UC3842 akım sınırlaması ?

Başlatan cann, 13 Ocak 2012, 10:00:53

cann

uc3842 ile yapılan bir çok smps şemasını inceledim. datasheet\'ini inceledim. akım sınırlaması 3. pin deki dirençle 1/R ile hesaplanıyor. incelediğim devrelerde bir tutarsızlık var, bu hesapta. bu akım sınırlaması primer sargının akım sınırlaması (tabiki segonder akım çıkışınıda doğrudan etkiliyor).
örneğin 110 watt 24 volt çıkış istiyorsak, çıkış 4.5 amper gibi olur. ama primer tarafta akım 0.5 amper dolayında olur. 0.5 amper içinde R nin 2 ohm olması gerekir diye düşünüyorum. ama üretici firmanın bir örneğinde 150 watt için 0.16 ohm kullanmış, 6.25 amper de sınırlıyor, primer bölümde 6.25 amper akım sınırlaması kafamı karıştırdı. bir başka konuda bu akım sınırlayıcı direnç için 15 wattlık devrede de 1 W lık direnç kullanmışlar, 100 W lık devrede de. akım sınırlamsı primer tarafın gücü hesaplanarak yapılıyorsa 1 W lık direnç hepsinde doğru.  kafamı karıştıran bir bilgi eksikliği var sanırım. açıklamalarınız için teşekkürler.

Flatron

Şemanın resmini ,pdf in linkini koyarsanız ve hangi formüllerde anlamadığınız yer neresi söylerseniz ne demek istediğiniz daha iyi anlaşılır.

cann

http://www.ti.com/lit/ml/slup078/slup078.pdf
uc3842 ye bir örnek
0.16 ohm direnç 6.25 amper sınırlama yapıyor, primer taraf için?
bir paragraftada bunu izah ediyor.

Flatron

Şimdi pdf de ... sayfasında şu yazıyor oysa şemada(yada hesaplamada şöyle şöyle yazılmış/hesaba katılmış ) diye anlamadığınız yeri söyleyin bilebildiğim kadar yardımcı olmaya çalışayım

cann

teşekkürler

6-12 . sayfa.
Primary  current  in  Tl  is  sensed  by  a  0.16  n  resistor.  This  current  sense
voltage  is  applied  through  a  spike  filter  to  the  current  sense  terminal  of
the  UC1840,  where  it  is  compared  against  the  amplified  output  error  voltage.
The  comparator  input  voltage  is  clamped  to  1  V,  which  effectively  limits  the
peak  primary  current  to  1/0.16  =  6.25  A  and  indirectly  limits  the  duty
ratio.  The  error  amplifier  output  (pin  1-  Compensation)  must  swing  from  1
to  4.5  Volts  in  order  to  swing  the  comparator  input  from  0  to  1  Volt  for
full  range  control  of  the  current.  This  is  because  there  are  two  forward
diode  offsets  and  a  3  to  1  divider  between  the  error  amplifier  output  and
the  comparator  input  within  the  IC.

primer için 6.25 çok yüksek primer için. output olsa anlayacağım. bu direncin bu durumda 1 w olması da mümkün değil sanırım. bir çok devrede 1 watt ve akım sınırlaması hesabı segonder akıma göre yapılmış. sanırım onlar hatalı.

Flatron

Benim devreden anladığım :3842 sekonderdeki  akımı sınırlamak için kullanılıyor(sekonderdeki istenen voltaj ve akımlara göre tepeden tepeye 6,05 Amper gibi bir değer çıkıyordu sanırım)
Diğer konu ;direnç maximum 1 watt olamaz ı neye göre dediğinizi bilemiyorum.

Ekleme:
PDF de hesaplamalarda gayet güzel izah edilmiş.Bazı uygulama notlarında çokça \"Bu değeri nerden bulmuş\" yada \" bunu nasıl hesaplamış\" denirken,bu uygulama notunu tamamen okumadım ama  hemen herşey açık açık yazmış gibi görünüyor.

cann

teşekkürler
direnç değeri datasheet den 1/R, 1/0.16=6.25,,  gayet güzel açıklamış.  primerde 6.25 çok yüksek geldi bana. 150 watt, segonder için uygun bir değer. ama doğrudur, hata yaptıklarını sanmıyorum. diğer devreleri hesaplayanlar hatalı sanırım. 6.25 amper için ben 2 tane paralel 0.33- 5 watt taş direnç düşünüyorum.

Flatron

Rica ederim.Birşey değil.Evet o omajı paralel bağlarsanız olması gerekir.Devreyi yaptığınızda o pindeki akımı ölçerseniz(0,16 ohm ile IC nin 3 nolu bacağı arasında) kaç wattlık direncin yeterli olacağıda ortaya çıkar sanırım.
Kolay Gelsin

gevv

hesap kitapla alakası yok ama  uc3842 li monitör beslemelerinde akım sınırlamada  2w (0.22 vb.)  direnç  görürdüm  o beslemelerde genelde  80 ..90w

cann

uc3842 ile smps devresini kurdum. trafo dışında herşeyi monte ettim pcb ye. trafonun primer uçlarına gidecek voltajı yani mosfet çıkışı 45-62 volt arasında sürekli değişiyor. trafoyu sarmadan önce öğrenmek istedim, bu voltaj aralığı normal mi, birde bunun sabit olmayıp her an değişmesi hususunda yardımlarınızı bekliyorum. teşekkürler.

cann

uc3842 çıkışı 1.8-2.0 v arasında değişiyor. 5 V olması gerek, belki bu yüzdendir. beslemesi 16 volt olması gerekiyor, ben 110 K diren ç kullandım 12 v ile besleniyor. bu sebep olabilir?? akşam 73K e düşüreceğim besleme gerilimi artınca çıkışı düzelirse mosfet çıkışı da düzelir diye umuyorum. yalnız ortada hiç bir şey yok, trafo bile bağlı değil ısınıyor, akım sınırlama 6.3 A ayarladım o yüzden olabilir mi?

dhan000

trafo takılı değilse mosfetin ısınması normal değil üzerinden akım akmayan mosfet neden ısınsın.... 12volt besleme ile uc3842 arasına neden 110k direnç koydunuz ki? zaten entegre bu dirençten dolayı çalışmıyordur... çıkışı nasıl ölçtünüz eger osiloskopla bakmadı ysanız ölçümün dpğru olduğunu sanmıyorum...
kurduğunuz devrenin şemasını buraya eklerseniz daha anlamlı cevaplar alabilirsiniz bu haliyle gözü kapalı atmak gibi bir şey oluyor...
kolay gelsin...

cann

direnç doğrultulmuş 220 V un kondansatörden sonraki 300 V u ile 7 nolu pin arasında. Bu durumda 12 v ta düşüyor ve trafonun auxilary bobini henüz çalışmaya başlamadığından start yaptırıyor entegreye. bu da 16 volt ile başlatılabilirmiş 3842 için.
110 k fazla geldi sanırım. 16 volta çıkarmak için direnci düşüreceğim, o zaman 3842 nin çıkışıda 2 v dan 5 v a ulaşır sanırım, ve trafoya giden 50 V da 200 lere ulaşır diye düşünüyorum. akım sınırlayan 0.16 ohm luk dirençler yüksek akıma izin verdiği için ısınabilir mi, bilmiyorum.

cann

şema ekleyorum. bazı değerler farklı. örneğin akım sınırlayıcı 2.2 ohm değil, 0.16 5 w. mosfet öncesi direnç 22 ohm , mosfet ırf730
kondansatör 220uF 400V. Teşekkürler
.

dhan000

devreye dc 310volt ile beslemiyorsanız 12voltluk gerilimi 110k ile 10uflık  kondansatörün birleşim noktasına verin... 12voltluk gerilim 3842 çalışması için yetersiz oluyor olabilir bu entegre için minumum çalışma voltajına çok yakın bir değer yapabiliyorsanız voltajı 15 volt yapıp öyle deneyin veya 3842 yerine uc3843 veya 3845 kullanın bu entegrenin çalışma gerilimi daha düşüktür...
110k lık direnc fazla değil  bu direnc sadece entegreyi ilk anda çalıştırmak için ve aynı zamanda soft-start için olması lazım ... kondansatör üzerindeki geilim eşik degerini aşınca entegre çalışmaya başlar sonra zaten kendi beslemesini ürettiği için devreden çıkıyor...

