16F84 -16F877 || Led Damlama, Meteor Efekti ? (Dönem Ödevi)

Başlatan meliteus, 08 Şubat 2012, 20:11:48

meliteus

Arkadaslar benden istenen devre bu. CCS C kullanmam gerekiyor.
Fakat CCS C hakkında bir bilgim yok. Kullanılması gereken led sayısına gelince F84\'de 12 led kullanmıstım baska bi projemde (Assemly ile yazmıstım)
F877 için bi fikrim yok fakat F84 kullanılırsa tekrar devre hazırlamakla uğrasmamıs olurum diye düşünüyorum.
Yardım edebilirseniz memnun olurum.
Teşekkürler.

yazici67

Alıntı yapılan: meliteus - 08 Şubat 2012, 20:11:48CCS C kullanmam gerekiyor.Fakat CCS C hakkında bir bilgim yok.
O halde bilmediğin bir dilde yazmak için ya CCS C yi öğrenmen gerekir, ya da biz yazmalıyız kodu. Eğer CCS bilmiyorsan sana anlatabileceğimiz veya yardım edebileceğimiz bir durum yok.Eğer bizim yapmamızı istiyorsan birkaç sorum olacak:
- Sadece led damlama ve meteor efekti mi olacak?
- Bu efektlerle neyi kast ediyorsun? İnternette örnek var mı?
- Karmaşık yani daha rastlantısal yanıp sönmeler mi istiyorsun yoksa sabit bir animasyon mu olsun?

meliteus

CCS C yi bilmiyorum açıkçası.
Sadece meteor efekti olması yeterli olur sanırım baska bir sey soylemedi hoca. İnternette örnekler var.
Video eklemeye calıstım.

http://www.youtube.com/watch?v=BXGFDvpYTXk

yazici67

Yalnız bunlar öyle 5-10 ledle olacak projeler değil en az 100-200 adet led lazım akıcı ve görsel olması açısından...
Ayrıca meraktan soruyorum madem hiç bilmiyorsun CCS C yi size bilmediğiniz halde neden ödev veriliyor?

meliteus

Dün başladılar anlatmaya, bu ay sonuna kadarda bunu istiyorlar..  :-\\
Yap bunu başka bir şey istemiyorum bu dönem dedi, üniversite sınavlarına hazırlandığımız için bu yıl, not verebilmek açısından istiyor sadece.
100-200 tane değilde 20-30 tane olsa yeter benim için diye düşünüyorum..

yazici67

20-30 tane olsa senin için yeter ama 48 tane de olsa az geliyor damla yerine tek led mi olsun?
Aslında en uygun 16x16 toplam 256 led olur.

meliteus

16x16 çook büyük olur. Ufacık bir pano var oraya koyucam dedi zaten.
Aslında 16 lık 4-5 sütun olsa yeterli geliyo bana, aşırı görsellik olmasına gerek yok.
Damla yerine tek led mi olsun derken ne demek istediniz tam olarak anlayamadım.. Kusuruma bakmayın :)

pwm.c

açıkcası böyle ödev istekleri bana pek inandırıcı gelmiyor ama neyse...
tek sıra ledlerle meteor efekti yapılabilinir. ilk led max parlaklıkta yanarak kayar ve arkasındakilerde sırayla kısılarak bunu takip eder. pwm üreterek bunu yapmak mümkün.
örnek bir video:
http://www.youtube.com/watch?v=4GDYSab-RFU

benzer devreleri internette kolay bulabiliz ama ccs ve pic zorunluluğu olması işi zora sokuyor.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

yazici67

@pwm.c haklısın pwm kullanılabilir eepromdan animasyon yüklenebilir fizik motoru kullanılabilir...
Bu liste uzadıkça uzar.
@meliteus tek led mi olsun derken videodaki gibi teksıra led demek istedim ama ben pwm ve azalma efektini kastetmemiştim.
@pwm.c dediğim gibi eklediğin videoda en az 200 led var düşün o zaman 10-15 ledle en fazla tek ledli yapılır pwm koysan en fazla 2 led kadar kuyruk yapabiliriz...
@pwm.c haklısın böyle ödevler banada pek mantıklı gelmedi esasında...

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın