Dvdrom harddisk bozar mı?

Başlatan cagdasbay, 07 Şubat 2012, 21:21:46

cagdasbay

Garip bi başlık ama. Sata harddisk ve lg dvd yazıcım var. Dvd rom bozuldu, daha sonra harddiskim sorun çıkarmaya başladı, açılışta tarama yapıyo ara ara, bad sectorler oluştu bi süre sonra derken disk iyice kafayı yedi. Sonra kurtarabildiğim verileri kurtardım, diski hurdaya çıkardım, dvdromu da çıkardım çünkü takılı olduğunda bilgisayar bazen açılmıyodu. Yeni harddisk taktım, gayet güzel kullanırken bugün dvdrom u tekrar denedim merakla, windows açılmadı, açılışta yine eskisi gibi \"select boot device, no bootable device\" vs hatalar verdi, harddiski görmedi. Dvdromu söktüm, fakat açılışta disk taraması yaptı, yine bozulan diskimdeki gibi bozuk kümeler vs...
Ve yine açıp kapadıkça disk taraması yapıyo. Bu diske de yol göründü gibi...

yazici67

DVDROM ve Harddiskiniz hangi portu kullanıyor? IDE, SCSI vs. vs. Resimlerini ekleyebilir  misiniz ?

cagdasbay

ikisi de sata. harddisk seagate barracuda st3808
dvdrom Lg gh22ns30
bundan önceki bozulan diskim samsung hd160jj

yazici67

İkiside sata ise dvd ye harici enerji ver sata çıkışlarını kontrol et anormal bir gerilim var mı mesela 12 volt kaçağı falan oluyor mu? Bir de çalışırken anakartı kontrol et belkide DVD\'nin de harddisklerinde bozulmasına neden olan anakarttır.Harddisklerde bad sector oluyorsa manyetik bir etkide olabilir.Bozuk olan harddiskleri dışarı al birde Windows Recovery veya başka bir boot CD si bul harddiskler kasanın dışından bağlı iken sağlam olup olmadığını kontrol et.Ayrıca harddiskleri başka bir bilgisayara bağla mümkünse çalışıp çalışmadığına bak.Çalışıyorsa(disk başlatılıyorsa) bir tarama yap veya veriyi kurtar.Sonrada anakarta bak yinede DVD de sorun olabilir.Yada anakarttaki SCSI arayüz kontrol çipinde bir sorun olmuş olabilir.DVD takılı değilken sağlam harddisk sorun çıkarmıyorsa SATA kablolarını kontrol et kısadevre kırılma vs. olmasın.Şimdilik aklıma gelen bunlar.Test ederken dikkatli olmaz lazım en küçük deşarjla bozulabilen aygıtlar bunlar.Harddiski açmamaya çalış en son çarede olsa açma azda olsa bir ihtimal varken sıfır olur şansın.Kolay gelsin...

cagdasbay

epey oldu yeni harddiski takalı, Sata kablolarını değiştirmiştim yeni harddiski bağlamadan, sorunsuz kullanılıyordu 6-7 aydır, bugün dvdromu taktım deniyim diye, şeytan dürttü heralde :D bu harddiskten de olduk. Ara ara açılıyo windows, bazen boot görmüyo bazen tarama yapıyo. Sapıttı. Neyse teşekkürler ilginize. Şansıma verileri yedeklemiştim...

sirhot

şunu söyleyebilirim açılışta windowsun hardiski tanımaması büyük ihtmimalle harddiskin kartının yandığının ibaresidir benzer sorun ben dede oldu benim sadece harddiskim gitti sorunu bir türlü bulamamıştım ta ki power supply değiştirene kadar bence var sa yedek bi ps onla dene

cagdasbay

Yok hocam kart sağlam, ki eski harddiskimin kartını değiştirip de denemiştim. Zaten arasıra görüyo arasıra görmüyo. Şuan tarama yaptı ve açıldı. Sorun yok gibi duruyor ama yeniden başlatacak olsam eminim saçmalıycak. Kapatmaya korkuyorum :) Dvdromun sata bağlantılarında da garip bi voltaj yok.

yazici67

Üzgünüm ama Windows arasıra tanıyıp arasıra tanımıyorsa ve anormal bir voltaj yoksa anakarttaki SCSI controller çipi ısınınca sapıtıyor olabilir.Anakartınızda sata kablolarının bağlantılarına yakın yerlerde bir veya iki adet çip olacak son çare onlarında bir kontrol edin toz kısadevreye neden olacak başka birşey var mı? Belkide DVDROM un manyetik etkisi yüzünde sorun olmuş olabilir.Windows tarama yaptığında ekranda belirtilen sonuçlarıda yazarsanız belki farklı yerlere gelebiliriz.

Elektron_X

bios bilini çıkart, bilgisayarın power supply bağlantılarını çıkart 5 - 25 sn aralıklar ile bilgisayarın power tuşuna bas bu işlemi 2 - 3 kez tekrarla, bios defaut ayarlarına gelsin, birde kullandığın pirizi kontrol et şebeke gerilimdeki değişmeler nedir. Kullandığın uzatmaya başka ne bağlı ?
Fazla akım çeken yüksek watlı cihazları başka prizlere dağıt. ( çok az bir ihtimal ama anakartın sata konnektörlerinin lehimlerinde sorun olabilir.)

yazici67

Alıntı Yapbios bilini çıkart, bilgisayarın power supply bağlantılarını çıkart 5 - 25 sn aralıklar ile bilgisayarın power tuşuna bas bu işlemi 2 - 3 kez tekrarla, bios defaut ayarlarına gelsin, birde kullandığın pirizi kontrol et şebeke gerilimdeki değişmeler nedir. Kullandığın uzatmaya başka ne bağlı ?
Fazla akım çeken yüksek watlı cihazları başka prizlere dağıt. ( çok az bir ihtimal ama anakartın sata konnektörlerinin lehimlerinde sorun olabilir.)
Gerilim veya besleme ile ilgili olduğunu zannetmiyorum; smps güç kaynağı yüksek gerilimleri önler o konuda bir sıkıntı olacağını zannetmiyorum.
@cagdasbay anakartınızın modeline göre bir bios güncellemesi varsa yükleyin.

cagdasbay

Yok hocam kullandığım sistem, hiç bi sorun yokken, bilgisayarın yerini değiştirdim, derken aklıma geldi dvdromu denedim kasayı açıp. Sonra hdd de sorun yapmaya başladı. Harddisk de eski, anakart da. Güncelleme yapılacak bi durum yok. Herhangi bi güncelleme yapılmış olsa da bios desteklemiyo olsa diycem, bilgisayar internete bile bağlı değil :) Ki zaten bios son sürüm. Güncellemiştim yıllar önce. Daha yenisi de çıkmadı zaten.

Ram dan kaynaklanabilir mi? Az önce babam rami ve soketlerini fırçayla temizleyip taktı. Ve bi sorun yok gibi duruyo şimdilik.

yazici67

Ramden kaynaklandığını zannetmiyorum.Ama herhangi bir kırılma vs. varsa ellerken düzelmişte olabilir şansa bağlı :D

cagdasbay

Bilmiyorum artık şans mı ama cidden bi problem yok şükür ki :D Sabahtan beri sorunsuz. Tek yaptığı ram slotunu değiştirmek ve temizlemek. Neyse şimdilik çözüldü :) teşekkürler ilginiz için

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın