İzole edilmiş güç kaynağı hakkında?

Başlatan cagdas13_3, 12 Şubat 2012, 01:50:29

cagdas13_3

Merhaba arkadaşlar bir sorum olacaktı. İzole edilmiş güç kaynağı kullanmam gerekli. Elimde bir adet 12v 1800 mA transformatör var. Aceba bu transformatöre izole etmek istedğim sayıda regüleli devre yapsam bu izole edilmiş olur mu? Kısacası tek trafo ile izole edilmiş güç kaynağı yapmam mümkün mü? Şimdiden teşekkür ediyorum.

asma

İzole edilmiş güç kaynağı ihtiyacınızı anlayamadım.
İzoleden kastınız galvanik izolasyon ise trafo kullanarak şebekeden ve toprak potansiyelinden bağımsız hale gelirsiniz. Ancak birden fazla regüleyle farklı çıkışlar kullanmak isterseniz, bunlar birbirinden bağımsız olmazlar.
Mesela trafo çıkışına köprü diyot, kondansatör,7812 bağladınız. Aynı sargıya köprü diyot,kondansatör,7805 bağladınız. Birinin + ucuyla diğerinin + ucu arasında potansiyel fark oluşur. Bu voltajla bir PC fanı çalıştırabilirsiniz.
Bir başka trafo kullanırsanız. Bu trafoylada köprü diyor,kondansatör,7808 bağlayıp regülatör yapabilirsiniz. Fakat bunun ne+ ucu ne de - ucu ile diğer regülatörlerin uçları arasında voltaj göremezsiniz.
Çok uzadı.  :) ihtiyacınızın ne olduğunu siz biliyorsunuz. Kaç tane bağımsız güç kaynağı gerekiyorsa o kadar sekonder sargısı gerekir. (trafo değil)

cagdas13_3

Ben efekt pedalları için kullanacağım hepsi için ayrı bir güç kaynağı kullanmak daha yararlı oluyor onun için izole edilmiş güç kaynağına ihtiyacım vardı. Tek adaptörde uçları arası oluşan potansiyel fark seste olumsuz etki yaratıyordu. Bu bilgi benim için aydınlatıcı oldu. Çok teşekkür ederim.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın