Ana içeriğe git
elektronikprojeler
Konu: çapa makinası farı  (4613 Kez okunmuş)

Ynt: çapa makinası farı

Yanıt #15
Akü\'de yazan bütün yazıları yazdım Ah ile başlayan hiç yazı yok.(Bu Ah ne oluyo acaba :)Zaten çok ısık vermesini istemiyorum benim istedigim ısığın parlaklığı sabit olsun yeter.Konjektör\'ün  üstünde 14vDC  yazıyo.Dediğiniz holojen ampül yerine kullanılan led lerin piyasa daki ismi söyleye bilirmisinz.Ve bildiğiniz akü sarj devresi varmı

VERDİĞİNİZ BİLĞİLER İÇİN TEŞEKKÜRLER

Yanıt #16
Akü kapasiteleri amper saat olarak belirtilir. Elinizdeki akü veya oto aküsü satan siteleri araştırıp yazdığım ifadeyi görebilirdiniz. Max. akımları yada şarj akımları amper (A) olarak belirtilir ama bu değerler sizin için ikinci sıradadır.
Resimde bir örnek var, karşılaştırma yapabilirsiniz.

Çapa makinasının farı oto veya motorsikletlerde kullanılan farlarda olduğu gibi bir standartta olmalı. Ampul bozulursa yenisini alıp takmanız gibi eskisi yerine LED li model tercih ederseniz, akülü sisteminiz daha sağlıklı çalışacaktır.
Flamanlı halojen ampüllerin yerine LED ampül örnekleri:

Konjektörün çıkışını aküye bağlamanız yeterli olacaktır. (Ayrıca şarj devresine gerek kalmadan)
Kolay gelsin.

Yanıt #17
Konjektör\'den akü sarj etmek bana pek mantıklı gelmedi gerçi siz daha iyi bilirsiniz ama(yanlışım varsa düzeltin)akü 12v olucak  konjektörden motor rölantide iken gelen voltaj 7.08 son gazda  11.42 volt civarında 12v\'luk akü bu voltaj aralığında sarj olmaz gibi geliyo ve voltaj dalgalı olucak.Benim bildigim 12v akü için 12v üstüde bir voltaj ve doğrultulması gerekiyo.

Yanıt #18
Hocam çok faydalı bilgiler verdiniz teşekkür ederim.Son olarak\'da akü yü konjektörden sarj edin demişşiniz konjektörden sarj etmek için akımı doğrutmak gerekmez mi?.

Yanıt #19
konjektörden AC akım mı çıkıyor?
Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

Yanıt #20
Konjektör ün üstünde 14Vdc yazıyo  ama ölçüm yaptığımda dalgalı olarak ölçtüm.

Yanıt #21
ölçtüğümde derken, osiloskop mu bağladın yoksa multimetre ile mi ölçtün? bence senin konjektörün aküyü şarj eder. birde aküleri şarj ederken zaten sadece diyot doğrultması kullanılır, yani diyottan sonraki kondansatör pek olmaz...

Yanıt #22
Multimetre ile ölçtüm

Yanıt #23
Hocam ölçüm yaparken yanlış yapmışım kusura bakmayın.Son bir şey daha sormak istiyorum peki motor rolantin de  çalısken akü sarj olurmu.

Yanıt #24
Estağfirullah  birçok zaman bizde ölçerken hata yapıyoruz, onlar küçük şeyler , akünün sağlıklı şarj olabilmesi için şarj geriliminin 12 volttan fazla olması gerekir, ancak düşük değerlerde de düşük gerilim şarj eder ancak verimli bir şarj olmaz.

Yanıt #25
Hocam çapa makinası son gazda  11.42 volt veriyor.Sürekli son gazda da gidemeyiz :)  Bunu yüksette bilirmiyiz ve akü nün sarj durumunu gösteren birşey yapa bilirmiyiz

Yanıt #26
Rölantiden yukarı çıktığın anda (yüksüz,boşta) 14Volt vermesini umuyordum. Tam gazda da değişmez bu voltaj.
Konjektörler metal yapıda ve içi devresine müdahele edilemiyecek şekilde yapılıyor.  :(  Eğer imkan varsa elinizdekinin voltajını arttırırız. Güzel bir kutulama yapabilirseniz (yamur çamurdan etkilenmeyen) devresini beraber yaparız, ucuz ve basit olur. Benzer güçte piyasada mevcut olan bir konjektör satınalabilirsiniz. (12V aküsü olan bir araça uygun)
Alternatif çok.
Akünüzün anlık şarjmı deşarj mı olduğunu gösteren devre yapabiliriz. Sürekli çalışır ve aküyü durduğu yerde bitirmez.  ;)
Akü voltajınızı veya doluluk miktarını bir butona basarak test edebilirsiniz. Bu az da olsa harcıyacağı için sürekli devrede kalmaz. (buton bu yüzden)
Elektronik sizin işleyişini kafanızda canlandırdığınız hemen her şeyi gerçekleştirebileceğiniz imkanlar sağlar.

Farlarınızı yakmadan gaza bastığınızda konjektör çıkış voltajınızın 11,42V olduğunu düşünerek bunları yazdım. Boşta 14V yükte 11,42 ise işler değişir. Takın aküyü bitsin bu iş derim.  :D Nasıl olsa LED kullanmaya başlıyacaksınız, çökme de olmayacak.
Kolay gelsin.

Yanıt #27
Hocam yükte 7.08V veriyor daha fazla uğraşmaya gerek yok takıcam aküyü.Sarj göstergesini nasıl yapabilir.