıcı çalışmaya başlayacak. sıcaklık max değere ulaştığında röle kontakları kestiği anda üst ısıtıcı devreye girecek ve sistemtedeki tüm elektiriği kesene kadar iki ısıtıcıde sürekli çalışmaya devam edecek değil mi?

eğer bu bahsettiğim gibiyse önemli iki durum var.
1- sistemi ilk çalıştırmada termostatların röleleri enerjisiz olduğundan üstteki  ısıtıcı  tetiklenebilir. onun için buna bir gecikme eklemelisin yada alttaki aktif olmadan üsttekini çalıştırmayacak bir düzenek gerekecek.
2- sistemi resetlemek için elektriğin tamamen kesilmesi gerekiyor ve sen bunu manuel olarak yapacaksın değil mi? bence iyi olmaz. buraya bir zamanlayıcı eklemelisin. sistemi açtıktan sonra ayarladığın zaman kadar çalışıp duracak.

şimdi yapmak istediği tam olarak doğru anlamışmıyım söyle bakalım?
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

aegeanxtr

Evet dostum termostat devresini sen hazırladın. Çok doğru anlamışsın biraz daha ayrıntılı anlatayım. Şimdi sisteme enerji vereceğim alt ısıtıcının termostatında ayrı bir açma anahtarı olacak üst ısıtıcının termostatında anahtar falan olmayacak. Alt ısıtıcının termostatını açtığımda alt ısıtıcı çalışmaya başlayacak ısı max değere ulaştığında termostat enerjiyi kesecek ve üst ısıtıcının termostatını tetikleyecek ve üst ısıtıcı çalışmaya başlayacak bu arada üst ısıtıcı max değere ulaşana kadar alt ısıtıcı set değerine göre çalışmaya devam edecek ve işim bittiğinde ben sistemi komple kapatacağım. Yapmak istediğim bu. Bu arada yaşını bilmediğim için dostum diye hitap ediyorum Yaşın büyükse kusura bakma büyüklerime saygısızlık etmek istemem.

pwm.c

tamam işte, tam dediğim gibiymiş.
o halde son yazdığım durumlarıda göz önünde bulundurmak gerekiyor. sana her türlü çizim verebiliz sorun değil ama elektronik bilgin ve malzeme imkanın ne durumda onuda bilmeliyiz.
yani hangi malzemeleri kullanarak yapmak istiyorsun? ikincisi, sana hazırladığım termostat devresini kurabilecekmisin? onu yaptığın zaman dier ayrıntılar sorun olmaz. bunlar için acele etme. termostatları çok iyi çalıştırmaya bak sen.
Bana istediğin gibi hitap edebilirsin sorun değil. yaşımın ve kim olduğumun önemi yok. saygı sadece hitapla olmaz yardım isteme üslubunada dikket edilmeli.
google amcamız senin adının Selçuk ,yaşınında olduğunu söyledi, doğrumu? benim adımda Nazmi yaşım yok. kendimi hiç yaşamadım kabul ediyorum. neyse, olayın felsefi boyutuna girmeyelim. sen işine hallet yeter.

aegeanxtr

Elektronik bilgim sizler kadar iyi olmasa da idare eder amatör sayılırım. Örnek olarak Youtube ta led tabela yazarsan çıkan barış bilgisayar tabelasını devrenin çizimi animasyonları dahil ben yaptım.  Elimde birsürü elektronik hurdası var (anakart, ekran kartı, monitör vb.) Verdiğin termostat devresini çizdim, yanlışlıklar varmı bilmiyorum gerçi çok dikkat ettim. Fakat devreyi şimdilik kurmayı düşünmüyorum çünkü sadece max6675 in fiyatı Bluemavi de 23 TL sadece Pic ve max6675 i alsam 35 TL tutuyo. 40 TL ye hazır termokupl girişli termostat cihazı var Emko Esm-3710. şimdilik bu cihazdan 2 adet alıcam. Evet adım Selçuk. Sen de bana çok yardımcı oluyosun teşekkür ederim.

pwm.c

Alıntı yapılan: aegeanxtr - 18 Şubat 2012, 03:52:10devreyi şimdilik kurmayı düşünmüyorum çünkü sadece max6675 in fiyatı Bluemavi de 23 TL sadece Pic ve max6675 i alsam 35 TL tutuyo. 40 TL ye hazır termokupl girişli termostat cihazı var Emko Esm-3710. şimdilik bu cihazdan 2 adet alıcam.

zamanın birinde biyerde düğün olmuş. günlerce çalıp eğlenmişler. nikahın ertesi günü gelin ile damat anlaşamayıp tekrar ayrılmış. düğünün zurnacısı bunu duyunca \"ah çaldığım havalar\" demiş.
dostum, bizden bukadar. herşeyi istemek yerine kendin öğren zararı etmessin.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın