lpt portu ve pic devresinde adaptör ve güçkaynağı uyuşmazlığı

Başlatan zuvay, 09 Ocak 2012, 03:18:29

zuvay

Arkadaşlar sorunumun cevabı çok basit olabilir.Fakat Torna tesviye mezunuyum elektirik ve elektroniği internet ve kitaplardan öğrenmeye çalışıyorum şimdiden vaktinizi çaldığım için kusura bakmayın.

16F84A ve ULN2003A kullanarak 12v üni polar motor sürmek için üç çıkışı olan ara devre ve bir sürücü yaptım.Deneme bordu üzerinde çalıştırdım.Ares çizimleri ni ekledim.
Baskı plakasını yapınca çalıştıramadım bir türlü.Bir şey dikkatimi çekti adaptörün artı ucunu Masaüstü bilgisayarın Lpt portunun toprağına temas ettirince Avometrede voltaj göremiyorum bunun sebebi nedir?Adaptörüm ve avometrem bozuk değil kontrol ettim.Adaptörle bilgisayarın güç kaynağı çakışıyormu?
Adaptörün üzerinde
230v-50Hz 12W
3-4,5-6-7,5-9-12 V
500mA6VA(max)
yazıyor.
Yarın birde 12v u adaptörden değilde bilgisayarın güçkaynağın alarak devreyi çalıştırmayı deniyecem.umarım işe yarar.

Şimdiden teşekkür.

Flatron

zuvay

Tam anlatamadım sanırım.Avometre herhangi bir direnç yada elektronik devre işlevi görmezmi kısa devre olmasını engellemezmi?.Kabaca çizdim daha iyi anlaşılır sanırım.
Olay aşağıdaki gibidir Adaptörün kendi + ve - sinde voltaj görünüyorken.Arada avometre var iken adaptörün + kutpunu lpt portun daki toprağa bağlayınca voltaj görünmüyor.

parametre

zuvay

yani devre farklı iki güç kaynağıyla değil tek güç kaynağıyla tasarlanmalı öylemi?

parametre

Burada adaptorun baska bir devre lpt portun farklı bir devre birbirini tamalamadan olçum olmaz

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın