I AKIMINI BULUNUZ???

Başlatan Tayfunnn, 25 Ocak 2012, 21:12:05

Tayfunnn

asma

Emriniz olur paşam.
Ne o?  sınavda soruyu resmedip foruma mı yolluyorsunuz? Üstelik rapor edip (bana) acele diyorsunuz.
Bu soru ve istek yardımlaşmayla alakası olmayan , çünkü saygıdan uzak bir davranış.
En çok bu saate kadar bekliyebildim, daha da geciktiremiyecem cevabı.
Bir resim çizip açıklama yaptım, belki faydası olur. İstersen adım adım anlatırım, çözümü.

Lütfen size sorulan soruyu bize sizin ağızınızdan iletiniz. Mesela \' ?? okulun 2. sınıfındayım, ?? dersi öğretmenimiz bizlere bu soruyu sordu , çözümünde yardımcı olurmusuz?\'

Tayfunnn

Öncelikle yanıtladığın için teşekkürler ama düşündüğün gibi değil dc devre analizi sınavından çıktım bu sorum doğruysa geçicem inşallah sınıfı bende biraz heyecan var çok merak ediyorum cevabı doğru yapmışmıyım diye dikkat ettiyseniz size soruyu çözermisiniz diye söylemedim sadece cevap kaç dedim yani I akımının sonucu söyleyin yazdım  düşündüğünüz uyanıklığı yapmadım yani bilmem anlatabildim mi?? Bu arada istediğim cevabı hala alamadım bende o şekilde yapıldığını bılıyorum ama heyecan yapıp bir yerde yanlışlık yaptım mı diye düşündüğüm için cevabı direk istedim

Dersi yapan hocam cevabı şuan hatırlamıyorum dediği için sonucu birilerine sormak istedim burdan alıcağım cevaplada emin olucaktım çünkü bu soruyu yanlışsa kesinlikle kalıyorum  neyse konunun dışına çok çıktım hala devrenin I akımını bekliyorum çözerseniz sevinirim

tekrar teşekkürler

yazici67

@Tayfunn forumdaki istisnalar hariç kimseyi yüz yüze tanımıyorsun o halde hangi saygı kuralları çerçevesinde davranacağına dikkat et belkide arkadaşın gibi konuştuğun kişi hocanla yaştadır yada kardeşin yaşındadır. Bunu bilemezsin. @asma bu konuda haklı, cevap almak istiyorsan önce düzgün bir soru sor.Soruyu \"aşağıdaki sorunun cevaplandırılması konusunda yardımcı olabilir misiniz ? \" diye sorsaydın olumlu bir cevap vermeye çalışırdık.

asma

Cevabımda kızgınlık veya suçlama aramayınız. Baştan sona ince bir espiriyle donatıp keyifle yollamıştım.  ;)
Tek olumsuz eleştirim mesajınızın saygıdan uzak görünen şeklidir.  Lütfen öyle değil, böyle yapınız diyerek sonlanıyor.
Cevap için mavi + kırmızı = mor yazmışım. Resimde mor bölümde aynı yönde ve toplanması gereken akım değerleri mevcut. (büyüttüğünüzde görünüyor)
Bu mesajın sizin tarafınızdan rapor edildiğini ve sebebinin acelecilik olduğunu hatırlatırım.
Devrenin akımını soramazsınız, iki düğüm ve birde önemsiz düğüm noktası (şase) var. Hangi hattan ne kadar akım geçtiğini sorarsınız. Değil mi?  (resimde I akımı değil i1 (I1) akımı isteniyor)
Ben altı farklı akım yönünü ve değerini verdim  8) Resimde mevcut.
Ben sizi yanlış anlamış olayım. Bir öğrencinin sınav sorusunun çözümünü başkasından istemesi için hoş bir ifade kullanmadığınızı düşünerek hata yapmışım. (elbette kopya maksadı yoktu)
Siz de paint ile el emeği göz nuru hazırladığım cevabımı dikkatli incelememişsiniz.

Kolay gelsin.

sampioneveli

9,6 A çıkıyor sonuç.
V1 e göre node-voltage metodu: 9-I1-I3=0
V2 ye göre node-voltage metodu:I3+3A=I2
   buradan I1+I2=12A çıkıyor.
Ayrıca I3 akımı V1-V2 ye de eişt olduğu için:
V1=8I1
V2=12I2
V1-V2=16I3
    denklemleri yerine yazınca
I1=9.6A
I2=2.4A
I3=-0.6A

asma

Alıntı yapılan: sampioneveli - 20 Şubat 2012, 15:26:259,6 A çıkıyor sonuç.
V1 e göre node-voltage metodu: 9-I1-I3=0
V2 ye göre node-voltage metodu:I3+3A=I2
   buradan I1+I2=12A çıkıyor.
Ayrıca I3 akımı V1-V2 ye de eişt olduğu için:
V1=8I1
V2=12I2
V1-V2=16I3
    denklemleri yerine yazınca
I1=9.6A
I2=2.4A
I3=-0.6A
Çok güzel ve sade anlatmışsınız. İlk önce I2 ve I3 ü yanlış yerde aradım.  :) sonra buldum. Şema çizip yerlerine koydum ve ben nerede hata yapmışım diye bakındım ve kafam karıştı.
I1=8A
I2=4A
I3=1A
V1=64V
V2=48V
Çıkıyor benim hesabım ve sizin formülünüze göre kontrol ediyorum; 9-I1-I3=0 ,  I3+3A=I2  , I1+I2=12A , V1-V2=16I3
Ben hatamı bulamadım. Yardımcı olurmusunuz. İki çözüm farklı sonuca ulaşmamalı.  :o
Benim cevabımda iki kaynağın ayrı hesaplanarak (7+1=8A) iki değerin aynı yöndeyse toplanması şeklindeydi. (I1 için)

Kolay gelsin.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın