soğutucu seçerken kabaca bir hesap var mı acaba?

Başlatan cann, 08 Ocak 2012, 19:38:06

cann

selam arkadaşlar
soğutucu seçerken kabaca bir hesap var mı acaba?  tahminen bu büyüklük yeter diyerek seçmek zaman ve emek kaybına yol açıyor. gereğinden büyük kullanmak ta devreyi gereksiz çok büyütüyor.
ayrıca fan kullanmak soğutucu boyutlarını ne oranda küçültmemizi sağlar.
bilgisini paylaşacaklara teşekkürler

Flatron

cann

Teşekkürler, yazınız okudum. hesabı yapabilirim, ancak bir sorun var. piyasadan aldığım alüminyum soğutucuların C/W değeri ni bilemiyorum. satıcınında bildiğini sanmıyorum. bizim piyasadakiler aynı sanırım, yaklaşık kabul edebileceğimiz bir değer varmıdır. yardımlar için teşekkürler tekrar.

Flatron

Rica Ederim
C/W değeri transistör,mosfet gibi soğutucuya bağlayacağınız malzemenin değeri tabiki onuda katologlarından buluyorsunuz.
Kullanılcak sogutucunun boyutlarınının bu değere uygun olup olmadığınıda Rought formülünden buluyorsunuz yani
1.Adım Soğutucunun alanını hesap ediyorsunuz
2.adım
C/W değerini data sheet den buluyorsunuz
alüminyumun yüzeyi ile bu değerin hesabıda Rought formülü ile bulunuyor
örneğin mosfetin C/W değeri 2 olsun(Atıyorum)
soğutucunuzun yüzeyi 400 cm ^2 olsun
C/W= 50/karekök 400
c/w=2,5 çıkar
bunun anlamı soğutucu yetersiz daha büyüğü gerekir demektir(katologdaki c/w değerinden daha küçük değer çıkması soğutucu yeterli demek)
sanırım anlaşılmıştır
kolay gelsin

cann

sonra bir kere daha okuyunca anladım, sizin örnekle iyi ce pekişti. teşekkürler.
birde başka bir anlatım buldum pratik bir tablo var. faydalı olabilir ilgilenenlere
http://www.antrak.org.tr/gazete/022000/sahin1.htm

tugrulaslanturk

iyi günler kardeşim. bu yaptıgın hesabı led sisteminde kullanmak istiyorum. led (samsung LM561A - 5630 Middle Power LED) datasheetinde c/w oranı 17.7 yazıyor tam emin olmasam da.. ama bu degere göre işlem yaparsam suan kullandıgımız sogutucunun 1/10una tekabil ediyor. led basına 8cm^2 çıkıryor biz neredeyse 80cm^2 kulanıyoruz. bu kadar cok fark olabilir mi? ve bu bulduğumuz alan bize en ideal sonucu mu verir yoksa minimum degeri mi?

Flatron

@tugrulaslanturk

Denemenizde fayda var.Formülü sizin içinde izah edeyim.
Soğutulması gereken malzemenin değeri (Burada 17,7 C/W ) demek :17,7=50/karekök(soğutucu yüzeyi)
Buda yaklaşık 3 cm kare gibi bir değer yapar.
Bir LED için bu yüzeyden hesaplama yapın diğer led sayısını bu değerle çarpın.Devreyi tamamladığınızda bu soğutucularla uzun bir süre çalıştırın.Soğutucuyu ısınmışmı diye kontrol edin.
(Araya ısı ileten kremini sürmeyi unutmayın)Ayrıca LED leri aldığınınız yerden bunlar için soğutucu kılflar varsa bunlarıda satın alınki soğutulacağından emin olursunuz
Kolay Gelsin

Hızlı Yanıt

Not: Bu konu bir moderatör tarafından onaylanmadan görüntülenmeyecektir.

Adı:
E-Posta:
Doğrulama:
Lütfen bu kutuyu boş bırakın:
IRFP250 Nedir:
kısayollar: göndermek için alt+s veya önizleme yapmak için alt+p'ye basın