PIC\'e Program Atma

Başlatan FeaRLesS, 23 Ocak 2012, 16:05:02

FeaRLesS

Merhaba,
Bir türlü anlamadığım ve çözemediğim sorunum var herhangi bir programı yazıp hex dosyasına çeviriyorum ve programlama kartı ile PIC\'e hata veriyor,bazen de bu hatayı vermiyor sebebini nedir? Hata vermediği zaman devreyi boarda kuruyorum fakat  devre çalışmıyor.PIC\'te +5V var,ancak devre çalışmıyor yani çıkış yok bu 2 sorunumun sebebi ne olabilir?
-PIC Programlama Kartı PIC ile uyumlu
-Program ismi: usb19a3
-PIC Programlama kartı: UNIVERSAL USB PIC PROGRAMMER

Hata Mesajı:

-PIC Programlama Kartı PIC ile uyumlu
-Program ismi: usb19a3
-PIC Programlama kartı: UNIVERSAL USB PIC PROGRAMMER

US-Burn V1.9 a3
-- Windows NT/2000/XP/Vista
-- Version 5.1 Build 2600
-- Service Pack 3
-- PIC-database V.18 (10/12/2008)
-- small fonts
-- USB-DLL-Version : 00010000
-- 1 sprut-device(s) detected
-- Brenner8, Firmware V. 0.12
## no calibration data in programmer
-- Uz_me= 2,775
-- Uz_ee= 3,3
-- Ukor= 1,189
-- Vdd = 5,946
## NO HEX-file loaded

PIC16F628A in database:
Vpp : 13V (12,75 .. 13,25V)

HEX-file-name : Polis Tepe Lambası.hex
C:\\DOCUME~1\\User\\LOCALS~1\\Temp\\$94A.tmp
-- HEX-file loaded
-- 1 k FLASH needed
-- 0 Byte EEPROM needed
-- HEX-file contains Config-data

C:\\DOCUME~1\\User\\LOCALS~1\\Temp\\$94C.tmp
-- HEX-file re-loaded

Erase PIC -finished
Start to program FLASH## 121 error(s)
Start to program ID - ok
Start write Configuration## 1 error(s)

Elektron_X

iki tane önerim olacak sana
birincisi temporary files dosyasının içindekileri silme. ( bilgisayarında işlem yaptığında program kurduğun veya internete girdiğinde girdiğin sitelerin resimleri scripleri vb.eklentileri bilgisayarında temp dosyasına kaydedilir. bu dosya silnimezse internet ve bilgisayarın hızıda yavaşlar ) gerçekte geçici işlemler kaydedilir ama hatalı dosyaları windows silmediğinden burda birikir.  klavyeden  windows + r  tuşuna yada
başlattan> tüm programlar> donatılar> çalıştırı tıkla gelen pencereye %temp% yaz enter\'a bas açılan klasördekilerin hepsini sil. (hatta klasör arama seçeneklerinden gizli dosyaları göster yap öyle sil )

ikincisi haberleşme programını ( pice yükleme programını ) bir program kaldırıcı ile kaldır Revouninstaller vb. gibi gelişmiş seçenekle kaldır bilgisayarındaki kalan kayıt defteri eklentilerinide silmiş olursun temiz bir kurulum yap.
bir sorun olursa tekar yazabilirsin

FeaRLesS

Yine olmadı... :(

Şimdi ki hata:

US-Burn V1.9 a3
-- Service Pack 3
-- small fonts
-- Uz_me= 2,715
-- Uz_ee= 3,3
-- Ukor= 1,215
-- Vdd = 6,077
## NO HEX-file loaded

PIC16F628A in database:
  Vpp : 13V  (12,75 .. 13,25V)

HEX-file-name :

C:\\DOCUME~1\\User\\LOCALS~1\\Temp\\$A09.tmp
-- HEX-file loaded
-- 1 k FLASH needed
-- 0 Byte EEPROM needed

C:\\DOCUME~1\\User\\LOCALS~1\\Temp\\$A0A.tmp
-- HEX-file re-loaded

Erase PIC -finished
Start to program ID - ok

Elektron_X

hatayı resim olarak atabilirsmisin. çünkü programın ayarlaması yapılamadı diyor büyük bir ihtimalle programlayıcında bir hata var yada kullandığın programlama devresinde bir şey ters
programlama cihazının klavuzu varsa bir ayarı kontrol et ama resim atarsan gene yardım ederim.

Elektron_X

(aygıt göneticisinde tanımlanmamış bir donanım olmadığına dikkat edin)
bilgisayarımı sağ tıklayın yöneti tıklayın gelen ekrandan aygıt yöneticisine geçin. programla cihazınıza ait olan usb kök dizini bulun sağ tıklayın özellikleri tıklayın güç yönetimi sekmesine geçin, güç kazancı sağlamak için bilgisayar bu aygıtı kapaltsın seçeneğindeki onayı kaldırın tamam deyin.

bir başka nokta aktarım programınızla alakalı pic-family seçeneği yanlış seçmiş olabilirsiniz, kaç bacaklı pic programlıyacaksanız seçeneklerden seçmeniz gerekiyor son olarak VPP +13V kalibrasyonunu yapmamış olabilirsiniz

FeaRLesS

PIC\'in pin sayısı veya 16Fxx vs. doğru.Aygıt yöneticisinden de yaptım fakat yine aynı hata.Programlayıcı da 2 led var Vdd ve Vpp.Vdd ledi sürekli yanıyor,Vpp ise test bölümünden Vpp On yaptığım da ve hexi atarken  yanıyor.PIC takılıyken \'\'Remove CP\'\' \'\'Erase PIC\'\' gibi seçeneklere tıkladım belki olur diye..PIC\'te bir sorun olabilir mi? Resimleri yükledim bi bak çok canımı sıktı bu olay ya :(

FeaRLesS

Flatron

Aşağıdaki linkte sizin programmer ın kullanım klavuzu var indirin
Orada yazanları deneyin
http://www.mediafire.com/?y2nzaegymg0

Flatron

Bu programlayıcıyı kullanmadağım için birşey diyemiyorum ama  benzer sorun birde burda olmuş

http://www.picproje.org/index.php?topic=21752.0

FeaRLesS

Değişen bir şey yok..PIC 16F628A takıyorum ancak programlayıcı bazen PIC16F84 olarak görüyor...PIC16F877\'yi denediğimde eskiden görüyordu şimdi görmüyor.Ancak \'\'Compare PIC with HEX-File\'\' tıkladığımda şöyle bir hata veriyor;
US-Burn V1.8 a3
-- Windows NT/2000/XP
-- Service Pack 3
-- PIC-database V.17 (04.04.2008)
-- small fonts
USB Error SE :100
## NO Brenner8/9 detected
## NO HEX-file loaded
-- Ukor= 1,224
-- Vdd = 6,121

PIC16F84 in database:
  Vpp : 13V  (12 .. 14V)

PIC16F628A in database:

HEX-file-name :

##no HEX-file loaded

HEX-file-name : boot_0_4mhz.hex
C:\\DOCUME~1\\User\\LOCALS~1\\Temp\\$1B8C.tmp

C:\\DOCUME~1\\User\\LOCALS~1\\Temp\\$1B8D.tmp

C:\\DOCUME~1\\User\\LOCALS~1\\Temp\\$1B8E.tmp
-- HEX-file loaded
-- 1 k FLASH needed
-- 0 Byte EEPROM needed

C:\\DOCUME~1\\User\\LOCALS~1\\Temp\\$1B90.tmp
-- HEX-file re-loaded

Erase PIC -finished
Start to program ID - ok

PIC16F84 in database:

## error in config: CONFIG

PIC16F628A in database:

Blank-Check :
-- PROGRAM is blank
-- ID is blank
-- EEPROM is blank
-- CONFIG is blank

C:\\DOCUME~1\\User\\LOCALS~1\\Temp\\$1B9F.tmp
-- HEX-file re-loaded

compare PIC with Polis Tepe Lambası.hex :
-- 121 errors in PROGRAM
-- 0 errors in ID
-- 0 errors in EEPROM
-- 1 errors in CONFIG

\'\'Blank Check\'\' tıkladığımda ise hata vermiyor şöyle bir yazı çıkıyor;
US-Burn V1.8 a3
-- Windows NT/2000/XP
-- Service Pack 3
-- PIC-database V.17 (04.04.2008)
-- small fonts
## NO HEX-file loaded
-- Ukor= 1,224
-- Vdd = 6,121

PIC16F84 in database:

PIC16F628A in database:

HEX-file-name :

##no HEX-file loaded

C:\\DOCUME~1\\User\\LOCALS~1\\Temp\\$1B8C.tmp

C:\\DOCUME~1\\User\\LOCALS~1\\Temp\\$1B8D.tmp

C:\\DOCUME~1\\User\\LOCALS~1\\Temp\\$1B8E.tmp
-- HEX-file loaded
-- 1 k FLASH needed
-- 0 Byte EEPROM needed

C:\\DOCUME~1\\User\\LOCALS~1\\Temp\\$1B90.tmp
-- HEX-file re-loaded

Erase PIC -finished
Start to program ID - ok

PIC16F84 in database:

## error in config: CONFIG

PIC16F628A in database:

Blank-Check :
-- PROGRAM is blank
-- ID is blank
-- EEPROM is blank
-- CONFIG is blank

C:\\DOCUME~1\\User\\LOCALS~1\\Temp\\$1B9F.tmp
-- HEX-file re-loaded

compare PIC with Polis Tepe Lambası.hex :
-- 121 errors in PROGRAM
-- 0 errors in ID
-- 0 errors in EEPROM
-- 1 errors in CONFIG

Blank-Check :
-- PROGRAM is blank
-- ID is blank
-- EEPROM is blank
-- CONFIG is blank

Başka bir 16F628A taklığımda Blank check şöyle bir hata veriyor;
US-Burn V1.9 a3
-- Service Pack 3
-- small fonts
-- Uz_me= 2,436
-- Uz_ee= 3,3
-- Ukor= 1,355
-- Vdd = 6,774
## NO HEX-file loaded

PIC16F628A in database:

Blank-Check :
## 236 error(s) in FLASH
-- ID is blank
-- EEPROM is blank
-- CONFIG is blank

Ne denediysem olmadı lütfen yardım edin gerçekten çok sıkıldım bu konudan :(

Elektron_X

programlayıcında arıza olabilir. usb kablonda arıza olabilir. usb kablonu multimetrenin ya diyot yada ohm konumu ile kablonun sağlamlık kontrolünü yap.
bir iki kaynak vereyim burdaki forum iletilerini oku bazılarının programlayıcısının usb arabirim çevirici pic hex dosyası arızalanmış bazılarının transistörüleri arızalıymış. bir incelersen halledebilirsin.
http://www.picproje.org/index.php/topic,21752.0.html
http://www.elektrotekno.com/about31921.html
bunlarda olmazsa tekrar yazabilirsin.

Elektron_X

FeaRLesS eğer imkanın varsa programlayıcı devreni başka bir bilgisayarda dene fakat driverı internetten güncel sürümünü kur. başka bilgisayrda da sorun veriyorsa elindeki pic ten eminsen ( sağlamsa,üzerine yazılıp silinebiliyorsa )
programlama kartın arızalıdır, satın aldıysan aldığın yerde değişimini yap eğer internette bulup kendin baskıdevresini çıkartıp yaptıysan falan oksitlenme, eleman bozukluğu (özellikle pic kristal osilatör devresi ), soğuk lehim, ve pcb yollarında kopukluk kısadevre kontrolünü yap yada çok zor bir ihtimal ama zif soketi çıkart bacaklardan biri veya birkaçı kısa devre olmuşl olabilir pinlerinden biri içeriden kırık olabilir.
elektronik bilgin nekadar bilmiyorum ama onarım sırasınde gene yardım edebiliriz.

FeaRLesS

usb19a3 driveri nasıl güncelleyebilirim?Programlayıcıyı satın aldım.Fakat aldığımdan beri 3 ay geçti değişiklik olur mu bilmiyorum...Başka bir bilgisayarda denerim benim şüphelendiğim şey PIC...İnşallah PIC bozuktur.Yeni bir PIC alıp başka bir bilgisayarda denerim.Teşekkürler...

cagdasbay

kalibrasyon yapılmadı diyor? kalibrasyonunu yapmayı denediniz mi? Yada nasıl yapıldığını biliyor musunuz?

Flatron

Bu arkadaşa yardımcı olmayı çok istediğimden ve sinirlerininde oldukça bozuk olduğunu tahmin ettiğimden bu inatçı küçük devrelerin \"PIC ide görmüyom PC yide görmüyom laaan\" demesini ne kadar uzatacağını bildiğimden genel olarak neler yapması gerektiğini şöyle yazayım.

1-Bu programlayıcıyı satın aldığınız yerden size bir CD verip \"Abi programı bu CD nin içinden kurar programı oradan atacaksınız\" dedilermi?
Bu firma yada dükkan bu işi biliyormu? yada abi biz bilmiyoz bizim bi salih abi var o biliyor\" mu dedi?
O zaman o salih abiye biran önce ulaşıp:
Bunu nasıl kuracağım bende vista yüklü,yada xp yüklü demeyi eğer laptop da kullanacaksanız bunları demeyi asla ihmal etmeyin.
Yani bunu yapan kişiye firmaya biran önce ulaşın.
(Mesela programın ikonunu  masaüstüne at sağ clikle \"xp olarak çalış \" seçeneğini seç diyebilir.Bütün herşeyin sorumlusu belkide 3 saniyelik bir işlemdir.

2-Bu tür programların bazı ayarları var biryerlerden JTAG falan gibi birşeyşeyler seçiliyor.Bu ayarları öğrenin ve  kontrol edin .

3-USB kablosu beraber geldi ise büyük ihtimal kopuktur.3-5 liraya çalıştığından emin olduğunuz bir usb kablosu satın alın hatta alırkende dükkandaki satıcıya
rica etsem bunu printerınızda denermisiniz deyin onun size sattığı kabloyu test etmesini yazıcıdan bir sayfa kağıt çıkartmasınada bizzat şahit olun.

4-Bir programlayıcıcının üzerindeki LEDler çok önemlidir.Bunlar yanıp sönerken \"PC yi gördüm \",\"PC den programı okuyorum\" ,\"PIC e yazıyorum\" derler bu işlemler sırasında da yazılım
Herkesin beklediği o mesajı verir
\"Programı yükledim herşey yolunda \" yada benzeri bir mesaj verir

5.Bazı programlar kaynak kodlarının kendi klasörlerinde olmasını isterler.Hex e dönüştürdükten sonra genelde masaüstünde olması sorun çıkarmayabilir.Ama belki bazı programlayıcılar :
Ben hangi klasördeysem HEX imde orada olmalı diyebilir.

6.Hala birşey çalışmıyorsa satın alınan yere gidilip değiştirmesi istenir.Hatta yeni kartın yükleme işlemini yaptığına bizzat şahit olunursa çok çok daha iyi olup daha sonra saç baş yolunmamış olur.

Kolay gelsin
*Bu yazı herhangi bir konu yada kişiyi rencide etmek için yazılmamıştır

cagdasbay

:D Güzel bi yazı olmuş

Yalnız bence öncelikle programlayıcının kalibrasyonunun yapılması gerekiyo. Programlayıcı ilk bağlandığında da ekranda yazmış no calibration data diye.
https://elektronikprojeler.com/index.php?action=dlattach;topic=2354.0;attach=1045;image

Bu sayfadan da belli, kalibrasyon yapılmamış. Kart bilgisayara ilk bağlandığında zif sokete herhangi bi entegre takılmadan önce mutlaka kalibre edilmeli.

Flatron

Alıntı yapılan: cagdasbay - 24 Ocak 2012, 21:12:32:D Güzel bi yazı olmuş
teşekkür ederim
Alıntı yapılan: cagdasbay - 24 Ocak 2012, 21:12:32Yalnız bence öncelikle programlayıcının kalibrasyonunun yapılması gerekiyo. Programlayıcı ilk bağlandığında da ekranda yazmış no calibration data diye.

Bu sayfadan da belli, kalibrasyon yapılmamış. Kart bilgisayara ilk bağlandığında zif sokete herhangi bi entegre takılmadan önce mutlaka kalibre edilmeli.
bu ayarların neye göre yapılması gerektiğide bulunursa belkide bütün sorun çözülecek

cagdasbay

Ekte kalibrasyonla ilgili döküman.

\'Problem\' umarım kalibrasyonla ilgilidir...

Flatron

Evet kalibrasyonu anlatıyor.İlk sayfada kırmızıyla yazan
\"A non-calibrated Brenner8 can destroy every target-PIC in shortest time! It can
produce Vpp-voltages of 25V and above. No PIC survives this!\"
anlamı
Kalibrasyonu olmayan Brenener 8 kısa sürede PIC i bozar Vpp voltajı 25 volta kadar çıkabilir ve bunada hiçbir PIC dayanamaz
diyor.

FeaRLesS

Programlayıcın CD\'sinin içinde kalibrasyon ayarı var ve orda yazdığı gibi \'\'Auto-adjust offset and gain\'\' ile otomatik olarak ayarladım başka yapacağım bir şey var mı kalibrasyonla ilgili?

Kalibrasyonu otomatik yaptığımda şöyle bir hata veriyor;

US-Burn V1.9 a3
-- Service Pack 3
-- small fonts
-- Uz_me= 2,72
-- Uz_ee= 3,3
-- Ukor= 1,213
-- Vdd = 6,066
## NO HEX-file loaded

VPP-Calibration:
## Vpp_off regulation not operational
-- ULoad = 20,66 V at PWM: 48 %
## Vpp_on regulation not operational

FeaRLesS

U-divider\'i aşağıdaki Vpp-mess\'in  10V-11V-12V-13V\'ta yakın olması için değiştiriyorum fakat sürekli fakrlı değerler çıkıyor.Yüklediğim resimler kendi programlayıcımın ZIF soketinin bazı bacakları lehimlenmemiş sorun bundan olabilir mi acaba?

Elektron_X

FeaRLesS pcb de zif soketin bacaklarında eğer yol devamı yoksa mesela bazı bacaklar boşta o bacaklar lehimsiz kalmasının sakıncası yok ama fotograf çekerken flash\'lı çekim yapmışsın biraz yansıma yapmış bağlantı yollarına ait leimlenmemiş alan varsa lehimleyebilirsin birazda lehim partükülleri kalmış onları temizle. ( Dikkat : lehimleme yaparken pici soketinden çıkart bozulmaması için )
bunları yaparken eline ya doktor eldiveni yada elektrostatik engelleyici özel eldivenler var onlardan giy (hiçbiri yoksa ölçüm yaparken çıplak elle pic\'e deymemeye dikkat et )
usb ye takılı iken 3v3 olan yerdeki voltajı ölç yaklaçık 3,3 volt olması lazım.
vpp değerini ölç eğer ayar tutmuyor ise tek tek transistörleri çıkart sağlamlık kontrolü yap.
( aldığın yerde değişim şansın varsa değiştir, hiç uğraşmak istemiyorsa )

FeaRLesS

Yok ya olmuyor... :\'( Değiştirme imkanı olduğunu sanmıyorum çünkü programlayıcıyı alalı 3 ay oldu. Okullar bir an önce açılsında zaten elektrik-elektronik okuyorum hocaya gidip gösteririm...

Yardımlarınız işin teşekkürler...

cagdasbay

Aman sakin olun :)
Flatron un dediği gibi, problemin sinirlerinizi bozduğunu tahmin ediyoruz. Evet ölçtüğünüz voltajın değişmesi gerekiyor zaten. Programlayıcınız benimkinden biraz farklı sanırım. Kalibrasyonla ilgili bildiğim ve anladığım kadarını paylaşırım. Bence vaktiniz olduğu sürece sabırla uğraşın :) Çalıştıramasanız bile araştırırken sağdan soldan okuduğunuz işe yarar bilgiler ilerde ihtiyaç olabilir :)

cagdasbay

Sanıyorum ki karttaki 3v3 yazan yer zener  voltajı ölçüm noktası. O noktayla gnd hattı arası voltajı ölçün. usburn programında options daki calibration kısmında; z-voltage kısmına ölçtüğünüz değeri yazın. apply deyin. u-divider a da bir değer girin. Default değer 3,14 müş. Bu şekilde kalsın ilk başta. autoadjustoffsetandgain e tıklayın. Sonra da, mesela, 12v a tıklayın; ekranda çıkan vpp voltajıyla, sizin kartınızda vpp-gnd arası ölçtüğünüz voltajı karşılaştırın. Aynı işlemleri 11-10-13 v için tekrarlayın. Eğer ölçtüğünüz değerlerle ekranda yazan vpp değerleri çok farklı ise, u-divider oranını değiştirin. Mesala 3,16 yapın. adjust deyin ve tekrar voltajları ölçüp, programın ölçtüğü değerlerle kıyaslayın. Bu şekilde ölçtüğünüz değerle görünen değerlerin en yakın olduğu oranı bulun ve o şekilde bırakın.

Benim zener voltajım 2,29v. Gerilim bölücü 3,18 oranındayken neredeyse ekranda yazanla aynı voltajı ölçüyorum. Kabul edilir sapma olarak 0,3 volt denilmiş. Diyelim siz ölçtünüz 11,29 volt; ekranda yazıyo 11,50   kabul edilebilir bi değermiş. Ama yakınlaştırabildiğiniz kadar yakınlaştırın diyor...

Son olarak da, programda hata diyagramı çıkarabiliyorsunuz, ayarlamanızı yaptıktan sonra graphic e tıklarsanız, 3-5 saniye içinde size bi diyagram veriyor. Eğer grafikte yeşil ve mavi çizgiler birlikte yeşil alan içinde aşağıdan yukarıya çıkıp yeşil alanın üstüne çıkıyorsa, tamamdır, ancak yeşil alanın altından başlayıp üstüne çıkamıyorsa biyerlerde problem var demektir.

Umarım anlatabilmişimdir, umarım sizdeki kart da bu şekilde kalibre ediliyordur da problemi çözersiniz...

FeaRLesS

Cevap veremedim kusura bakma.Dediğini yaptım ve programı attı :) Devreyi board\'a kurdum,denemek istedim fakat çalışmıyor.PIC üzerinde ki voltu görmek için 4.(+) ve 14.(-) bacaklarına baktığımda +5V var ancak ledler yanmıyor.PIC uygulamalarına daha yeni başladım fazla bilgim yok.Çalışması için ne yapmam gerekiyor?

1.bacağına 7805 bağladım.
16. ve 15. bacakların da kristal diyot var.

cagdasbay

Programı atabildiyseniz ne güzel. Yapmak istediğiniz devre nedir?

FeaRLesS

Devreyi ISIS olarak yükleyemedim.Resim olarak gösteriyorum.Polis ışığı yapmak istiyorum.Boarda şöyle kurdum 7. bacağa sadece 1 led bağladım 6.bacak boş devrenin çalışmamasının nedeni bu olamaz di mi? :)

cagdasbay

Öncelikle şunu söyliyim, pic konusunda oldukça cahilim :) Haberiniz olsun :D

Programı atarken usburn de pic configurationdan gerekli ayarları yaptınız mı?

FeaRLesS

Evet yaptım.PIC16F628A\'nın \'\'uygulamada\'\' hangi bacağını nereye bağlayacağı mı söylermisiniz?

cagdasbay

Fikrim olsa söylerim ama ne yazık ki ne bilgim ne fikrim var...

Elektron_X

Alıntı yapılan: FeaRLesS - 31 Ocak 2012, 14:44:22Devreyi ISIS olarak yükleyemedim.Resim olarak gösteriyorum.Polis ışığı yapmak istiyorum.Boarda şöyle kurdum 7. bacağa sadece 1 led bağladım 6.bacak boş devrenin çalışmamasının nedeni bu olamaz di mi? :)

çalışmama nedenleri
1- dirençlerin değerlerini belirrtmemişsin ( 330ohm ) {direnç değerlerin 330ohm civarında ise tek led ile dene gene de çalışmazise transistörle sür, devren çalışırken ölçü aleti ile ledlerin voltajlarını ölç, geçen akımı ölç gene olmazsa aşağıdaki adımlara bir bak}
2- simülatör programına hex dosyasını yüklememiş olabilirsin.
3- programda yazdığın bacaklar ile devreyi kurduğun bacaklar aynı olmayabilir.
4- ledlerin yanmasını nasıl ayarladın o da önemli ( çıkışa 1 vererek mi ledleri yakacaksın yoksa 0 vererek mi { ledlerin beslemesi kaynaktan besleyerek, bu yöntem simülasyon ortamında çalışır ama gerçek hayatta fazla akımdan pice zara verir. } )

bu arada bu yardım senin programlaycından pic\'e hex atamamanla ilgili değilmiydi hallodu mu programlayıcın.

FeaRLesS

Evet galiba sorunum çözüldü programı atmaya başladı şimdilik :) Yapmak istediğim asıl devrenin resmini verdim.Programınıda yazdım.Ancak dediğim gibi board\'a kurunca çalışmıyor fakat PIC\'te +5V var.PIC\'in hangi bacağına ne bağlayacağımı söylermisiniz?

Teşekkürler... 8)

Devre Programı;

#include <16f628a.h>
#fuses INTRC_IO,NOWDT,NOPROTECT,NOBROWNOUT,NOLVP,NOPUT
#use delay (clock=4000000)

#define DATA PIN_A0
#define CLOCK PIN_A1
#define LATCH PIN_A2

int i;
void main() {
tekrar:
for(i=1;i<16;i++){
output_high(DATA);
output_low(CLOCK);
output_high(CLOCK);
output_low(LATCH);
output_high(LATCH);
delay_ms(5);
}
for(i=1;i<16;i++){
output_low(DATA);
output_low(CLOCK);
output_high(CLOCK);
output_low(LATCH);
output_high(LATCH);
delay_ms(5);
}
goto tekrar;

}

gareven

aygıt yöneticisinden bi bak hangi com u kullanıyorsunuz, com1  veya com2 olsun. sonra programlayıcıda onu seç.

sumselfat

brenner 8 kullanıyorm şöyle bir hata alıyorum neden olabilir :

Blank-Check :
## 264 error(s) in FLASH
– ID is blank
– EEPROM is blank
(– 1 error(s) in CONFIG, don't care)

mur

Arkadaşlar merhaba brenner 8 kullanıyorm
 ama aşağıdaki hatayı veriyor yardımcı lalacak arkadaşlara teşekkürler ederim

US-Burn V1.12
-- Version 6.0 (WinVista) Build 6001
-- Service Pack 1
-- PIC-database V.33 (15/08/2012)
##  NO Brenner8/9 detected!

## You should try to start USBurn ..
##   ..in compatibility-mode..
##   ..(right mouse button)

## NO HEX-file loaded

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın