Dc motor kontrol

Başlatan dehsetcrew, 16 Şubat 2012, 15:00:12

dehsetcrew

Merhaba pic ile motor kontrol etmem gerek hızını ve yönünü program yazmasını bılmedıgım ıcın ve bu işlerde yeni oldugum ıcın sızden yardım ıstıyorum. kucuk ve ucuz bı devre arıyorum. sitede aradım baya bı ama ışıme yarıyanı bulamadım.

yazici67

Nasıl birşey istiyosun küçük motor mu kullanacaksın ? Hız kontrolünü ne ile yapacaksın butonla mı bilgisayarla mı yoksa potansiyometreyle mi?
Bu detayları vermezsen herhangi birşey yapamayız ki...

dehsetcrew

Buton yada potansiyometre fark etmez. kucuk motor fazla buyuk degıl. pıc ile kontrol etmem gerek.

dehsetcrew

Bu devre tam olarak işime yarrayabılırmı ısıs te motoru bır turlu donduremedım.

pwm.c

Blog sayfasında pic ile yapılmış motor kontrol devreleri bolca var. iyi bir arama yap bulursun, yada benim daha önce birisi için hazırladığım uzaktan kumandalı motor kontrol devresini kurabilirsin. dosyalar burada:
https://yadi.sk/d/ufxx9cB835bEWm
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

yazici67

@dehsetcrew mesajındaki devre çalışır kaynak koduna da baktım sorun yok simülasyonda çalışmamasının sebebi yazan kişinin gerçek L293D yerine basitçe örneklediği L293 kullanması.Devrede donanımsal veya yazılımsal bir sorun yok.

dehsetcrew

devreyı yaptım fakat calıstıramadım bıraz yardımcı olurmusunuz.

yazici67

PICe programı atarken bir sorun olmuş olabilir.Yolları kontrol et çizerken ya da lehimlerken sorun olmuş olabilir.Programda bir hata yok.Büyük ihtimalle sorun devrede...

dehsetcrew

yazici67

ARES te üstteki menüde print var zaten direkt olarak yazdır.

dehsetcrew

Bu şekilde çıkıyor arada yazılar kısa devre yapmazmi

pwm.c

yazdırmadan önce şu ayarları yapmalısın
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

dehsetcrew

yazici67

USBurn kullanmadığım için bilmiyorum farklı bir programla atmayı dene. Olmazsa seri portla at.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın