1 fazdan 3 faz yapmak

Başlatan kaygısız, 11 Şubat 2012, 01:20:28

kaygısız

Trafo kullanmadan 1 fazdan 3 faz elde etmenin için devre araştırdım ama bulamadım.  Bilgisi olan ya da bildiği yer olan varsa paylaşabilirmi.
Selamlar.

yazici67

En basitinden RC faz kaydırma devreleri var.Daha kompleks bir 120 derece faz kaydırıcı ile yapabilirsin.

kaygısız

İlginiz için teşekkürler. Şema vermeniz mümkünmü. Faz kaydırıcı devreleri hangi elemanlarla kullanabiliriz. Denenmiş yada prensip şemaları varmı. 3 fazlı inverterlerin şemalarını nette bulamıyorum. Üç tane bir fazlı inverter faz kaydırma devreleri ile üç fazlı gibi çalıştırılabilirmi. Nasıl uygulama yapılabilir.
Selamlar.

asma

Amacınızı önce belirtmezseniz size verilen cevaplar farklı olur.
Eğer bir şebeke geriliminin tek fazını alıp diğerlerini görebilmekse istediğiniz. R-C elemanlarıyla birazda deneme yanılma katarak hiç olmazsa osilaskop ekranında üç fazı görürsünüz. Üç fazlı asenkron motoru tek fazla çalıştıracaksanız uygun kondansatörle bu da olur.
Ama siz 220 girişli 3x380 çıkışlı inverter yapabilmek için tek fazdan üç faz nasıl yapılır diyorsanız, o iş öyle yapılmıyor. En azından benim bildiklerim öyle değil.
Şebeke gerilimi DC ye çevrilir. Altı farklı anahtarlama elemanıyla üç faz için gerekli sinyaller oluşturulur. (üç faz giriş üç faz çıkışlı olanlar içinde durum aynı) Giriş gerilimi enerji olarak kullanılır, frekansı, faz açısı kullanıcıyı etkiliyecek olsa neden invertere para verilsin ki. Şema bulabilirsem eklerim.

Ayrıca ben trafo kullanarak, tek fazı üç faz yapmayı bilmiyorum. 

yazici67

Alıntı yapılan: asma - 12 Şubat 2012, 03:38:37Amacınızı önce belirtmezseniz size verilen cevaplar farklı olur.
Eğer bir şebeke geriliminin tek fazını alıp diğerlerini görebilmekse istediğiniz. R-C elemanlarıyla birazda deneme yanılma katarak hiç olmazsa osilaskop ekranında üç fazı görürsünüz. Üç fazlı asenkron motoru tek fazla çalıştıracaksanız uygun kondansatörle bu da olur.
Ama siz 220 girişli 3x380 çıkışlı inverter yapabilmek için tek fazdan üç faz nasıl yapılır diyorsanız, o iş öyle yapılmıyor. En azından benim bildiklerim öyle değil.
Şebeke gerilimi DC ye çevrilir. Altı farklı anahtarlama elemanıyla üç faz için gerekli sinyaller oluşturulur. (üç faz giriş üç faz çıkışlı olanlar içinde durum aynı) Giriş gerilimi enerji olarak kullanılır, frekansı, faz açısı kullanıcıyı etkiliyecek olsa neden invertere para verilsin ki. Şema bulabilirsem eklerim.
Ayrıca ben trafo kullanarak, tek fazı üç faz yapmayı bilmiyorum. 
@asma söylediklerine katılıyorum amaç belirtilmezse şema veremeyiz.
Eğer deneysel olarak 3 faz üretmek istiyorsanız RC elemanlar ile basit bir faz kaydırıcı yapılır.
Motor çalıştırmak içinse RST ler direkt köprülenip çalıştırılabilir ama verim düşer.
En iyi yöntem hazır satılan invertörler.
Ayrıca trafo ile şu şekilde oluyor @asma :

Yukarıdaki grafiktende görüleceği gibi R-S, S-T ve R-T uçları arasında üçgen bağlantıda:
> RS arasındaki tek olan bobinde 220 volt var. Diğer iki bobinde de 220 * cos 90 + 220 * cos 45 = 375 volt ~ 380 volt endüklenir.
Yıldızda da aynı şekilde ama R-Nötr arasında 220volt varken R-S arasında 380 volt olur.
İnverterlerin kullanılma amacı yüke bağlı olmadan tam 120 derece faz kayması sağlamaktır.Çünkü trafo ile yapıldığında ısınma, bobin direnci vs.vs. gibi nedenlerle verim düşer.

kaygısız

Mesajımda trafosuz olduğunu yazmıştım dikkatinizden kaçmış. Bir fazdan üç fazlı UPS nasıl yapılır diye düzelteyim. Amacım asenkron motorlu  sistemleri evde çalıştırabilmek.
Selamlar.

asma

Ben ayrıca bir soru sordum ve bana bir cevap yazıldı. Ayrıca teşekkür ederim, ben de bu konuda araştırma yapacağım.
Sanırım bu, senin dikkatinden kaçmış.  ;)
Kolay gelsin.

yazici67

UPS niteliğinde istiyorsan ayrıcada asenkron motor çalıştıracaksan size tavsiyem bir invertör satın almanız.Elde yapmak zaman kaybından başka bir işe yaramayacaktır.

kaygısız

Hazır satılan hiç gördünüzmü ben bulamadım.
Herhangi 3 fazlı inverter şemasına da rastlamadım. Benden önce bulacak olan olursa haberim olsun.
Selamlar.

kaygısız

Burada Kare Dalga (Altı Basamaklı) İnverter ve Üç fazlı PWM inverteler hakkında bilgi var ama güç katının prensip şeması var.
https://320volt.com/inverterler-hakkinda-ve-ornek-dc-ac-uygulamasi/
Burada da hazır bir ürün var dc girişli olduğu yazıyor. 220 voltu dc yapıp 3 faz üretiyorsa aradığım ürün bu. Biraz daha araştırayım belki uygulanmış bir şema bulabilirim.
http://www.esis.com.tr/elit_3010_10__150kva_3_fazli_sinus_inverter__urundetay.html
Selamlar.

asma

Hazır satılan, tek faz 220V veya DC ile çalışan motor sürücülere yerli örnek:
http://www.enko.com.tr/resimgoster.asp?resimler/urunler/mx2_on.jpg
Mesela Mitsubishi FR 700 serisinin 720 olanları 220 ile 740 olaonları 380 ile çalışıyor.
http://www.mitsubishi-automation-tr.com/
Diğer markalarda da var ama hangisi DC de de çalışır bilmiyorum.
Kolay gelsin.

yazici67

@kaygısız gördüğün gibi birçok hazır sistem var.Mesajında uygulanmış şema bulurum demişsin tekrar sötlüyorum elde yapmakla hem verim kaybı olur, hem lehimiydi kablosuydu ayrıca bu hazırdevrelerin çoğu mikrodenetleyici kontrollü yani üst seviye-profesyonel ürünler bunlardaki performansı elde edemeztin ama tabi sen bilirsin.Bizim yapabileceğimiz bu kadar...

kaygısız

Profesyonel kullanım gerektiğinde hazır ürün olurda deneyler, testler için fazla gelir. Bulursam burada da paylaşırım. İlgili ve bilgililerden her zaman paylaşım bekliyorum. Tecrübe ve tasarımlarınızda yararlanalım.
Selamlar.

kaygısız

Alıntı yapılan: dhan000 - 13 Şubat 2012, 11:03:59http://www.irf.com/technical-info/appnotes/an-985.pdf
işinize yarayabilir...
Link için teşekkürler.  Arayıpta bulamadığım bilgiler çok yararlı oldu 220 volta ve 50 hertze uyarlanabilir görünüyor. İyi bir kaynak oldu. Umarım başkalarıda yararlanır.
Selamlar.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın