Ana içeriğe git
Konu: power led surucusu nasıl yaparım (1083 Kez okunmuş)

power led surucusu nasıl yaparım

arkadaslar elımde 8 adet 3 wattlık 700 ma lık power led war bunları 4 lu 2 adet pcb karta taktım bunları arabada 12 voltta calıstıracam bunun ıcın surucu devresı lazm en pratık nasıl yapabılırım ve saglıklı bı sey olmasını ıstıyorum arkadaslar sımdıden saolun  bıde arkadaslar konudan tam anlamıyorum bana devreyı ve alacagm parca lıstesını yazarsanız sevınırım

Ynt: power led surucusu nasıl yaparım

Yanıt #1
http://www.biltek.tubitak.gov.tr/gelisim/elektronik/45.htm


Tubitakta benzer bir proje var sağlıklı çalışması açısından iyi bir devre.Devre şemasında çıkış akımını veren formül var direnci 1R8 kullanırsanız 0.69 amper gibi bir değer oluyor.

Ynt: power led surucusu nasıl yaparım

Yanıt #2
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

Ynt: power led surucusu nasıl yaparım

Yanıt #3
2. cevapta 1 tane led var ve parcaların ısımlerı tamyazılı degıl sanırım bırıncı devre guzel ama giris ıcın 24 volt ıstıyo sanırım arabada 13 volt var ve 3 tane 1 watt degıl 4 tane 3 waat baglayacagım ıcın sorun olur mu aceba

Ynt: power led surucusu nasıl yaparım

Yanıt #4
Verdiğim devrede (TUBİTAK) giriş ortalama 5 volta kadar kararlı çalışır.Ama giriş düştükçe kaynaktan daha fazla akım çeker.
Çıkışta 15 volt zener kullanırsın ledin gücüne göre akım verdiğinde çalışır.Vereceğin akımda önceki mesajımda yazılı 700mA için 1R8 değerinde direnç kullanırsın.4 tane 3w bağlarsın.
Not : Dikkatli bakarsanız 2.devrede tüm elemanlar yazılı.