cann

teşekkürler
3842 nin output u 2 v dolayında olmasının sebebi bu mudur? mofset çıkışı yani primer sargıya giden voltajda şimdi 45-62 V arası. 2 v output un yükselmesi gerek sanırım. besleme gerilimi düzelince düzelir mi sizce.
teşekkürler

dhan000

entegreninin çıkış gerilimini nasıl ölçüyorsunuz bilemiyorum ama orda sabit bir dc gerilim yok şemaya göre 100khzlik bir sinyal var... ölçümünüzde hata olabilir...
datashettini incelerseniz çıkışta 2volt görmeniz normal gibi duruyor nedeni ise çıkış yüksek olduğunda 13.5volt  çıkış düşük yani sıfır seviyesinde olduğunda ise 2volt kadar bir gerilim olabilir diyor ... bu gerilim mosfeti tetiklmeyeceği için gözardı edilebilir zaten gate sıfırlamak için bir direnc var...
45-62 voltluk gerilimi sanırım +310 volt ile mosfetin drani arasında okuyorsunuz eger osiloskopla bakmıyorsanız ölçü alatiniz yeterince hızlı olup tepki vermekte geçikiyordur bu yüzden tam voltajı gösteremiyordur...
devre bu halde iken trafoyu takıp devreye seri bir lamba bağlayıp devreyi test edin sigorta koymayı unutmayın...devrede hata varsa bile lambadan dolayı aşırı akım eçip devreyi bozmayacaktır...benimkisi sadece bir tavsiye karar size ait...
kolay gelsin...

cann

teşekkürler
tetikleme voltajını sağlayan dienci 73 K ya düşürdüm. çıkış yine 2 volt, ama drain ile 300 V arası ölçümü voltmetre ile 90 V a çıktı. sabah ki ısın ma olmadı. mosfetin veya entegrenin ısısı da değişikliğe neden olmuş olabilir. yapacak bir şey yok sanırım trafoyu sarıp denemekten başka.
teşekkürler

cann

tüm bunlardan sonra dikkatimi çekti, smps lerde 110 V da olsa 220 V da olsa aynı trafo ile aynı çıkış alınıyor. demek ki her ikisindede trafo primerlerinde aynı voltaj var. 110 v yada 220 v ile çalışmada sadece entegrenin start voltajını ayarlamak için direnç değişiyor. devrenin gerisinde başka bir değişiklik yok. benim çalıştığım devre 110 V girişe göre tasarlanmış, açıklamasında primer sargıda 100 Volt olduğu yazıyor. benim yaptığım devredede voltmetre ile 82-90 Volt var trafo primer girişinde.
dikkatimi çeken başka hususda piyasadki smps lerde taş direnç görülmüyor. ben devrede kocaman taş dirençler kullandım akım sınırlaması için.

bilgisi olan arkadaşlar ın yorumlarını bekliyorum. teşekkürler.

dhan000

flyback tipi smps devrelerin geniş bir çalışma aralığı vardır ... sizin devreniz muhtemen 85-260v AC gerilim altında sorunsuz çalışacaktır... çıkış gerilimini  her iki durumdada aynı almanızın sebebi gerilim geri beslemeden dolayıdır...

cann

küçücük trafoyu sarmak ne kadar zormuş.!!! primeri tek seferde sarmak, kalın tel demeden tek telle sarıp kurtulmak kolay, ne dezevantajı olur bilmiyorum. şimdiki ni paralel telle ve primeri 2 bölümde sardım ama çok zaman alıyor.

cann

aux. bobinine bağlı ne varsa hepsi patladı. çözüm var mı?? proje iptal mi? sizce

dhan000

aux bobinine baglı olanların patlaması için sizin bobini fazla sipirli sarmış olmanız gerekir... 1n4148 diyotu ters takmış olabilirsiniz... 18voltluk zeneri takmadınız veya zener yerine yanlışlıkla diyot taktınız...
devredeki ilk tetikleme akımını saglayan 150k lık direncin degerini çok üşürmüş olbilirmisiniz bu direncin degeri düşünce akımdan dolayı devrede arızalar oluşmuş olabilir sonuçta bu direnc aynı zamanda aux ucuna bağlı...
devreyi denemek için aux ucuna bağlı olan 1n4148 diyotunu takmadan harici bir 12v veya 15voltluk bir besleme ile besleyip deneyebilirsiniz...

cann

teşekkürler,
hafta sonu tekrar deneyeceğim, mosfetin gate ile şase kısa devre yapmış olma ihtimali var soğutucudan dolayı. yanan 6. pine bağlı olan direnç ve şaseden buraya bağlı olan 15 K direnç. yardımların için sağol.

cann

çalıştığım devre ekde, yanan 22 ohm ve ona bağlı olan 15 K.

eleman değerlerinde göze çarpan hata var mı sizce?

dhan000

mosfetin gate ile şase ile kısa devre yapması sorun olmaz sadece mosfet iletime geçemez hepsi bu olur ama mosfetin gate ile draini kısa devre ise o zaman dediginiz olur bu durumda uc3842nin sağlamlığını kontroledin hatta mosfetin sağlam olduğundan emin olun...
o iki direnç yanmışsa uc3842nin sağlam kalacağını hiç sanmıyorum...

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın