1 kristal osilatörle çok sayıda pic destekleme

Başlatan umitmura, 15 Ocak 2012, 19:28:07

umitmura

arkadaşlar merhaba,
internette kristal osilatör devrelerine baktım. cmos 4011\'li veya ttl entegreyle yapılmış bazı devreler var.
Yada hazır 4 bacaklı osilatörler var.
15-20 adet pic 877a çalıştırabilirmiyim. Bunun hesabını nasıl yaparım.

Flatron

Eğer demek istediğiniz \"Ben PIC e osilatör bağlarsam onun çalışması gerekir\" ise o yanlış ve böyle bir hesap yoktur.Zira  zaten devresinde Kristal(Ki bir osilatördür) vardır.

umitmura

Tam anlatamamışım, sormak istediğim temel soru şu,
çok sayıda(15-20 adet) pic 877a \'yı senkron nasıl çalıştırabilirim.
Yani tek kristal osilatör ile 15 pic kullanmak. Bunun için biraz araştırdım.
Kristal osilatörlü cmos veya ttl entegreli devrelerle karşılaştım.
Bu devrelerden yaptığımızı varsayarsak 15 pic için yeterli olurmu?
Olamazsa mesala sadece 5 pice kadar çalıştır ise sayıyı senkron sağlayarak nasıl arttırırım.

Flatron

Alıntı yapılan: umitmura - 16 Ocak 2012, 14:26:30çok sayıda(15-20 adet) pic 877a \'yı senkron nasıl çalıştırabilirim.
15 yada 20 PIC le yaptırmak istediğiniz nedir?

umitmura

aralarında seri iletişim yaptıracağım fakat dediğim gibi donanım olarak senkron sağlamam lazım.

Flatron

Peki size bir soru.Senkronizasyonu yapsanız bile ,atıyorum 12.PIC in işlemini ne zaman bitireceğini ,master PIC ne zaman ve nasıl anlayacak?

umitmura

Benim yaptığım devrede  böyle bir ihtiyaç yok. Asenkron tek taraflı iletişim kuruyorum.
Senin soruna göre kontrol datası yollayarak bu anlaşılabilir. Daha iyi bilenler cevap verebilir.

yazici67

@umitmura arkadaşım doğru birşey söylüyor. Senkron clock sinyallerinin gerektiği devreler olabilir. Slave atamalarını seri no veya crc benzeri bir sistemle yapabilirsin. Soruna gelince PIC leri
external osc ( EXT_OSC ) konfigürasyonunda programlayıp tüm clock girişlerine ana osilatörünü  bağlarsan olur. CMOS ve kristal ile yapılan harici osilatörler daha kararlı olur. Yalnız tüm piclerin çalışma frekansını doğru ayarlamalısın. Clock pinlerini ve cmos ları manyetik olarak izole etmelisin ki frekans genleşmesin.

Flatron

benim söylemek istediğim hepsi ile haberleşebilir onda sorun yok
bir işlemin kaç saykıl süreceği bellki olmayan bir durumdaPIC cevap hala gönderemişken diğerlerini bu arada kontrol edebiliyormusunuz bunun algoritmasını ben bilmiyorum siz  nasıl kuracaksınız onu soruyorum?

umitmura

Bu sistemin nasıl bir çalışma şekli olacağıyla ilgili bence, örneğin 12.pic ten gelen cevaba göre 3.picte bir işlem yapılması gerekiyorsa 12.picin cevabını beklemek zorundasın, gerekmiyorsa beklemeden 3. pic ile işlemini yaparsın. Senaryoya göre değişir.
Ama dedeiğim gibi benim böyle bir ihtiyacım yok. Master pic bilgiyi yolluyor ve diğer picler gelen bu bilgi üzerinden kendisine ait olanını alıp uyguluyor. Geri dönüş yok. Benim senaryom böyle.

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın