Ana içeriğe git
Konu: çapa makinası farı  (4671 Kez okunmuş)

çapa makinası farı

MERHABA ARKADAŞLAR;
Benim çapa makinam var bunun farları gazı ne kadar verirsen o kadar parlak yanıyor.Yani ne kadar hızlı gidersen o kadar  parlak ışık veriyor.Acaba 12v regüle devresi yapsam olurmu şimdiden teşekkürler.

Ynt: çapa makinası farı

Yanıt #1
Galiba durum dinamonun ürettiği enerjiden kaynaklanıyor. Lambaların kaç amper çektiğini vs. verirsen yardımcı olabiliriz.Ya da kaç watt olduğunu ?

Ynt: çapa makinası farı

Yanıt #2
Elektrik dinamodan direk geliyo,bütün modellerde aynı.Lambalar  2 adet  12v 100 w degerinde   ve seri baglılar

Ynt: çapa makinası farı

Yanıt #3
Yanılmıyorsam 100 W = 12 V x I -> I = 8A olur buradan. 8 Amper regülatör için biraz fazla galiba.Ama forumda vardı biryerlerde.7812 ler diyot direnç vs. ile paralel bağlanıp 6A lik regülatör yapılıyordu.Yalnız iki tane 12 v seri bağlanmışsa bunlara gelen gerilim 24 volt demektir. Bu lambaları paralel bağlayıp 12volt regülatör yaparsın ama bu seferde parlaklığı az olur.

Ynt: çapa makinası farı

Yanıt #4
verdigin bilgiler için teşekkürler

Ynt: çapa makinası farı

Yanıt #5
Önemli değil ama tanıdığın elektrik-elektronikçiler varsa onlarda yardımcı olabilirler dediğim gibi yüksek güçte regülatörleri bulmak zor oluyor...

Ynt: çapa makinası farı

Yanıt #6
7812 ve 3-4 tane 3055 gibi transistör kullanarak yapabilirsiniz sanırım. 10amper regulatör devresi şeklinde aradığınızda muhakkak bişeyler bulursunuz.
Derken şunları buldum

http://www.eleccircuit.com/wp-content/uploads/2007/05/regulator-12v-10a-by-ic-7232n3055.jpg
http://www.phanit.com/education/libschematics/12V_10A_TIP32.jpg

Bir de Lt1038 entegresi var, bulabilirseniz...

Ynt: çapa makinası farı

Yanıt #7
teşekkür

Ynt: çapa makinası farı

Yanıt #8
arkadaşim bence sen çapa motoru için 12v 16A motorsiklet aküsü kullan ama ondan önce çok iyi bir şarj devresi yapmalisin
dinamodan çikan voltal motor rölantide çalişirken 18-20v civarindadir son gazla ise bu değer 26-28 e kadar çikabilir onun için iyi bir şarj devresi gerekiyor


iyi çalişmalar,

Ynt: çapa makinası farı

Yanıt #9
ben rügüle ile yapmak istiyorum aküyle yapmak istemiyorum yinede verdigin bilgiler için tskkürler... :) :)

Ynt: çapa makinası farı

Yanıt #10
regüle ile yapmak daha masrafli olur cünki gaz her gaz verdiginde oluşan voltaj dalgalanmalarini azaltmak için yüksek kapasitede kondastör kullanman gerekecek
iyi çalişmalar

Ynt: çapa makinası farı

Yanıt #11
Konuyu tekrar baştan açmak istiyorum gecen sefer derdimi tam olarak anlatamadım.Çapa motorunun dinamodan gelen elektrik konjektöre giriyor sonrasın\'da ise anahtardan farlara gidiyo.Dinamodan direk ölçtüğüm voltaj(konjektöre girmeden) motor rolantinde iken 7.21v son gazda iken 25.5 v çivarın\'da.Konjektörden çıktık\'dan sonraki voltaj motor rolantinde iken 7.08v son gazda iken 11.42v.İki adet far var(12v 100w)değerinde.Ampullerin biraz daha düşük degerlisini taksam nası olur acaba parlaklığı  artarmı.\"CRNELEKRİK\"söyledigini düşündüm regüle yapmak iyi fikir diğil.Nasıl bi sarj devresi yapıyım elimde 12v 28w\'lık bir akü var eski ups içinden söktüm işime yararmı.

Ynt: çapa makinası farı

Yanıt #12
Bir ay önce akü kullanmak istemediğinizi yazmıştınız. Şimdi işime yararmı diyorsunuz.  ;)
Akü kullanmak en sağlam yol olacaktır. Konjektör değiştirilir yada modifiye edilirse şarj devreniz hazır olur. Akünüzün gücünü anlayamadım 28W yazmışsınız, Ah olarak değerini verirseniz daha iyi olur. Zira zaten çıkma akünüz için güçlü farlarınız kısa süre işinize yarayıp sonra aküyü öldürdüğü için iş görmez hale gelir. Bu dengeyi sağlamak için farlarınızı değiştirmeniz (daha az güçlü lamba kullanarak) faydalı olur. Daha parlak ışık elde edersiniz ama daha çok aydınlatmaz.
Geriye dönersek regülatör istemeniz sizin işinize yaramıyordu(anladığım kadarıyla) zaten aracınızdaki konjektör bu işi görüyordu ve rölantide yeterli voltaj (ışık şiddeti) elde edemiyordunuz. Eğer biraz daha karışık bir regülatör kullanıp alcak voltajı yükseltsin yükseği alçaltsın, yani sabit tutsun derseniz. Sonuç hüsran olacaktı. Çünkü rölantide gereken voltajı veremeyen alternatörünüz (yada dinamo) gerekli akımıda veremiyecektir. Regülatörde bir yere kadar, yoktan var edecek değilya.  :D  Akü burada depolama yaparak rölantide de ışığın yeterli parlaklıkta kalmasını sağlayacak. Tabiki akünün gücü yettiği yere kadar. Bunun içinde farları küçültmek gibi bir yol akla yatkın geliyor. LED lamba kullansanız iş daha da kolaylaşır.  ;)

Kolay gelsin.

Ynt: çapa makinası farı

Yanıt #13
Evet bir ay önceye kadar regületör yapmıyı düşünüyodum.Forumda akü kullanman dahi olur dediler bende akü kullamaya karar verdim.Akü\'de  12v 28A ve (standby use 13.5-13.8),
(cycle use14.4-15.5),(initial current 2.16A MAX) yazıyo ayrıca ben bu aküyü uzun bir süre kullanmadım acaba akü ölmüşmüdür.Sizin\'de dediginiz gibi lamba yerine led kullanmayı düşündüm.Sizce power led olurmu.Bildiğim kadarıyla power led daha parlak yanıyo.Nasıl bir sarj devresi yapmalıyım :)

Ynt: çapa makinası farı

Yanıt #14
Akü kullanmak benimde aklıma yatan en iyi çözüm.  ;) Akünüzün değerini Ah değil A olarak yazmışsınız. (yine)
Konjektörü değiştirebilirseniz veya yerine aynı işi yapan ayarlı bir regülatör yaparsanız şarj devresine gerek olmayacak.
Power LED için 10W ampül kadar ışık verir diyebiliriz. (sanırım) 100W lık ampül için 10 adet power LED veya 3W-5W lık ledler gurup olarak kullanılabilir. Ama bu deneme yanılma yoluyla olacaktır. Hazırları biraz pahalı diye biliyorum.  
Akünüzün durumunu bilemiyorum. LED kullanırsanız akünüzün ömrü yarımda olsa daha küçük akü kullansanızda işinizi görecektir.
Konjektörünüzü ve genel yapıyı inceleyin. Etiket bilgisine göre örn: 14,4V tan fazla vermiyecek şekilde yenisini yapabiliriz.
Farlarınızda hangi standartta , ne tip duy/soket kullanılıyor bilemiyorum. Oto için üretilen H1, H7 gibi halojen ampüllerin yerine LED ampüller piyasada bolca var. İlk olarak onları değiştirebilirsiniz. Her durumda işinize yarar.

Kolay gelsin.