0,2,4,6,0,2,4,6 ileri sayan senkron devre..

Başlatan furkan380, 16 Şubat 2012, 23:08:58

furkan380

birer artırımı bılıyorum ama 2 şerlı artırım gırınce kafam karıstı,bı fıkır yurutmeme yardım edersınız sevınırım

asma

Sen 0\'dan başlayıp ikişer ikişer 7 ye kadar sayabiliyorsan, senkron sayıcıyla da yapılır.
Ayrıca sıfırdan başlayıp birer birer artan sayıcıyı senkron yapmazsın, asenkron yaparsın. Onu biliyorum bunu bilmiyorum olayını anlamadım.
Senkron sayıcı için tablo hazırladınmı nasıl yapıldığını araştırdın mı?
İstenilen sayıları alt alta yazsan görürsün sağına \'0\' eklediğinde birer birer sayan sayıcının ikişer ikişer saymaya başladığını.
Aynı desimalde 0-9 sayıcı yapıp sağına sabit 0 gösteren display koyduğunda 10-90 sayıcı olduğu gibi.
Bu soru baştan sona şaşırtma

furkan380

dedıgınızı anlayamadım :/ odevi aynen aktarıyorum,
0'dan başlayıp ikişer artımlarla yediye kadar (0,2,4,6,0,2,4,6,....) sayan bir ikili senkron   ileri sayıcı devresi tasarlanmak isteniyor.
a)   Gerekli tasarımı JK tipi FF'ları ile gerçekleştirerek lojik diyagramını çiziniz.
soru bu ,
bıldıgım kadarıyla ılerı sayıcı devre asenkronlada yapılır,cunku asenkron senkron arasındakı fark işareti aynı anda almaya gore ayrılıyor ,su yazdıgıma tekrar bakıp bı yorum getırırsenız sevınırım.

furkan380

Gerekli tasarımı JK tipi FF'ları ile gerçekleştirerek nasıl yapabılırız? mesela ben tablo yapıyorum simdiki duruma 0 yazıyorum,bir sonrakı duruma 2 yazıyorum yanlısmı yapıyorum.Durum tablosu olustururken 1,3,5,7 yi nasıl atlatacagım.Derste 0 dan 7 ye 1 er sayımla saydırıcı yaptık ama ;2 şerli olunca kafam karıştı ,yardım edersenız sevınırım.

yazici67

Aklıma basit ama kompleks bir olay geldi 2 bit toplam 3 e kadar 1 artan sayıcı yapın çıkışı 1 bit kaydırın böylece
0 * 2 = 0     1 * 2 = 2    2 * 2 = 4     3 * 2 = 6 olur sonra tekrar 0 a döner...

asma

Alıntı yapılan: yazici67 - 19 Şubat 2012, 14:02:04Aklıma basit ama kompleks bir olay geldi 2 bit toplam 3 e kadar 1 artan sayıcı yapın çıkışı 1 bit kaydırın böylece
0 * 2 = 0     1 * 2 = 2    2 * 2 = 4     3 * 2 = 6 olur sonra tekrar 0 a döner...
İkici kez aynı soru için başlık açıldı.
Daha önce soruyla ilgili sıkıntı olduğunu asenkron sayıcıyla 0,1,2,3,0,1,2... şeklinde modüler sayıcı yapılır değeri sıfır olan bir bitin sabit olarak eklendiğinde kaydırma, ikiyle çarpma, ikişer sayma sağlanabileceğini anlatmak istedim. Onluk sistemde sıfır eklersek birer birer sayan sayıcı onar onar sayar, ikili sistemde de ikişer ikişer sayar.
000
010
100
110
000
Fakat istenilen yöntem bu değil. Tablo oluşturmayı senkron sayıcı tasarlamayı öğretmek isteyen bir soru var.  ;)
Ben kağıt kalemle bu soruyu çözmek bile istemiyorum, ödevin sahibi gibi uzaktan bakmak daha rahat.
Hani tablo oluşturup kümeler işaretlenir de 3 j-k ile devre oluşturulur. Sonra \"istediğim gibi saymıyor, nerede yanlış yapmış olabilirim\" denilebilir. 

Kolay gelsin.

yazici67

@asma soru açısından bakarsan katılıyorum öğretilen şekliyle yapmak daha doğru olur ben en azından bir fikir oluşturmak için yazdım o mesajı.İşin çözüm kısmına bakarsak arkadaşın kendisinin yapması tavsiyemdir.

furkan380

abi ben ugrasıyorum ,ugrasıyorum , mesela ben tablo yapıyorum simdiki duruma 0 yazıyorum,bir sonrakı duruma 2 yazıyorum yanlısmı yapıyorum.Durum tablosu olustururken 1,3,5,7 yi nasıl atlatacagım , bıze gosterılende hep 1 er 1 er sayıyordu , şimdiki duruma 0 bir sonrakı duruma 2 dıyıp cozdugum zaman, ona gore karnaugh haritasını olusturursam dogru yola ulasmıs olurmuyu ??

Elektron_X

devrenin çözümlenmiş tablo halini hazırladım ama ödevini sen kuracaksın
bir sorunun olursa gene yazabilirsin. (anlaşılan herkezin filp-flop entegreleri iel sorunu var  ;))
tablodaki D harfi aktif çıkışın sabit kaldığı durumu gösterir.
devre senkron olarak kurulmuştur. 3 adet jk filp flop kapısı ve iki adet edn kapısı kullanılmıştır. çıkışlar ikilik tabandadır, eğer displayde göstermek istenirse ara bir dönüştürücü kullanılabilir.

furkan380

cok tesekkurler bende aynı yoldan gıttım de yanlıs olabılır dıye dusunuyordum cok tesekkurler...

furkan380

aktif çıkışın sabit kaldığı durum nedemek acaba ya tam cozemedım onu ben cozerken D harfı kullanmadım ?

furkan380

ben D yerıne X koymustum , öyle de aynı sey cıkıyor ama rastgele olmus olabılırmı ?

i.akkol90

Alıntı yapılan: furkan380 - 11 Mart 2012, 16:29:28ben D yerıne X koymustum , öyle de aynı sey cıkıyor ama rastgele olmus olabılırmı ?
bizde gecen dönem görmüştük bu tür devreleri rasgele değil D\'de X\'de aynı anlamdadır.\" Farketmez\",\"Don\'t Care\"

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın