çapa makinası farı

Başlatan emrah74, 23 Ocak 2012, 11:26:35

emrah74

MERHABA ARKADAŞLAR;
Benim çapa makinam var bunun farları gazı ne kadar verirsen o kadar parlak yanıyor.Yani ne kadar hızlı gidersen o kadar  parlak ışık veriyor.Acaba 12v regüle devresi yapsam olurmu şimdiden teşekkürler.

yazici67

Galiba durum dinamonun ürettiği enerjiden kaynaklanıyor. Lambaların kaç amper çektiğini vs. verirsen yardımcı olabiliriz.Ya da kaç watt olduğunu ?

emrah74

Elektrik dinamodan direk geliyo,bütün modellerde aynı.Lambalar  2 adet  12v 100 w degerinde   ve seri baglılar

yazici67

Yanılmıyorsam 100 W = 12 V x I -> I = 8A olur buradan. 8 Amper regülatör için biraz fazla galiba.Ama forumda vardı biryerlerde.7812 ler diyot direnç vs. ile paralel bağlanıp 6A lik regülatör yapılıyordu.Yalnız iki tane 12 v seri bağlanmışsa bunlara gelen gerilim 24 volt demektir. Bu lambaları paralel bağlayıp 12volt regülatör yaparsın ama bu seferde parlaklığı az olur.

emrah74

yazici67

Önemli değil ama tanıdığın elektrik-elektronikçiler varsa onlarda yardımcı olabilirler dediğim gibi yüksek güçte regülatörleri bulmak zor oluyor...

cagdasbay

7812 ve 3-4 tane 3055 gibi transistör kullanarak yapabilirsiniz sanırım. 10amper regulatör devresi şeklinde aradığınızda muhakkak bişeyler bulursunuz.
Derken şunları buldum

http://www.eleccircuit.com/wp-content/uploads/2007/05/regulator-12v-10a-by-ic-7232n3055.jpg
http://www.phanit.com/education/libschematics/12V_10A_TIP32.jpg

Bir de Lt1038 entegresi var, bulabilirseniz...

crnelektronik

arkadaşim bence sen çapa motoru için 12v 16A motorsiklet aküsü kullan ama ondan önce çok iyi bir şarj devresi yapmalisin
dinamodan çikan voltal motor rölantide çalişirken 18-20v civarindadir son gazla ise bu değer 26-28 e kadar çikabilir onun için iyi bir şarj devresi gerekiyor

iyi çalişmalar,

emrah74

ben rügüle ile yapmak istiyorum aküyle yapmak istemiyorum yinede verdigin bilgiler için tskkürler... :) :)

crnelektronik

regüle ile yapmak daha masrafli olur cünki gaz her gaz verdiginde oluşan voltaj dalgalanmalarini azaltmak için yüksek kapasitede kondastör kullanman gerekecek
iyi çalişmalar

emrah74

Konuyu tekrar baştan açmak istiyorum gecen sefer derdimi tam olarak anlatamadım.Çapa motorunun dinamodan gelen elektrik konjektöre giriyor sonrasın\'da ise anahtardan farlara gidiyo.Dinamodan direk ölçtüğüm voltaj(konjektöre girmeden) motor rolantinde iken 7.21v son gazda iken 25.5 v çivarın\'da.Konjektörden çıktık\'dan sonraki voltaj motor rolantinde iken 7.08v son gazda iken 11.42v.İki adet far var(12v 100w)değerinde.Ampullerin biraz daha düşük degerlisini taksam nası olur acaba parlaklığı  artarmı.\"CRNELEKRİK\"söyledigini düşündüm regüle yapmak iyi fikir diğil.Nasıl bi sarj devresi yapıyım elimde 12v 28w\'lık bir akü var eski ups içinden söktüm işime yararmı.

asma

Bir ay önce akü kullanmak istemediğinizi yazmıştınız. Şimdi işime yararmı diyorsunuz.  ;)
Akü kullanmak en sağlam yol olacaktır. Konjektör değiştirilir yada modifiye edilirse şarj devreniz hazır olur. Akünüzün gücünü anlayamadım 28W yazmışsınız, Ah olarak değerini verirseniz daha iyi olur. Zira zaten çıkma akünüz için güçlü farlarınız kısa süre işinize yarayıp sonra aküyü öldürdüğü için iş görmez hale gelir. Bu dengeyi sağlamak için farlarınızı değiştirmeniz (daha az güçlü lamba kullanarak) faydalı olur. Daha parlak ışık elde edersiniz ama daha çok aydınlatmaz.
Geriye dönersek regülatör istemeniz sizin işinize yaramıyordu(anladığım kadarıyla) zaten aracınızdaki konjektör bu işi görüyordu ve rölantide yeterli voltaj (ışık şiddeti) elde edemiyordunuz. Eğer biraz daha karışık bir regülatör kullanıp alcak voltajı yükseltsin yükseği alçaltsın, yani sabit tutsun derseniz. Sonuç hüsran olacaktı. Çünkü rölantide gereken voltajı veremeyen alternatörünüz (yada dinamo) gerekli akımıda veremiyecektir. Regülatörde bir yere kadar, yoktan var edecek değilya.  :D  Akü burada depolama yaparak rölantide de ışığın yeterli parlaklıkta kalmasını sağlayacak. Tabiki akünün gücü yettiği yere kadar. Bunun içinde farları küçültmek gibi bir yol akla yatkın geliyor. LED lamba kullansanız iş daha da kolaylaşır.  ;)

Kolay gelsin.

emrah74

Evet bir ay önceye kadar regületör yapmıyı düşünüyodum.Forumda akü kullanman dahi olur dediler bende akü kullamaya karar verdim.Akü\'de  12v 28A ve (standby use 13.5-13.8),
(cycle use14.4-15.5),(initial current 2.16A MAX) yazıyo ayrıca ben bu aküyü uzun bir süre kullanmadım acaba akü ölmüşmüdür.Sizin\'de dediginiz gibi lamba yerine led kullanmayı düşündüm.Sizce power led olurmu.Bildiğim kadarıyla power led daha parlak yanıyo.Nasıl bir sarj devresi yapmalıyım :)

asma

Akü kullanmak benimde aklıma yatan en iyi çözüm.  ;) Akünüzün değerini Ah değil A olarak yazmışsınız. (yine)
Konjektörü değiştirebilirseniz veya yerine aynı işi yapan ayarlı bir regülatör yaparsanız şarj devresine gerek olmayacak.
Power LED için 10W ampül kadar ışık verir diyebiliriz. (sanırım) 100W lık ampül için 10 adet power LED veya 3W-5W lık ledler gurup olarak kullanılabilir. Ama bu deneme yanılma yoluyla olacaktır. Hazırları biraz pahalı diye biliyorum.   
Akünüzün durumunu bilemiyorum. LED kullanırsanız akünüzün ömrü yarımda olsa daha küçük akü kullansanızda işinizi görecektir.
Konjektörünüzü ve genel yapıyı inceleyin. Etiket bilgisine göre örn: 14,4V tan fazla vermiyecek şekilde yenisini yapabiliriz.
Farlarınızda hangi standartta , ne tip duy/soket kullanılıyor bilemiyorum. Oto için üretilen H1, H7 gibi halojen ampüllerin yerine LED ampüller piyasada bolca var. İlk olarak onları değiştirebilirsiniz. Her durumda işinize yarar.

Kolay gelsin.

emrah74

Akü\'de yazan bütün yazıları yazdım Ah ile başlayan hiç yazı yok.(Bu Ah ne oluyo acaba :)Zaten çok ısık vermesini istemiyorum benim istedigim ısığın parlaklığı sabit olsun yeter.Konjektör\'ün  üstünde 14vDC  yazıyo.Dediğiniz holojen ampül yerine kullanılan led lerin piyasa daki ismi söyleye bilirmisinz.Ve bildiğiniz akü sarj devresi varmı

VERDİĞİNİZ BİLĞİLER İÇİN TEŞEKKÜRLER

asma

Akü kapasiteleri amper saat olarak belirtilir. Elinizdeki akü veya oto aküsü satan siteleri araştırıp yazdığım ifadeyi görebilirdiniz. Max. akımları yada şarj akımları amper (A) olarak belirtilir ama bu değerler sizin için ikinci sıradadır.
Resimde bir örnek var, karşılaştırma yapabilirsiniz.

Çapa makinasının farı oto veya motorsikletlerde kullanılan farlarda olduğu gibi bir standartta olmalı. Ampul bozulursa yenisini alıp takmanız gibi eskisi yerine LED li model tercih ederseniz, akülü sisteminiz daha sağlıklı çalışacaktır.
Flamanlı halojen ampüllerin yerine LED ampül örnekleri:

Konjektörün çıkışını aküye bağlamanız yeterli olacaktır. (Ayrıca şarj devresine gerek kalmadan)
Kolay gelsin.

emrah74

Konjektör\'den akü sarj etmek bana pek mantıklı gelmedi gerçi siz daha iyi bilirsiniz ama(yanlışım varsa düzeltin)akü 12v olucak  konjektörden motor rölantide iken gelen voltaj 7.08 son gazda  11.42 volt civarında 12v\'luk akü bu voltaj aralığında sarj olmaz gibi geliyo ve voltaj dalgalı olucak.Benim bildigim 12v akü için 12v üstüde bir voltaj ve doğrultulması gerekiyo.

emrah74

Hocam çok faydalı bilgiler verdiniz teşekkür ederim.Son olarak\'da akü yü konjektörden sarj edin demişşiniz konjektörden sarj etmek için akımı doğrutmak gerekmez mi?.

Adnancoskun

Tanrı Türk'ü Korusun ve Yüceltsin.

emrah74

Konjektör ün üstünde 14Vdc yazıyo  ama ölçüm yaptığımda dalgalı olarak ölçtüm.

Adnancoskun

ölçtüğümde derken, osiloskop mu bağladın yoksa multimetre ile mi ölçtün? bence senin konjektörün aküyü şarj eder. birde aküleri şarj ederken zaten sadece diyot doğrultması kullanılır, yani diyottan sonraki kondansatör pek olmaz...

emrah74

Hocam ölçüm yaparken yanlış yapmışım kusura bakmayın.Son bir şey daha sormak istiyorum peki motor rolantin de  çalısken akü sarj olurmu.

Adnancoskun

Estağfirullah  birçok zaman bizde ölçerken hata yapıyoruz, onlar küçük şeyler , akünün sağlıklı şarj olabilmesi için şarj geriliminin 12 volttan fazla olması gerekir, ancak düşük değerlerde de düşük gerilim şarj eder ancak verimli bir şarj olmaz.

emrah74

Hocam çapa makinası son gazda  11.42 volt veriyor.Sürekli son gazda da gidemeyiz :)  Bunu yüksette bilirmiyiz ve akü nün sarj durumunu gösteren birşey yapa bilirmiyiz

asma

Rölantiden yukarı çıktığın anda (yüksüz,boşta) 14Volt vermesini umuyordum. Tam gazda da değişmez bu voltaj.
Konjektörler metal yapıda ve içi devresine müdahele edilemiyecek şekilde yapılıyor.  :(  Eğer imkan varsa elinizdekinin voltajını arttırırız. Güzel bir kutulama yapabilirseniz (yamur çamurdan etkilenmeyen) devresini beraber yaparız, ucuz ve basit olur. Benzer güçte piyasada mevcut olan bir konjektör satınalabilirsiniz. (12V aküsü olan bir araça uygun)
Alternatif çok.
Akünüzün anlık şarjmı deşarj mı olduğunu gösteren devre yapabiliriz. Sürekli çalışır ve aküyü durduğu yerde bitirmez.  ;)
Akü voltajınızı veya doluluk miktarını bir butona basarak test edebilirsiniz. Bu az da olsa harcıyacağı için sürekli devrede kalmaz. (buton bu yüzden)
Elektronik sizin işleyişini kafanızda canlandırdığınız hemen her şeyi gerçekleştirebileceğiniz imkanlar sağlar.

Farlarınızı yakmadan gaza bastığınızda konjektör çıkış voltajınızın 11,42V olduğunu düşünerek bunları yazdım. Boşta 14V yükte 11,42 ise işler değişir. Takın aküyü bitsin bu iş derim.  :D Nasıl olsa LED kullanmaya başlıyacaksınız, çökme de olmayacak.
Kolay gelsin.

emrah74

Hocam yükte 7.08V veriyor daha fazla uğraşmaya gerek yok takıcam aküyü.Sarj göstergesini nasıl yapabilir.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın