pcbway

Harici Samsung Hdd Parça sorunu

Başlatan ferater, 23 Ocak 2012, 15:03:21

ferater

23 Ocak 2012, 15:03:21 Son düzenlenme: 23 Ocak 2012, 15:05:47 ferater
Arkadaşlar Merhaba,
Geçenlerde arkadaşıma ödünç olarak verdiğim usb harddsikimin usb soketi kırılmış ve yapayım derken de oradaki parçayı kaybetmişler.
Sağlam bir harddiskten alınmış resmi yüklüyorum (resmi nette buldum). Hemen usb girişini takip eden yerde işaretli olan parça hakkında bilgisi olan var mıdır?
Teşekkürler.
Düzenleme : Harddiskin modeli HM502JX \'dir :)


Elektron_X

soket girişindeki elemanlar kondansatör, bilgisayarın port girişlerinde mevcut aniden çıkartılan veya takılan cihazları korumak için kullanılır. biri sağlam ise onu çıkart lcr metre ile değerini ölç kareköyde smd malzeme satan dükkanlar var ordan temin edebilirsin. ( gerçi orayı kısa devre yapsan da kart çalışır fakat kullandığın kart dahili harddisk kartı usb den takarken yada çıkartırken kararsız data okuma yazma akımları loader cipini yakabilir. kristalini bozabilir o zaman kart hiç bir şeye yaramaz )

ferater

25 Ocak 2012, 15:08:18 #2 Son düzenlenme: 25 Ocak 2012, 15:08:43 ferater
Alıntı yapılan: Elektron_X - 25 Ocak 2012, 10:16:11soket girişindeki elemanlar kondansatör, bilgisayarın port girişlerinde mevcut aniden çıkartılan veya takılan cihazları korumak için kullanılır. biri sağlam ise onu çıkart lcr metre ile değerini ölç kareköyde smd malzeme satan dükkanlar var ordan temin edebilirsin. ( gerçi orayı kısa devre yapsan da kart çalışır fakat kullandığın kart dahili harddisk kartı usb den takarken yada çıkartırken kararsız data okuma yazma akımları loader cipini yakabilir. kristalini bozabilir o zaman kart hiç bir şeye yaramaz )

Dediğiniz gibi su yollarını direk olarak bağladım, diskin ledi yanıyor ama bilgisayarda tepki yok.
O resimdeki bileşenin 4 bacağı var, yine de kapasitör olma ihtimali var mı? (sorumu mazur görün elektronikte emeklemeye yeni başladım) :)

Elektron_X

elektroniğe yeni başladıysan sana bir öenrim olabilir genelde taşınabilir had disklerin okuyucu kafaları bozulur, sahibinden,gittigidiyor vb. sitelerden senin hardiskinin aynısının arızalı olanını satın alarak anakart değişimi yapabilirsin. o parça ya dirençtir, ya kondansatör. ( eğer 4 bacaklı bir bütünleşik ise büyük ihtimal dirençtir \"ben en azından o şekilde smd kondansatör görmedim.\" ) elemanı bulmaktan biraz hada kolay bir seçim olabilir bu kart değişimi (elemandan biraz daha pahalı olabilir ama smd lehimleme hakkında tecrüben yok ise harddiski çöpe atmaktan ve verilerinden olmaktan kurtulursun. )

enter

Dikdörtgen içerisine almış olduğun parçalar bobin. Ben daha önce iki adet onarmıştım. Mini usb soket değişimini yapmıştık. bobinler yerinde yoksa direk köprü atabilirsin. Ben öyle yapmıştım ve netice almıştım.

ferater

@Elektron_X evet elektronikte yenii ama o parçalar lehimleyecek kadar becerim var çok şükür. Kendi diskim için elbette aklıma gelmedi değil kart almak ama yapmak daha eğlenceli ve tatmin edici. En kötü ihtimalle kartı bozarım, sonra dediğiniz gibi kafaı bozuk bir disk alarak kartı değiştirebilirm. Lakin şimdi başka bir arkadaşımda şu anda modelini hatırayamadığım 1tb samsung disk getirdi ve aynı sorun söz konusu.
Nette 1tb diskin modelini aradığımda bile yalnıza birkaç sonuç çıkarken onun kartını nereden bulabilirim bilemiyorum :)

@enter bir önceki mesajımda da belirttiğim gibi köprü attmı, sonuç olarak diskin ledi yanıyor ama bilgisayar hiç tepki vermiyor.

gevv

resimdeki 2 uc  büyük ihtimal data uçları  @enter dediği gibi parça bobindir  iki ucu kısa devre etmeden ayrı ayrı köprü atın çalışması lazım 


ferater

Aynen dediğiniz gibi data uçları. birbirlerine kısa devre yaptırmadan su yollarını direk bağlıyorum tık yok :)

gevv

29 Ocak 2012, 11:52:02 #8 Son düzenlenme: 29 Ocak 2012, 11:52:41 gevv
mercekle bakın hocam  birde sellozik tiner ve diş fırçası ile iyice temizleyin

birde aynı hatlar üzerinde 2 tane minik siyah parça var büyük ihtimal onlar sigorta ya da bobin  onlarıda ölçün kısa devre göstermeleri lazım kısa devre göstermiyorlarsa onlarıda kısa devre edin

yazici67

@gevv bir karışıklık olmuş herhalde...
Alıntı yapılan: ferater - 29 Ocak 2012, 11:02:22Aynen dediğiniz gibi data uçları. birbirlerine kısa devre yaptırmadan su yollarını direk bağlıyorum tık yok :)
Derken gülücük ile tık yok çelişkili olmuş.Çalışıyor mu çalışmıyor mu ? :)

ferater

Alıntı yapılan: yazici67 - 29 Ocak 2012, 14:19:59@gevv bir karışıklık olmuş herhalde...Derken gülücük ile tık yok çelişkili olmuş.Çalışıyor mu çalışmıyor mu ? :)

Son tavsiye ettiğinizi yaparak sonuç elde ettim. Teşekkür ederim üstadarım :)